Władca wilków

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

Informacje o książce
Autor: Juraj Červenàk
Tłumaczenie: Agata Mickiewicz-Janiszewska
Wydawca: IW Erica
Seria: Czarnoksiężnik
Rok wydania: 2012
Stron: 368
Wymiary: 20,5 x 14,1 x 2,4 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-62329-40-3

Recenzja
W dzisiejszych czasach triumfy święci literatura fantasy. Elfy, krasnoludy, magowie to temat, o którym wielu pragnie czytać. Moda na ten gatunek literacki to niewątpliwie zasługa serii o Harry’m Potterze, a przede wszystkim cudownej sagi fantasy „Władca Pierścieni” J. R. R. Tolkiena i innych jego dzieł traktujących o Śródziemiu. Powieść „Władca wilków” Juraja Červenàka przenosi nas jednak w całkowicie inny świat fantastyki.

Czarny Rogan, główny bohater książki, to słynny w Europie Środkowej łucznik. Walczył w wojnie z Imperium Awarów, był najemnikiem i wojownikiem na służbie słowiańskich władców, służył pod samym Karolem Wielkim, a nawet znalazł się w armii bułgarskiego chana. Po rozbiciu potężnego państwa Awarów rozpoczyna własną prywatną vendettę. Przyświeca mu jeden cel – pomścić zamordowanych bliskich, a jego celem są najokrutniejsi z awarskich wojowników – Krwawe Psy. W trakcie swojej wędrówki odkrywa jednak, że jego główne przeznaczenie jest całkowicie inne. „Władca wilków” przenosi nas w świat słowiańskich mitów i legend. Autor w cudowny sposób odkrywa przed nami nieznany świat wierzeń Słowian. Klimat powieści jest niesamowity, a fabuła wciąga czytelnika niczym bagno nieostrożnego wędrowca. Postacie występujące w książce są intrygujące, aczkolwiek brak im troszeczkę wyrazistości. Z wyjątkiem głównego bohatera, który jest postacią niezwykle wyrazistą i jakże odmienną od innych znanych nam głównych bohaterów powieści fantasy – to osławiony i doskonały łucznik, a nie wojownik walczący bronią białą, czy toporem.

Ciekawym elementem „Władcy wilków” jest postać Gorywałda, jednak pojawia się ona późno, miejmy nadzieję, że w kolejnych częściach serii zostanie lepiej spożytkowana, gdyż nosi w sobie olbrzymi potencjał. Mitologia i magia powieści mają cudowny urok – słowiańscy bogowie i magiczne stwory są błyskotliwe, intrygujące, czasami krwawe, czasami irytujące, ale nadają „Władcy wilków” ten wspaniały i niezapomniany urok i otoczkę. To najmocniejszy atut książki. Fabuła powieści toczy się szybko, chociaż w kilku miejscach autor niepotrzebnie ją zwalnia. Lektura „Władcy wilków” należy do wyjątkowo przyjemnych. Język narracji jest płynny i miły dla czytelnika. Jeżeli chodzi o stronę wizualną, „Władca wilków” prezentuje się okazale – świetna okładka i dobry papier to niekwestionowane zalety tej pozycji. Edytorsko też jest bez zarzutu. Ciekawe uzupełnienie książki stanowi notka historyczna zamieszczona końcu – przybliża nam ona pokrótce Słowian i Awarów oraz pobieżnie mitologię słowiańską, pozwalając lepiej się odnaleźć w tym zawiłym, mrocznym, ale i ciekawym świecie.

Reasumując, książka Červenàka to dobra powieść fantasy. Osadzona w jakiejś mierze w świecie historycznym, niezwykle klimatyczna. Seria ma duży potencjał i jestem ciekaw, czy autor to wykorzystał. Minusem są zbyt mało wyraziste postacie, z wyjątkiem Rogana i Gorywałda, ale miejmy nadzieję, że w następnych częściach nabiorą one wyrazu i staną się kolejnymi mocnymi punktami sagi. „Władcę wilków” szczerze polecam każdemu, kto szuka pozycji, która pozwoli mu się zrelaksować i odpocząć po trudach pracy – mroczny i intrygujący książkowy świat słowiańskiej mitologii jest doskonałym na to miejscem. „Władca wilków” wart jest poświęcenia mu swojego wolnego czasu. Polecam.

Autor: Damian Szewczyk

Opublikowano 31.07.2012 r.

Poprawiony: sobota, 14 grudnia 2019 08:49