Konwent STRATEGOS (I edycja) – zapowiedź imprezy

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Gdzie?

Impreza odbywa się w klubie „Agresor” na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej przy ul. Nowowiejskiej 20 w Warszawie.

 

Kiedy?

19 lutego (piątek) – godz. 16.00-23.00

20 lutego (sobota) – godz. 10.00-23.00

21 lutego (niedziela) – godz. 10.00-21.30

 

Impreza ma charakter otwarty. Nie trzeba się nigdzie rejestrować. Jedynie w przypadku wydawców organizator oczekuje wcześniejszego zgłoszenia.

 

Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Przewidujemy jedynie niewielką zrzutkę na kawę i herbatę (2-3 zł). Obowiązuje ona wszystkich uczestników, którzy będą grali na imprezie, i widzów, którzy zostają na niej dłużej niż godzinę bądź będą korzystać z kącika z kawą i herbatą.

 

W sobotę podczas imprezy odbędzie się turniej gry „Stawka większa niż życie” organizowany przez wydawców gry – wydawnictwo Inte-gra i TVP S.A. W sobotę będzie też z nami wydawnictwo Fabryka Gier Historycznych. Ponadto podczas imprezy będą obecni autorzy gier historycznych:

- Krzysztof Dytczak z grą „Race to Berlin” (wyd. Gry Leonardo)

- Ryszard Kita z grą „Ostrołęka 26 maja 1831” (wyd. Instytut Wydawniczy Erica)

- Michał Matusiewicz z grą „Zdobywcy Italii”

- Michał Stachura z grą „Orzeł, Lew i Lilie”.

Naszymi gośćmi specjalnymi będą autorzy gier wydawnictw Dragon i Mirage: Dariusz Góralski („Grunwald 1410”, „Tannenberg 1914”, „Waterloo 1815”, „Wiedeń 1683”) i Marcin Sowa („Budapeszt 1945”).

 

Charakter imprezy

Warszawski Konwent Gier Historycznych „Strategos” to impreza poświęcona planszowym grom historycznym. Gry historyczne to takie, które starają się „symulować” historię oraz zawierają w sobie pewien ładunek informacji historycznej. Dodatkowym kryterium może być występowanie w grze tego co określane bywa jako „klimat historyczny”. Impreza jest adresowana do wszystkich, którzy w takie gry grywają, jak również do tych, którzy nie mieli dotychczas okazji, a chcieliby spróbować. Jednocześnie zaznaczamy, że nie jest to impreza poświęcona „wszelkim grom planszowym w ogóle”. Nie przewidujemy na konwencie obecności eurogier. Nie zajmujemy się też na tej imprezie grami bitewnymi (figurkowymi), z wyjątkiem planszowych gier historycznych wykorzystujących figurki. Jako planszowe gry historyczne traktujemy natomiast gry karciane, choć ściśle rzecz biorąc nie są one grami planszowymi. Celem konwentu jest promocja gier historycznych oraz wydawców i autorów tworzących tego typu gry, a także stworzenie miłośnikom gier historycznych dogodnego miejsca, gdzie będą mogli spotkać się w większym gronie nad planszą.

Poprawiony: wtorek, 15 listopada 2016 10:55

Więcej…

 

Polskie imperium – konkurs z nagrodami

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W związku z premierą książki Michaela Morysa-Twarowskiego Polskie imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą rozpoczynamy konkurs, w którym do wygrania będą dwa egzemplarze książki.

 

Pytania konkursowe:

1. Kiedy Twoim zdaniem w swojej historii Polska była najpotężniejsza? Odpowiedź uzasadnij w kilku zdaniach.

2. Czy unia Polski i Litwy w 1385 r. była dla nas korzystna? Odpowiedź uzasadnij w kilku zdaniach.

Konkurs trwa od 10 do 22 lutego 2016 r. Odpowiedzi prosimy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Nagradzamy dwie najciekawsze odpowiedzi. Do wygrania są dwa egzemplarze książki Michaela Morysa-Twarowskiego „Polskie imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą”.

Sponsorem nagród jest wydawnictwo Znak Horyzont.

Poprawiony: środa, 10 lutego 2016 08:52

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie – wyniki IX edycji

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Ostateczne wyniki, po zsumowaniu wszystkich głosów:

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI do 15 MM

1 miejsce: Krassus i jego praca „Cesarscy pikinierzy” (skala: 15 mm, producent: Wargamer)

Poprawiony: wtorek, 20 września 2016 10:59

Więcej…

 

I wojna polska 1806-1807 t. 1

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Tomasz Rogacki
Wydawca: Inforteditions
Seria: Bitwy/Taktyka
Rok wydania: 2015
Stron: 387
Wymiary: 20,5 x 14,7 x 2,8 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-64023-63-7

Recenzja
Książek o wojnie Francji z Rosją i Prusami, jaka przetoczyła się przez ziemie polskie w 1806 i 1807 roku nie ma u nas aż tak wiele. Pozytywnie zmienił nieco ten stan rzeczy czas dwusetnych rocznic tych wydarzeń, a więc wkroczenia na ziemie polskie Wielkiej Armii i kolejnych bitew z jej udziałem. W walkach tych w niewielkim zakresie wzięły udział polskie oddziały. Ostatnio ukazują się jednak nowe publikacje dotyczące I wojny polskiej, jak została ona wówczas nazwana. Jedną z nich jest książka Tomasza Rogackiego I wojna polska 1806-1807. Tom I, który trafił w ręce czytelników na jesieni zeszłego roku, nosi tytuł Od manewru pułtuskiego do kampanii zimowej w Prusach wschodnich i przedstawia działania wojenne mniej więcej od wkroczenia wojsk francuskich na ziemie polskie w 1806 r. do 1 marca 1807 r. Drugi tom obejmie zapewne okres od marca 1807 r. do pokoju w Tylży.

Poprawiony: środa, 03 lutego 2016 17:05

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (IX edycja) – galeria prac

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W związku z zakończeniem etapu malowania prac w Konkursie Modelarskim Forum Strategie (IX edycja) prezentujemy galerię zdjęć prac biorących udział w konkursie w poszczególnych kategoriach. Więcej zdjęć (z różnych ujęć), a także zdjęcia z przebiegu prac, znajdziecie na forum w dziale konkursu.

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI do 15 MM

Scytyjska lekka jazda (skala: 15 mm, producent: Forged in Battle)

Malowanie: Cisza

 

Poprawiony: środa, 03 lutego 2016 08:53

Więcej…

 

Sarmacki republikanizm. Między prawem a bezprawiem

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Jakub Witczak
Wydawca: Instytut Wydawniczy Erica
Rok wydania: 2015
Stron: 224
Wymiary: 20,5 x 14 x 1,1 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-65310-43-9

Recenzja
Tytuł mnie przyciągnął, jako że dla każdego, kto choć trochę interesuje się historią pierwszej Rzeczypospolitej, spór o prawdziwą wartość sarmatyzmu wciąż trwa. – Dla zainteresowanych także polityką ma zarazem ów spór charakter zdumiewająco aktualny, bo określa, do jakiego modelu demokracji powinniśmy dążyć. Bardzo wielu uznaje, że w dzisiejszych czasach zmieniła się oczywiście forma, ale nie istota sprawy – i dylemat, jak należy rozumieć wolność i jak ją ograniczać, pozostał w mało zmienionej postaci. Także wysyp w ostatnich latach publikacji na ten temat, od prasowych wywodów Ziemkiewicza, poprzez powieści Komudy, do wznowień takich klasyków, jak „Prawem i lewem”, pokazuje, że sprawa wciąż budzi emocje. Miło zobaczyć naukowy, porządkujący głos w tej dyskusji, pomyślałem zatem – wiedząc, że Autor jest studentem prawa na Jagiellonce i autorem artykułów w wielu periodykach o historii. No to ja buch w lekturę. I...

Poprawiony: środa, 03 lutego 2016 20:42

Więcej…

 

Strona 159 z 311