Wschodni sojusznicy Polski w wojnie 1920 roku

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Zbigniew Karpus
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Rok wydania: 1999
Stron: 252
Wymiary: 23,7 x 16,5 x 1,9 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-231-1035-2

Recenzja
Pod tym, dość długim tytułem kryje się bardzo wartościowa pozycja książkowa. Opublikowana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest monografią omawiającą dzieje ukraińskich, rosyjskich, kozackich i białoruskich oddziałów wojskowych walczących u boku Polaków w ich zmaganiach z bolszewikami. Tematyka tej książki jest dotąd bardzo słabo znana w naszym kraju. A są to kwestie interesujące, zarówno z militarnego, jak i politycznego punktu widzenia.

Autor, Zbigniew Karpus, w poszczególnych rozdziałach omawia kolejno dzieje formowania wschodnich oddziałów sojuszniczych, źródła rekrutacji żołnierzy, strukturę organizację i liczebność. W dalszej części został przedstawiony udział tych formacji w walkach z bolszewikami, współpraca (bądź jej brak) ze stroną polską i losy oddziałów po zakończeniu działań wojennych. Ilość miejsca poświęcona poszczególnym formacjom narodowym jest wprost proporcjonalna do ich liczebności i zaangażowania w wojnie. Dlatego najwięcej autor pisze o współpracujących z Polakami wojskach ukraińskich. Książka ta potwierdza, że nie zawsze byliśmy narodami skłóconymi, lecz potrafiliśmy współpracować w obliczu wspólnego zagrożenia.

Publikacja została wzbogacona licznymi tabelami oraz materiałem ilustracyjnym. Są to zdjęcia (niestety często nienajlepszej jakości, ale cóż, lepsze pewnie się nie zachowały) i kolorowe mapy, chyba będące przedrukiem z jakiejś innej publikacji, bo ich czytelność pozostawia sporo do życzenia. Jednakże te uchybienia nie obniżają w zasadniczy sposób wartości tej rozprawy.

Dla mnie osobiści książka p. Karpusa jest kolejną odkrywającą „białe plamy” naszej historii i przeczytanie jej przyniosło mi wiele satysfakcji z możliwości dowiedzenia się o czymś, o czym do tej pory miałem tylko blade pojęcie.

Recenzja pochodzi z czasopisma „Dragon Hobby” nr (8) 4/99.

Autor: Leszek Kozłowski

Opublikowano 19.05.2007 r.

Poprawiony: poniedziałek, 13 stycznia 2020 13:49