Rycerze w habitach

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Edward Potkowski
Wydawca: Bellona
Seria: Miniatury Historyczne
Rok wydania: 2004
Stron: 271
Wymiary: 18,5 x 12,5 x 1,6 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-11-09764-X

Recenzja
Książka przedstawia zakony rycerskie powstałe w średniowieczu (genezę, rozwój potęgi, organizację, działalność i końcowe losy templariuszy, joannitów, krzyżaków oraz zakonów hiszpańskich i portugalskich), prezentuje również nieco historii krucjat oraz świeckie zakony rycerskie późnego średniowiecza (z zakonami Podwiązki, Gwiazdy i Złotego Runa na czele) i czasów nowożytnych, a także zarys powstania najważniejszych orderów europejskich (w tym polskich) niezwiązanych z uczestnictwem w organizacjach czy to kościelnych czy to świeckich. Zdecydowanie najwięcej miejsca poświęcone jest kościelnym zakonom rycerskim.

Wywód, przyjemny w lekturze, prowadzony jest fachowo i rzeczowo. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca, przy tak obszernej tematyce często musi on traktować pewne kwestie skrótowo. Mimo to nie ma się uczucia niedosytu – zawsze poszczególne tematy, które obejmuje książka, można studiować w dziełach specjalnie im dedykowanych. Zadanie to ułatwia z miejsca potężna i robiąca wrażenie bibliografia (z cennymi komentarzami o jakich kwestiach dane pozycje traktują). Jest ona tylko nieco niekompletna, jeśli chodzi o pozycje polskie (i najwyraźniej też poddana słabej korekcie, bo zdarzają się tam literówki – w przeciwieństwie do reszty książki). Z ciekawostek mamy drzewo genealogiczne władców Królestwa Jerozolimskiego oraz spisy wielkich mistrzów zakonów joannitów, templariuszy i krzyżaków. Zestaw ilustracji jest dość standardowy. Mapek bardzo mało.

Pozycja godna uwagi, udanie syntetyzująca bardzo rozległą tematykę zakonów rycerskich (w tym świeckich). Dostarcza wiedzy, ale siłą rzeczy nie wyczerpuje tematu, raczej zarysowuje go (choć trzeba przyznać, że dość kompletnie), wskazując tym samym na liczne możliwe kierunki jego dalszego zgłębiania.

Autor: Jax

Opublikowano 12.10.2007 r.

Poprawiony: piątek, 13 grudnia 2019 10:40