Pan Whicher w Warszawie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Agnieszka Chodkowska-Gyurics, Tomasz Bochiński
Wydawca: IW Erica
Seria: Alibi
Rok wydania: 2012
Stron: 494
Wymiary: 20,5 x 14 x 2,9 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-62329-68-7

Recenzja
Kryminał to niezwykle ciekawy rodzaj literatury. Wprawny pisarz potrafi naszkicować nam świetną intrygę w sposób tak zaskakujący, że z zapartym tchem oczekujemy zakończenia książki i rozwiązania zagadki. Powieść „Pan Whicher w Warszawie”, jako reprezentantka tegoż gatunku literatury, przenosi nas do XIX-wiecznej Warszawy.

Tłem historycznym wydarzeń ukazanych w powieści są ostatnie miesiące roku 1862. Wybuch powstania w ciemiężonej Polsce wisi w powietrzu. Wśród mrocznych zaułków stolicy zniewolonej Rzeczypospolitej trwa bezpardonowa walka między polskimi konspiratorami, starającymi się utrzymać przygotowania w jak największej tajemnicy, a carską Ochraną, która za wszelką cenę usiłuje zdekonspirować spiskowców. Jako, że wysiłki te nie przynoszą spodziewanych efektów, car zwraca się z prośbą o pomoc do spokrewnionego z jego rodziną domu panującego w Wielkiej Brytanii. Skutkiem tego do miasta, przypominającego beczkę prochu, która lada chwila może eksplodować, przybywa wsparcie w postaci angielskich śledczych z osławionego Scotland Yardu. Wraz z nimi do Warszawy przyjeżdża as w talii kart angielskiej policji – słynny Jonathan „Jack” Whicher, zwany „księciem detektywów”. Wybitny detektyw, zaangażowany w pełni w nowe zadanie, zostaje jednak nagle odwołany z politycznej misji i dostaje całkowicie nowe zlecenie, związane z zaginięciem krewnej cara. Rozpoczyna się pasjonujący wyścig i rozgrywka między porywaczami a śledczym, którego akcja toczyć się będzie w najmroczniejszych zakamarkach Powiśla i Pragi.

Autorzy kryminału stworzyli niezwykle klimatyczną opowieść. Czytając „Pana Whichera” aż czuje się bliskość Warszawy, która jest sceną opisywanych wydarzeń. Intryga nakreślona przez Agnieszkę Chodkowską i Tomasza Bochińskiego wciąga czytelnika niczym ruchome piaski – ciężko jest przewidzieć zakończenie powieści, a samo zakończenie warte jest spędzenia czasu nad lekturą tej książki. Olbrzymim plusem „Pana Whichera” jest jego, wspomniany wcześniej, klimat. Także edytorsko prezentuje się on okazale – papier jest dobrej jakości, brak literówek. Wizualnie książka również zasługuje na pochwały – okładka, ukazując dorożkę jadącą po ulicy XIX-wiecznej Warszawy, świetnie oddaje temat powieści. „Panu Whicherowi” nie brak tego wszystkiego, czego wymaga się od reprezentanta tego gatunku literatury – mamy więc ciekawą intrygę oraz szybko tocząca się fabułę, obfitująca w interesujące i zaskakujące zwroty akcji. Mocnym punktem tej pozycji jest także osoba głównego bohatera powieści – Jonathana Whichera – jest on postacią barwną, błyskotliwą, doskonale naszkicowaną, która wzbudza ogromną sympatię u czytelnika i wprost nie można mu nie kibicować.

Reasumując, „Pan Whicher w Warszawie” to ciekawie napisany kryminał, osadzony w realiach XIX-wiecznej Warszawy. Niezwykła intryga, wartka akcja i ciekawy klimat sprawiają, że jest to pozycja warta przeczytania i należy do godnych reprezentantek powieści z gatunku kryminałów historycznych. Polecam każdemu miłośnikowi tego rodzaju literatury.

Autor: Damian Szewczyk

Opublikowano 19.11.2012 r.

Poprawiony: niedziela, 24 listopada 2019 09:19