Wojna na Bałkanach 1940-1945

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Janusz Piekałkiewicz
Tłumaczenie: Paweł Seyda
Wydawca: Agencja Wydawnicza Jerzy Mostrowski
Rok wydania: 2007
Stron: 320
Wymiary: 26,6 x 19,5 x 2,4 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7250-297-1

Recenzja
Walki na obszarze Bałkanów przez cały czas znajdowały się w cieniu wielkich bitew i operacji frontów zachodniego i wschodniego. Dlatego kiedy zobaczyłem książkę „Wojna na Bałkanach 1940-1945” p. Janusza Piekałkiewicza postanowiłem zaryzykować i kupić ją w ciemno. I powiem teraz, że nie żałuję swojej decyzji. Książka opisuje dość szczegółowo to, co działo się na obszarze Bałkanów, a właściwie Jugosławii, Grecji i Albanii w czasie II wojny światowej. Przedstawia sytuację tuż przed wybuchem działań zbrojnych aż do samego ich zakończenia, a nawet nieznacznie później. Układ książki jest prosty: jeden rozdział to jeden rok. Każdy rozdział podzielony został na dwie części. W pierwszej podane zostały autentyczne informacje prasowe, radiowe, części meldunków obu stron konfliktu, w drugiej opisywane są rzeczywiste działania na terenie Bałkanów. Tak więc możemy np. prześledzić rozwój partyzantki na terenach okupowanych krajów od samego początku do zakończenia wojny. To, czego się dowiedziałem, znacznie różniło się od tego, co do tej pory wiedziałem o siłach partyzanckich w Jugosławii i Grecji.

Fakty, jakie zaistniały w czasie wojny na Bałkanach, zostały w dużym stopniu odkłamane i zweryfikowane. Poznałem znacznie lepiej losy jugosłowiańskich przywódców partyzanckich Tito i Mihajlovicia, i jak to się stało, że pierwszy mimo początkowych niepowodzeń, zdobył pełną władzę, a drugi mimo odnoszonych na początku sukcesów, opuszczony przez wszystkich, został po wojnie aresztowany i skazany na śmierć. Autor w swojej książce przedstawia fakty, które rzucają na obu przywódców inne światło, już nie tak jednoznaczne jak to było do tej pory. Bardzo ciekawie opisano działania partyzanckie na terenie Grecji. I tam też działały liczne ugrupowania partyzanckie, z których dwa, ELAS (komunistyczne) i EDES (rządowe), zdominowały pozostałe organizacje walczące z siłami okupującymi Grecję. Doszło pomiędzy tymi siłami do walk o władzę i niewiele brakowało, a Grecja stałaby się krajem opanowanym przez komunistów. Wreszcie poznajemy rolę, jaką w działaniach zbrojnych odegrały państwa koalicji antyhitlerowskiej, głównie Rosja Sowiecka. Sposób zaangażowania oraz wielkość miały znaczny wpływ na układ sił, jaki powstał tuż po zakończeniu wojny na Bałkanach. Ważnym elementem książki jest także przedstawienie działań armii niemieckiej oraz jej sojuszników. I tu znajdziemy wiele ciekawych informacji, które nieraz mogą zmienić ugruntowane poglądy na temat działań wojsk niemieckich na obszarach okupowanych.

Wielkim plusem książki są liczne zdjęcia oraz mapy pomagające zrozumieć pewne sytuacje, o których właśnie czytamy. Mogę więc z czystym sumieniem polecić książkę pana Piekałkiewicza, bo warta jest przeczytania, tym bardziej, że jest ona jedyną na rynku publikacją, która opisuje wydarzenia, jakie miały miejsce na obszarze Bałkanów w czasie II wojny światowej.

Autor: Jacek Domański

Opublikowano 12.12.2007 r.

Poprawiony: poniedziałek, 13 stycznia 2020 14:36