Pola Katalaunijskie 451

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Daniel Gazda
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2005
Stron: 173
Wymiary: 19,6 x 12,5 x 1 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-11-10135-3

Recenzja
Pozycja traktująca o niby znanej epoce dziejów, ale jednak nieco zapomnianej i nierozpieszczanej w literaturze historycznej. Mowa o V wieku n.e. (i końcówce IV w.) i kojarzącej się z nimi wielkiej wędrówce ludów w Europie. Jednym z kluczowych zdarzeń tego okresu była bitwa na Polach Katalaunijskich pomiędzy wojskami rzymskimi (i ich sojusznikami) pod wodzą Aecjusza a Hunami (również z sojusznikami) pod dowództwem słynnego Attyli.

Autor prowadzi swój wywód precyzyjnie i logicznie oraz nadzwyczaj dobrze panuje nad przedstawieniem bogactwa zdarzeń i postaci opisywanej epoki. To jest ogromna zaleta tej pozycji.

Niewielkim minusem może być dość suchy styl powodujący, że pozycji nie czyta się z wypiekami na twarzy. Ale dla niektórych „suchość” stylu będzie zaletą. Nieco większym minusem (ale i tak nie za dużym) jest czasami dziwna budowa, szyk i niepoprawny styl gramatyczny niektórych zdań. Dotyczy to głównie środkowych partii książki – widać tam raz po raz takie niechlujstwo językowe. Wygląda jakby wynikało to tylko i wyłącznie z pośpiechu.

Książkę uzupełniają: ustępy ze źródeł, kalendarium, spis cesarzy rzymskich i władców wybranych plemion oraz, co ciekawe dla serii, mapki (kolorowe nawet): Europy ówczesnych czasów i bitwy na Polach Katalunijskich.

Podsumowując: pozycja godna uwagi, przekazująca dużo wiedzy w uporządkowany sposób. Autor wycisnął z ograniczonej ilości stron, w ramach których seria „Historyczne Bitwy” się porusza, maksymalnie dużo. Ale uwaga: sam opis tytułowej bitwy mieści się tylko na kilku stronach.wojskowości.

Autor: Jax

Opublikowano 17.10.2007 r.

Poprawiony: sobota, 14 grudnia 2019 09:29