Pokaz gry planszowej „Ostrołęka 1831” na VIII Polach Chwały

  • PDF
  • Drukuj
  • Email
Zapraszam wszystkich na pokaz opracowanej przeze mnie gry planszowej „Ostrołęka 1831”, który odbędzie się na tegorocznej edycji imprezy Pola Chwały (27-29.09.2013). Pokaz gry przygotowywany jest pod patronatem Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości „Pola Chwały”. Projekt ma swoją historię, równie długą jak czas istnienia naszego forum.

Nad grą pracowałem od kilku lat, rzecz jasna z przerwami. W ostatnim okresie szereg rzeczy uległo zmianie. Przede wszystkim mamy już własne ilustracje na żetony (ikonki). Przygotowywaliśmy je w oparciu o liczne źródła historyczne, starając się by na ile to możliwe przedstawiały umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy, którzy walczyli w bitwie, zgodnie z tym jak ono wyglądało. Zbieranie materiałów ikonograficznych i wszelkich innych zaczęło się już jakiś czas temu. Kolejny etap to rysowanie, poprawianie i dyskusje. Sądzę, że dzięki temu od strony barwy i broni udało nam się osiągnąć dobre efekty. Oczywiście należy przy tym brać pod uwagę, że są to ilustracje na żetony o wymiarach 1,5 na 1,5 cm, więc poziom szczegółowości jest odpowiedni dla tego typu elementów. Autorem ilustracji jest Szczepan Atroszko. Niżej kilka przykładów ilustracji na żetony.

Wszelkie prawa do wszystkich publikowanych w tym wątku elementów grafiki gry zastrzeżone.

Obrazek
Polacy – Piechur liniowy (stare pułki)

Obrazek
Polacy – Artylerzysta konny

Obrazek
Polacy – Karabinier

Obrazek
Polacy – Działa (szyk ogniowy)

Obrazek
Polacy – generał Łubieński (dowódca II Korpusu Kawalerii)

Obrazek
Rosjanie – Grenadier

Obrazek
Rosjanie – Kirasjer

Obrazek
Rosjanie – Strzelec konny gwardii

Obrazek
Rosjanie – generał Bistrom (dowódca awangardy)

Obrazek

Rosjanie – feldmarszałek Dybicz (głównodowodzący)

Plansza gry została już opracowana jakiś czas temu. Jej autorem jest Wojciech Dąbrowski. Całość była pierwotnie rysowana ręcznie techniką kropkowania i stylizowana na XIX-wieczne mapy. Stąd, w przeciwieństwie do plansz gier rysowanych komputerowo, w większości nie zawiera ona tych samych elementów powielonych dziesiątki czy setki razy, ale każda część planszy, każde wzgórze czy fragment lasu są trochę inne. W ostatnim czasie na pierwotną wersję planszy nanoszone były poprawki. Wiązało się to z dotarciem do nowych źródeł, w tym kartograficznych, ukazujących pole bitwy. Również ponowna interpretacja opisów pola bitwy sprawiła, że pojawiły się pewne zmiany. Niżej fragment planszy, chodzi mi głównie o pokazanie grafiki.

Zmiany nie ominęły także zasad gry. Tutaj prace były tak naprawdę najintensywniejsze, choć jest to najmniej widowiskowy składnik całości, więc trudno się o tym rozpisywać. Wpływ miały tu m.in. ostatnie publikacje wydawnictwa Napoleon V, czy wydana na wiosnę (a oczekiwana przeze mnie od dawna) książka prof. Norberta Kasparka „Dni przełomu powstania listopadowego. Bitwa pod Ostrołęką (26 maja 1831)”. Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, w międzyczasie zrodziło się też szereg nowych pomysłów. Z niektórych starych rozwiązań zupełnie zrezygnowałem, niektóre zmodyfikowałem.


Winien jestem podziękowania wielu osobom, które pomogły mi (i nadal pomagają) przy tej grze, ale sądzę, że lepiej będzie jak zamieszczę je w instrukcji, a na forum już po pokazie na Polach Chwały.

Dyskusja o pokazie gry na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen
Ilustracje i grafiki: Szczepan Atroszko, Wojciech Dąbrowski

Opublikowano 11.09.2013 r.

Poprawiony: środa, 11 września 2013 20:02