The Oxford Handbook of Engeneering and Technology in the Classical World

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: John Peter Oleson (red.)
Wydawca: Oxford University Press
Rok wydania: 2008
Stron: 896
Wymiary: 24,6 x 17,1 x 4 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-0-19-518731-1

Książka w języku angielskim

Recenzja
Jeśli tytuł tej recenzji posiada urodę ciężkostrawnego kloca, to zasługa stoi po stronie twórców recenzowanej książki. Jest to bowiem dzieło wybitnie akademickie, stworzone przez fachowców w swoich dziedzinach (rozdział o greckich militariach wyszedł spod pióra Philipa de Souzy). Jest też częścią większej serii takich podręczników, które niekoniecznie zajmują się wyłącznie antykiem oraz niekoniecznie szeroko pojętą kulturą materialną. Zainteresowanych samą serią odsyłam na stronę oksfordzkiego wydawnictwa.

Dlaczego uznałem, że książka taka może zainteresować Czytelników? Będąc pozycją naukową, niekoniecznie zaś popularnonaukową, może raczej zniechęcać potencjalnych zainteresowanych. Tymczasem niekoniecznie musi tak być. Zarówno jej tematyka, jak i zakres pozwala mieć nadzieję, że wielu znajdzie w niej coś dla siebie.

Jeśli można nazwać ją „książką z wyższej półki”, to niewątpliwie dzieje się tak poprzez jej cenę (85 funtów – informacja ze strony internetowej wydawnictwa). Odnosi się również do antyku – epoki niekoniecznie najbardziej popularnej wśród miłośników historii. Jednak choć w tytule zawarto słowo „klasyczny”, to znajdziemy w książce informacje dotyczące faktycznie okresu od około 800 r. p.n.e. do końca piątego wieku naszej ery.

Prawdziwym tematem tej książki są zaś rozmaite aspekty życia codziennego uczestników starożytnych kultur Greków i Rzymian. Podzielono ją na osiem części, rozpoczynając od omówienia wykorzystanych źródeł. Autorzy zajmują się dalej technologiami zdobywania i przetwarzania żywności, zdobywania i obrabiania surowców, budownictwem, inżynierią wodną, wykorzystaniem przez starożytnych maszyn. Na odrębne rozdziały zasłużył jeszcze transport – morski i lądowy, technologie militarne. Na odrębną część zasłużyła technologia związana z rozwojem nauki. Książkę kończy rozdział opisujący próby zrozumienia zdolności technicznych starożytnych poprzez rekonstrukcje (archeologia eksperymentalna).

Jak widać, zakres tematyczny jest spory i jeśli ktoś chciałby się zapoznać dla przykładu z jakimi gatunkami zwierzyny łownej lub domowej mieli do czynienia Grecy i Rzymianie, może to sprawdzić w odpowiedniej części „podręcznika”. Mimo to, podstawowym zadaniem książki jest nie tyle jak najdokładniejsze opisanie danego zagadnienia, lecz przedstawienie aktualnego stanu wiedzy naukowej oraz umożliwienie poprzez odsyłacze i bibliografię samodzielnego zapoznania się z właściwymi pozycjami naukowymi, gdzie znajdziemy już same szczegóły. Tym bardziej jest to cenne, że niniejszy Oxford Handbook opublikowany został nie tak dawno temu, bo na początku 2008 roku.

Pozycja wydana jest fachowo – książkę zaopatrzono w indeks ułatwiający poruszanie się po niej. Każda większa część „podręcznika” posiada odrębną bibliografię. Same rozdziały opatrzone są często rysunkami lub wręcz zdjęciami (co prawda, czarnobiałymi) ilustrującymi omawiany akurat temat. Osoby obawiające się kontaktu z alfabetem innym niż łaciński obawiają się na próżno. Specjalistyczne terminy starożytne występują po grecku (lub w łacinie), lecz zarazem w transliteracji pozwalającej na korzystanie z informacji bez żadnych kompleksów.

Nie jest to więc może książka podobna dziełu Lidii Winniczuk, lecz jej zaleta tkwi w ułatwieniu chętnym dotarciu do fachowych informacji. Zapewne wielu zna daty bitew świata starożytnego, ale jeśli potrzeba dowiedzieć się czegoś o faktach mających bezpośredni wpływ na historię wojskowości – możliwościach transportowych starożytnych, ich umiejętnościach co do metalurgii lub sposobach budowy okrętów bądź dróg, jest to książka, która bez wątpienia okaże się pomocna.

Recenzja pochodzi z magazynu „Planszowy Weteran” nr 14

Autor: Ryszard „RyTo” Tokarczuk

Opublikowano 07.05.2013 r.

Poprawiony: piątek, 26 czerwca 2015 20:10