Zamki i obiekty warowne Państwa Krzyżackiego, cz. 1: Ziemia Chełmińska i Michałowska

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Robert Sypek
Wydawca: Agencja Wydawnicza CB
Rok wydania: 1999
Stron: 144
Wymiary: 20,7 x 14,5 x 0,8 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-86245-49-2

Recenzja
Książka, którą chciałem tutaj przedstawić, należy do publikacji jakich jeszcze nie recenzowaliśmy. Jest to mianowicie przewodnik, ale w swojej klasie stanowi on niewątpliwie nową jakość. Stwierdzenie to dotyczy zarówno strony wizualnej książki, jak również (a może nawet przede wszystkim) zawartości merytorycznej.

Opublikowany przez Agencję Wydawniczą CB przewodnik napisany został w bardzo oryginalnej konwencji, którą postaram się tutaj krótko opisać. Książka podzielona została na trzynaście rozdziałów, opisujących interesujące obiekty fortyfikacyjne w poszczególnych regionach Ziem: Chełmińskiej i Michałowskiej. Każdy rozdział rozpoczyna się od krótkiego opisu wszystkich obiektów usytuowanych w danym regionie. Zawiera on przede wszystkim istotne informacje dotyczące dojazdu do poszczególnych zamków bądź grodzisk oraz stanu ich zachowania i stopnia dostępności. W dalszej części każdy obiekt został szczegółowo opisany. Do zasadniczego tekstu dołączone zostały ilustracje, a ich różnorodność jest doprawdy zadziwiająca: książka zawiera dużo kolorowych zdjęć, map, schematów i rysunków. Wśród tych ostatnich szczególnie wyróżniają się pieczołowicie wykonane rekonstrukcje niektórych większych założeń obronnych. Niewątpliwie uatrakcyjniają one tę publikację i pobudzają wyobraźnię czytelników.

Opisy niektórych obiektów (większych miast i ważniejszych zamków) zostały wzbogacone o przedstawienie ciekawych epizodów związanych z ich historią (np. opis walk o Toruń w 1454 r. czy też zdobycie Radzynia Chełmińskiego w 1410 r.).

Pod względem edytorskim przewodnik nie budzi większych zastrzeżeń. Został wydany na kredowym papierze, ilustracje są czytelne, również większość zdjęć ogląda się z przyjemnością (niektóre tylko nie są zbyt wyraźne, np. te na stronach 50 i 90). Liczne mapki znacznie ułatwiają odnalezienie obiektów, szczególnie tych, na których historia najbardziej odcisnęła swoje piętno. Szkoda tylko, że nie wszystkie grodziska zostały opisane w ten sposób (m.in. brakuje mapek do Pigży, Jeleńca i Nawry). Również na mapach poszczególnych rejonów brakuje niektórych obiektów opisanych później w tekście (np. nie znalazłem miejscowości Pień i Sarnowo). Domyślam się jednak, że te błędy nie powstały z winy autora, a raczej niedopatrzenia tworzącego mapy.

Pomimo tych usterek myślę, że książka jest warta polecenia. Szczególnie powinna zainteresować tych wszystkich, którzy odnajdują przyjemność w obcowaniu z historią poprzez poznawanie miejsc tę historię tworzących…

Recenzja pochodzi z czasopisma „Dragon Hobby” nr (9) 1/00.

Autor: Leszek Kozłowski

Opublikowano 15.05.2007 r.

Poprawiony: wtorek, 21 stycznia 2020 16:06