VII Pola Chwały – gry bitewne (1)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Siódma edycja PÓL CHWAŁY przeszła do historii. Podobnie jak w latach poprzednich ważną częścią imprezy były gry bitewne: pokazy, rozgrywki, nauka malowania figurek i sama możliwość ich zakupu u producentów, którzy we własnych osobach zawitali na imprezę. Podobnie jak w przypadku planszówek, dała się w tym roku we znaki organizatorom wieczorna impreza samorządowa w piątek, przez co rozstawianie stołów i tworzenie stanowisk dla poszczególnych ekip odbywało się dopiero w sobotę rano. Szczęśliwie jakoś daliśmy radę, choć wolałbym by ten eksperyment nie był w przyszłości powtarzany. Tak więc wszystko zaczęło się w sobotę (29.IX) i trwało do niedzieli (30.IX) do godz. 16-tej. Jeśli chodzi o ekipy związane z naszym forum, osobne relacje poświęcone zostały: 1) rozgrywce w system Operation WWII, 2) turniejowi DBA i podsumowaniu tegorocznej edycji Ligi DBA, 3) szkółka DBA została zaprezentowana wraz z planszówkami (ponieważ znajdowała się z nimi w jednej sali). Zachęcam do przejrzenia tamtych relacji. Ponadto na imprezie były dwie działające na naszym forum firmy: Oddział Ósmy i QR Miniatures, do tego osobno prezentował system Basic Impetus nasz zasłużony moderator (i zarazem redaktor portalu) Cisza. Na tegorocznej edycji gry bitewne zajęły sale Freskową, Akustyczną, Jagiellońską i częściowo Rycerską (szkółka DBA) oraz piwnice zamkowe, a także w niedzielę salę konferencyjną na parterze, gdzie odbywał się turniej DBA.

Jak w poprzednich latach, rozgrywek i pokazów było tyle, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nie zabrakło też statycznych dioram, w tym dwóch dioram bitwy pod Borodino 1812 r. (jedna większa, wykonana przez Michała Bajera, druga mniejsza, przedstawiająca jedynie drobny wycinek bitwy, wykonana przez Old Guard Manufacture), które zlokalizowano w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa oraz małej dioramy z muzeum bitwy pod Racławicami (znajdowała się w sali Jagiellońskiej). Szczególnie widowiskowa była duża diorama Borodino, której poświęcimy osobną relację. Jeśli chodzi o rozgrywki, poza wspomnianymi wcześniej ekipami, najwięcej miejsca zajął Wargamer, który skupił się na promowaniu swojego systemu Ogniem i Mieczem. W piwnicach przez cały czas trwania imprezy (od soboty) rozgrywany był turniej drużynowy w tym systemie. Swoje stanowiska miała także pracownia STRATEG, skupiająca się na II wojnie światowej. Inna grupa graczy pokazywała walki w realiach współczesnego Afganistanu. Osobno, wraz z QR Miniatures, przeprowadził pokaz swojego systemu autorskiego do średniowiecza Dariusz Korcala. Z pewnością ważną atrakcją była również makieta napoleońska przygotowana przez Prague Historical Wargaming Club. Poza nią przygotowali oni również pokazową rozgrywkę w systemie Wooden Ships, Iron Men. Wreszcie, w podziemiach, obok turnieju Ogniem i Mieczem i naszych kolegów grających w system Operation WWII, swoje stanowisko mieli gracze z Bochni, prezentujący system morski Micronauts, opracowany dla okresu II wojny światowej. Ich tegoroczna rozgrywka nawiązywała do historycznego rejsu pancernika Bismarck.

Dziękuję wszystkim spośród naszej forumowej ekipy, którzy pojawili się i brali udział w części bitewnej tegorocznej edycji imprezy. Świetnie, kto wie czy nie najlepiej, wypadła (chyba nie po raz pierwszy) szkółka DBA. Również niedzielny turniej DBA przebiegł bardzo udanie (po raz kolejny podziękowania dla Greebo). Z innych ekip, najwięcej czasu spędziłem w piwnicach wraz z kolegami z Bochni, których rozgrywka, mimo że nie jestem fanem bitew morskich z II wojny światowej, naprawdę mnie wciągnęła. Żałuję natomiast, że nie miałem możliwości uważniej przyjrzeć się temu co prezentowali gracze z Czech, tym bardziej, że okazja do spotkania ich będzie zapewne najwcześniej za rok, i wtedy najprawdopodobniej przyjadą już z innym programem (być może rocznicowo na 1813 rok, czyli bitwa pod Lipskiem).

Rozgrywka wczesnośredniowieczna figurkami Pawła Kura (pierwszy po lewej), a wokół stołu nasi starzy znajomi z forum i poprzednich edycji Pól Chwały. Na tym samym stole testowano także później średniowieczny system Dariusza Korcali (drugi po lewej)

Stanowisko QR Miniatures. Wczesnośredniowieczna bitwa Polaków i Niemców (czasy Mieszka I i Bolesława Chrobrego)

Starcie wczesnośredniowiecznych wojów – figurki Pawła Kura (QR Miniatures)

Stanowisko przygotowane przez Oddział Ósmy z ich figurkami w skali 3 mm

Zakupy figurek u Oddziału Ósmego

Fragment dioramy bitwy pod Racławicami, wykonanej przez p. Adama Króla (jeden z projektów Fundacji Tradycji Kościuszkowskiej)

Makieta napoleońska (na rok 1812) przygotowana przez międzynarodowy klub wargamingowy z Pragi (Prague Historical Wargaming Club). W tle rozgrywka w system Wooden Ships, Iron Men

Żołnierze bronią budynku – makieta napoleońska na rok 1812 (Prague Historical Wargaming Club)

Piechota prowadzi ostrzał, za nią w odwodzie stanęli dragoni – makieta napoleońska na rok 1812 (Prague Historical Wargaming Club)

Rozgrywka pokazowa w Wooden Ships, Iron Men. Znakomity system morski na planszy heksowej, przez niektórych traktowany jako planszówka

Nauka malowania figurek

Bitwa drugowojenna prowadzona przez graczy ze STRATEGA

Niemcy przyczaili się w zasadzce na skraju lasu

Alianci nacierają przez środek pola. Póki co straty ponosi tylko piechota...

Bitwa w realiach współczesnego Afganistanu

Stoisko Wargamera pod historycznym obrazem. Czy można wymarzyć sobie lepszą miejscówkę?

Podobnie jak na poprzednich edycjach imprezy, tak i na tej część ekipy Wargamera przywdziała historyczne stroje służbowe

Rozgrywki pokazowe w Ogniem i Mieczem

Kolejna ekipa chętnych do poznania (albo odświeżenia sobie) systemu Ogniem i Mieczem

Centrum pola walki po raz kolejny stanowił dobrze znany bywalcom konwentów wargamerowy wiatrak

Druga część relacji

Autor: Raleen
Zdjęcia: Raleen, Sarmor, Cisza

Opublikowano 08.10.2012 r.

Poprawiony: wtorek, 16 października 2012 21:10