Tajemnice historii. Polska, Europa, świat

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Jerzy Besala, Dorota Lis, Adam Krawiec
Wydawca: Publicat
Rok wydania: 2007
Stron: 718
Wymiary: 23,9 x 16,5 x 5,3 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-245-1178-5, 978-83-245-1179-2

Recenzja
Zbiór felietonów, wydany pierwotnie w postaci 3 oddzielnych książek dotyczących historii odpowiednio: Polski, Europy i świata. Podział ten jest widoczny przy lekturze – nieco inną charakterystykę ma każda z trzech części książki i nieco inaczej wypada ocena każdej z nich.

Wyraźnie najkorzystniej prezentuje się pierwsza część książki, tzn. tajemnice historii Polski pióra Jerzego Besali. Besala wybrał do omówienia ciekawe i często nieznane szerzej epizody i przedstawił je klarownie i precyzyjnie. Minusem może być zbyt mała objętość poszczególnych opisów (zaledwie po kilka stron) i przez to za mało szczegółowe potraktowanie tematów. Ale to raczej ograniczenie płynące ze strony wydawcy (niestety) a nie ze strony autora.

Na tym tle – pierwszej partii felietonów – słabiej wypadają tajemnice historii Europy i świata przedstawione przez odpowiednio: Dorotę Lis i Adama Krawca. Wprawdzie główny zarzut (za mała objętość felietonów) względem pierwszej części książki tutaj już nie występuje (lub występuje na mniejszą skalę), ale za to pojawiają się inne mankamenty. Pierwszy to wybór czasem tematów zbyt przekrojowych (typu samuraje, inkwizycja w Europie czy Dziki Zachód) co skutkuje prześlizgiwaniem się po temacie, nie mówiąc już o tym, że nie ma mowy o jakiejś tytułowej tajemnicy do naświetlenia. Drugi problem to miejscami wybór tematów niebędących specjalnie tajemniczymi lub będących wręcz szeroko znanymi (mimo że może zawierającymi jakiś tam pierwiastek tajemnicy) i omówionymi (np. prohibicja w USA). Pojawiają się też tematy łączące w sobie pierwszy i drugi zarzut (np. Hitler, wojna w Wietnamie itd.). Trzecia kwestia to słaba precyzja wywodu – ta uwaga dotyczy tajemnic historii Europy opisanych przez Dorotę Lis. Ta część książki zresztą najmniej mi się podobała. I wreszcie ostatnia sprawa: w części dotyczącej historii świata p. Krawcowi zdarza się marnować i tak skromne dostępne miejsce na wyliczanie jakichś zupełnie niewiarygodnych hipotez, zamiast skupić się na tych realnych i na szerszym przedstawieniu przemawiających za nimi właśnie argumentów.

Podsumowując: tak naprawdę zdecydowanie najlepiej ze swego zadania wywiązał się Jerzy Besala, który dobrał ciekawe, często mało znane tematy z historii Polski i opisał je trafiając w sedno, pokazując istotnie tajemnicze wydarzenia i próbując je naprawdę wyjaśnić. Tak jak napisałem wyżej, nieco gorzej jest z pozostałymi dwoma częściami książki. ALE – mimo wszystkich zastrzeżeń, książka dostarcza mnóstwa informacji (przynajmniej dla osoby „niesiedzącej” zbyt głęboko w historii) i jest bardzo pożyteczna. Jest kilka rozdziałów nadzwyczaj chaotycznych i niemal nic niewnoszących, ale są to zupełne wyjątki (kilka na kilkadziesiąt) i tak naprawdę czytając niemal każdy felieton można wzbogacić i uporządkować swoją wiedzę, nawet jeśli nie każdy z nich traktuje o tytułowych „tajemnicach” tylko o zupełnie klarownych zdarzeniach historycznych. Dlatego polecam.

Autor: Jax

Opublikowano 10.10.2007 r.

Poprawiony: piątek, 13 grudnia 2019 10:14