VII Grenadier – premiera gry „Szczekociny 1794” (Strategemata)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Pudełko do gry na tle planszy z rozstawieniem początkowym. Na denku, obok informacji o grze, zwracają uwagę informacje o współpracy autora z gminą Szczekociny

Premiera gry miała miejsce w sobotę, 26 maja 2012, i była jedną z niespodzianek planszówkowej części VII edycji konwentu GRENADIER. W porównaniu do poprzedniej produkcji – Racławice 1794, autorowi, którym jest Adam Niechwiej (zarazem wydawca gry – wydawnictwo Strategemata), udało się poprawić kilka rzeczy jeśli chodzi o poziom edytorski swoich gier. Przede wszystkim żetony, a jest ich w grze niemało, są sztancowane. Pudełko, niewielkich rozmiarów, jest trochę miękkie, ale bardzo estetyczne i poręczne. Na jego denku znaleźć można podstawowe informacje o grze. Ocenę pozostałych elementów, w tym grafiki i kwestii z nią związanych, pozostawiamy czytającym ten artykuł. Sądzę, że zdjęcia załączone do tego tekstu pozwolą każdemu wyrobić sobie opinię. Dodam, że zdjęcia rozstawień początkowych zostały zrobione w oparciu o specjalnie przygotowane przez autora i zabezpieczone plansze (bynajmniej nie rozstawialiśmy gry na konwencie specjalnie po to by zrobić zdjęcia!). Ukazanie się Szczekocin 1794 cieszy, tym bardziej, że polskich produkcji poświęconych tej epoce jest jak na lekarstwo. W najbliższym czasie postaramy się zrecenzować na naszym portalu tą publikację. Na razie zamieszczamy krótki opis gry przygotowany przez autora.

***

Na polach między Przybyszowem a Wywłą i Chebdziami doszło 6 czerwca 1794 roku do bitwy między armią powstańczą naczelnika Tadeusza Kościuszki a połączonymi siłami prusko-rosyjskimi pod dowództwem króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II. Armia polska przegrała starcie, ale zachowała zdolności operacyjne i wycofała się przez Małogoszcz i Kielce na Warszawę.
Ze względu na ten sam okres historyczny, większość założeń gry jest taka sama, jak w „Racławicach 1794”. Mamy losową aktywację dowódców, która określa, które oddziały mogą się poruszać i atakować wręcz. To samo losowanie określa kolejność prowadzenia ostrzałów.
W bitwie szczekocińskiej uczestniczyły znacznie większe siły, więc wprowadziłem kilka usprawnień. Straty zaznaczamy żetonem pomocniczym „-1” i „-2”.
Jednostki, które przegrają starcie wręcz, są zdejmowane z planszy i umieszczane na torze etapów. Powracają w odpowiednim etapie.
Punkty zwycięstwa zaznaczamy specjalnym żetonem na torze etapów, w zależności od wydarzeń na planszy (wygranie starcia, zdobycie wrogich dział).
Kilka zasad oddaje specyfikę bitwy (aktywacja generała Pistora) i poszczególnych armii (pruska artyleria konna).
Grę uważam za udaną, gdyż każda ze stron ma szanse na zwycięstwo. Oczywiście przewaga ilościowa i jakościowa jest po stronie koalicji, ale Polacy również mają swoje atuty – zwłaszcza liczną kawalerię na prawym skrzydle, która historycznie nie odniosła sukcesu w działaniach ofensywnych, a w grze jest to możliwe.
Skala gry:
- jedno pole: 100 m
- piechota – kompanie; kawaleria – szwadrony; artyleria – baterie od 2 do 8 dział;
- jeden punkt liczebności to 35 ludzi
- jeden etap – 12 minut.
Czas rozgrywki zależy moim zdaniem od agresywności graczy. Przy dobrej grze obu stron partię można skończyć w jedno popołudnie.
Dla graczy, którzy nie grali w „Racławice 1794”, przygotowałem mniejszy scenariusz – walki o Wywłę. Dzięki temu można szybko poznać mechanikę gry.

Przykładowe arkusze sztancowanych żetonów. Wszystkich arkuszy jest dużo więcej. Warto podkreślić, że wszystkie żetony w tej grze są sztancowane. W tle plansza z rozstawieniem początkowym do gry Racławice 1794 – poprzedniczki Szczekocin 1794

Spakowane żetony i 10-ścienna kostka w pudełku gry

Rozstawienie początkowe. U dołu armia polska (niebieskie żetony), u góry połączone armie pruska i rosyjska (zielone żetony)

Armia powstańcza pod dowództwem Tadeusza Kościuszki (rozstawienie początkowe)

Prawe skrzydło sił prusko-rosyjskich – armia pruska pod wodzą króla Prus Fryderyka Wilhelma II (rozstawienie początkowe)

Centrum sił prusko-rosyjskich (rozstawienie początkowe)

Lewe skrzydło sił prusko-rosyjskich – armia rosyjska pod dowództwem gen. Fiodora Denisowa (rozstawienie początkowe)

Dyskusja o grze na FORUM STRATEGIE

Autor: Raleen
Zdjęcia: Raleen

Opublikowano 31.05.2012 r.

Poprawiony: czwartek, 31 maja 2012 08:58