[BG] Der letzte Schub – rozgrywka w klubie Agresor 17.03.2018

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

17 marca 2018 roku w warszawskim Klubie Agresor mieszczącym się na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej mieliśmy przyjemność zagrać w Battlegrup – system bitewny symulujący okres II wojny światowej. Zdecydowaliśmy się rozgrywkę na 1200 punktów, czyli na poziomie kompanii. Nastawiliśmy się na więcej niż jednego gracza na stronę, co zaowocowało 4 graczami alianckimi i 4 niemieckimi. Rozgrywka osadzona była w realiach końca wojny – kwiecień 1945 roku, czyli podręcznik Fall of the Reich. Fabularnie z racji wybrania scenariusza: Attack/Counter-Attack, operacja została nazwana Der letzte Schub.

 

Niemcy mają za zadanie zatrzymać ofensywę Aliantów, utrzymać drogę na zachód (czerwone punkty). Alianci mają zadanie utrzymać zajęty już przyczółek w mieście i drogę na zachód. Obie strony mogły podjąć próbę zajęcia niedużego miasta i umocnienia w nim pozycji

 

Siły Aliantów (cz. 1)

 

Siły Aliantów (cz. 2)

 

Siły Niemców. Dodatkowo mieli oni jeszcze pluton grenadierów pancernych w Sdkfz 251

 

Faza zwiadu zaczęła się dynamicznie od przylecenia alianckiego wsparcia lotniczego. Wszystkie rakiety poszły w budynek, przygniatając załogi obu pojazdów stojących na drodze. Hans z karabinem snajperskim na ostatnim piętrze budynku nie miał żadnych szans na przeżycie

 

Tymczasem Alianci spokojnie zajęli przyczółek w mieście

 

Od drugiej tury na placu boju pojawił się pluton Panther wraz ze swoim szalonym dowódcą

 

Początek walk dla wojsk pancernych Aliantów

 

Königstiger

 

Wraz z upływającym czasem kolejne Shermany i M10 zaczęły docierać w okolice miasta

 

Po brawurowej jeździe półciężarówka M3 zostaje zniszczona w okolicy kluczowego dla Aliantów skrzyżowania, jednak jadąca nią piechota dawno jest już w budynku

 

Natarcie Panther na prawej niemieckiej flance trwa w najlepsze

 

Na lewej flance Niemców pojawia się coraz więcej brytyjskiej piechoty, która mimo ostrzału artylerii i czołgów niezmordowanie brnie do przodu

 

Panthery przy wsparciu piechoty zbierają krwawe żniwo wśród alianckich czołgów

 

Brytyjska piechota dociera do miasta

 

Aliancka piechota zajmuje kolejne budynki na lewej flance Niemców

 

Niemcy próbują kontrataku na pozycje alianckie – kończy się to kolejnymi stratami

 

Alianci zajmują prawą flankę

 

Finał walk

 

Podsumowanie strony niemieckiej

Początek bitwy okazał się być trudny dla niemieckiego zwiadu. Pomimo dobrego rozstawienia, przeciwnik postanowił przygwoździć niemieckie siły atakiem lotniczym. Atak wyeliminował jednego z niemieckich snajperów oraz dwa kołowe wozy zwiadu. Mimo tego, strona niemiecka rozpoczęła realizację założonego planu, tj. śmiały atak sił pancernych na prawej flance i równoległe zajęcie obszaru miejskiego siłami piechoty i lekkiego zwiadu, przy wsparciu czołgu ciężkiego.

Po otrząśnięciu się z niespodziewanego nalotu, Niemcy odwdzięczyli się silnym ostrzałem na punkt zajęty przez aliancką piechotę. Dzięki wcześniejszemu wstrzelaniu się artylerii w spodziewane miejsce koncentracji wojsk, ostrzał przysporzył ześrodkowanej tam piechocie sporych strat.

Pierwsze dwie Pantery ruszyły do ataku na prawej flance, a chwilę później dołączyła do nich kolejna, tworząc pełny pluton. Jako wsparcie w dalszym toku bitwy dołączyła do nich Jagdpantera.

Równocześnie na lewym skrzydle piechota w transporterach półgąsienicowych, wspierana przez działo przeciwpancerne i Tygrysa Królewskiego, uchwyciła przyczółek na skraju miasta i starała się rozwinąć szerzej na lewej flance.

Siły pancerne nacierające na prawej flance dokonały głębokiej penetracji pozycji przeciwnika, trafiając równocześnie na silny opór jednostek pancernych przeciwnika. Zalesiony teren utrudniał szybkie manewry. Próba oflankowania sił pancernych w wykonaniu Jagdpantery zakończyła się niestety zniszczeniem tego pojazdu.

Efekt starcia na prawej flance był taki, że towarzysząca czołgom piechota obu stron umocniła się na swych pozycjach w lesie, jednakże żadna ze stron nie dysponowała dostatecznymi siłami aby kontratakować. Ostatnia ocalała ze starcia Pantera starała przebić się w kierunku objectivu na środku terenu. Odniosła w tym względzie sukces, zajmując go na chwilę, jednak z uwagi na fakt, że przeciwnik rozporządzał w dalszym ciągu znacznymi odwodami pancernymi, pojedynczy pojazd został szybko zneutralizowany przez nieprzyjaciela.

Tymczasem na lewej flance natarcia, siły piechoty zajęły i utrzymywały południowy skraj miasta wraz ze znajdującymi się tam objectivami. Równolegle pozostała część sił przy współdziałaniu pojazdów zwiadu i czołgu ciężkiego starała się nacierać na skraju lewej flanki. Niestety, w wyniku silnego ostrzału artyleryjskiego przeciwnika, piechota została przygwożdżona i poniosła duże straty, podobnie jak oddział zmechanizowanego zwiadu, który został przygwożdżony i w końcu zniszczony.

Równolegle trwała wymiana ognia z broni ręcznej i automatycznej broni wsparcia pomiędzy piechotą niemiecką i aliancką, które były rozlokowane w pobliskich budynkach.

W efekcie skomasowanego ognia artyleryjskiego, siły niemieckie straciły zdolność działania i zostały zniszczone i/lub rozbite.


Podsumowanie strony alianckiej

Bitwa zaczęła się od ataku lotniczego na jeden z niemieckich objective’ów gdzie ukryty był snajper. Dodatkowo załogi dwóch pojazdów zwiadowczych zostały przygwożdżone. Niestety celny ogień wstrzelanej artylerii wroga wyeliminował dowódcę zwiadu Aliantów, co nie miało jednak większego wpływu na rozwój wydarzeń. Alianci byli w stanie regularnie wzywać artylerię, która początkowo niezbyt celna, w późniejszym etapie bitwy dawała się Niemcom we znaki.

Alianckie czołgi oraz niszczyciele czołgów zajęły pozycje pod osłoną lasu oraz ustawiły się na osi głównej drogi prowadzącej do miasta co uniemożliwiło Niemcom ruch po niej. Na lewym skrzydle pojawiły się dwie Pantery, które próbowały przebić się do lasu. Jedna z nich została uszkodzona i później zniszczona, niestety druga przebiła się, zostawiając za sobą płonące wraki Shermanów.

Poza Panterami Niemcy nie wykazywali zbytnio chęci do ataku, co umożliwiło rozstawienie piechoty na prawym skrzydle. Początkowo piechota, przedzierając się przez pola i otwarty teren wokół miasta, nie napotkała żadnego oporu. Za piechotą wysłane zostały Shermany. Gdy pierwszy Sherman dojechał do zabudowań na prawej krawędzi, na drodze w oddali pojawił się Tygrys Królewski blokując tym samym ruch jakichkolwiek pojazdów na prawej flance Aliantów. Reszta Shermanów nie mogła więc kontynuować natarcia.

Brytyjski patrol zmechanizowany wykonał bardzo śmiały rajd do centrum miasta. Zajmując przy tym jeden z budynków zdołali zniszczyć ciężarówkę z amunicją oraz obsługę działa przeciwpancernego. Nieprzyjaciel przeprowadził jednak szybki kontratak niszcząc ich transporter i ostrzeliwując z broni maszynowej i dział różnego kalibru co w efekcie sprawiło, że samotna drużyna poddała się.

Tymczasem w lesie trzy brytyjskie pojazdy wpadły w zasadzkę przygotowaną przez Panterę i piechotę z panzerfaustami. Po tej stracie na „leśnym froncie” nastał impas – żadna ze stron nie chciała ryzykować konfrontacji na bliski dystans. Jagdpantera, która próbowała wyjechać z lasu, została trafiona i zniszczona przez jeden z niszczycieli czołgów na prawym skrzydle.

Tygrys Królewski stojący na bocznej drodze, gdzie miał widok na całe prawe skrzydło, przeniósł się do centrum miasta, gdzie po krótkim pojedynku ogniowym z Shermanem Firefly i Achillesem skończyła mu się amunicja. Bez Tygrysa na prawym skrzydle Shermany znów miały zielone światło do natarcia. Piechota w tym czasie zdobyła już większość skrajnych zabudowań i prowadziła wymianę ogniową z Niemcami. Nieprzyjaciel kilka razy przygwożdżał aliancką piechotę ostrzałem artyleryjskim oraz snajpera strzelającego z wieży kościelnej, jednak nie było to w stanie zbytnio spowolnić natarcia.

Niemcy stracili większość pojazdów na prawym skrzydle oraz całą piechotę z prawej części miasta. W rezultacie ich morale załamało się i opuścili pole bitwy.

Dyskusja o rozgrywce na FORUM STRATEGIE

Autor: Aldlin
Zdjęcia: Patrokles

Opublikowano 26.03.2018 r.

Poprawiony: niedziela, 15 kwietnia 2018 07:27