Operacja Leopard. Gorzkie zwycięstwo

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Leo Kessler
Tłumaczenie: Joanna Jankowska
Wydawnictwo: IW Erica
Seria: Edelweiss. Strzelcy Alpejscy
Rok wydania: 2012
Stron: 277
Wymiary: 20,5 x 14 x 1,8 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-62329-45-8

Recenzja
Leo Kessler, czyli Charles Whiting to brytyjski pisarz i historyk, autor ponad 300 powieści, w tym bestsellerowej serii książek „Batalion Szturmowy SS”. Kolejną świetną pozycją tego autora jest „Operacja Leopard. Gorzkie zwycięstwo”. Pisarz przenosi nas w niej na śródziemnomorski teatr działań.

Jest rok 1943, wojska brytyjskie dokonują desantu na greckich wyspach u brzegów Turcji. Do kontrakcji przystępują jednostki niemieckie. Najważniejszym zadaniem jest odbicie strategicznie położonej wyspy Leros. Do zrealizowania tego zadania wyznaczeni zostają obok spadochroniarzy, elitarni strzelcy górscy z Korpusu Strzelców Górskich „Edelweiss”. „Operacja Leopard. Gorzkie zwycięstwo” to powieść, silnie osadzona w realiach II wojny światowej, zarazem jest to kolejna pozycja z serii książek Kesslera „Edelweiss. Strzelcy Alpejscy”. Pisarz w znany sobie sposób przedstawia nam piekło walk toczonych podczas najkrwawszej z dotychczasowych wojen. Sceny przedstawiane przez autora uderzają czytelnika swoja brutalnością, realizmem, silnie oddziałują na każdego, kto sięga po tę pozycję. Fakt, że jest on także weteranem pól bitewnych II wojny św., stanowi pewną gwarancję tego, że opisy te są niezwykle realistyczne i odzwierciedlają koszmar, jakim jest wojna. Leo Kessler jest ponadto twórcą ponad 300 powieści i książek literatury faktu, co świadczy o tym, że nie jest osobą przypadkową jeśli chodzi o twórczość tego rodzaju. Wizualnie książka jest świetna – niezwykle ciekawa i intrygująca okładka zachęca zarówno do sięgnięcia po książkę z półki, czy do zakupu tej pozycji w księgarni. Od tej strony stoi ona na bardzo wysokim poziomie – brak w niej też błędów literowych czy językowych. Lektura „Operacji Leopard...” jest rzeczą łatwą i przyjemną – czytelnik przebrnie przez nią, mimo brutalnych scen, bez problemów. Książce obce są denerwujące dłużyzny, akcja jest szybka, wartka, bez nagłych spowolnień, które mogłyby irytować czytającego. Wielkim atutem pozycji są dialogi między głównymi bohaterami – język używany przez żołnierzy nie jest pozbawiony chociażby wulgaryzmów, a więc świetnie oddaje realizm stosunków panujących między żołnierzami będącymi często także przyjaciółmi, jest taki właśnie, jakim jest język panujący na froncie i używany podczas walki.

Reasumując, „Operacja Leopard...” to doskonała książka, której akcja została ulokowana w realiach II wojny światowej. Realizm pola walki, czy ukazane stosunki panujące między żołnierzami to niewątpliwe atuty powieści. Pozycję śmiało można polecić fanom serii „Edelweiss. Strzelcy Alpejscy”, jak i „Batalion Szturmowy SS”, oraz każdemu chcącemu zetknąć się z piekłem wojny. Gorąco polecam.

Autor: Damian Szewczyk

Opublikowano 05.03.2012 r.

Poprawiony: piątek, 09 marca 2012 23:04