Arras 1917

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Witold J. Ławrynowicz
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2023
Stron: 382
Wymiary: 19,5 x 12,5 x 2,2 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-16849-7

Recenzja
Zdaniem recenzenta autor powinien napisać drugą część tej pracy, o czym poniżej.

Front zachodni w latach 1914-1918. Wspaniały film „Na Zachodzie bez zmian” z 1979 roku. Ostatni, nowy film niemiecki o tym samym tytule. Nonsensowne rzezie. Nonsensowne ataki Niemców na Francuzów i odwrotnie.

Więcej…

 

Klub Gier Planszowych STRATEGOS

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W październiku Klub Gier Planszowych STRATEGOS wznawia działalność po przerwie wakacyjnej. Będzie to już drugi rok działalności naszego klubu (jako że funkcjonujemy w ramach uczelni wyższej punktem odniesienia jest rok akademicki). Spotkania Klubu odbywać się będą raz w miesiącu, w sobotę, w Bibliotece Głównej SGGW, znajdującej się przy ul. Nowoursynowskiej 161 w Warszawie. Która to konkretnie będzie sobota, za każdym razem postaram się informować z wyprzedzeniem. Pierwsze spotkanie odbędzie się 28 października (sobota) w godz. 9.30-17.30 (odnośnie godzin, mam nadzieję, że ulegną jeszcze zmianie i uda nam się je wydłużyć). Gramy w sali konferencyjnej (po wejściu do biblioteki przez wejście C i wyjściu na piętro po schodach znajdujących się na wprost wejścia należy się obrócić o 180 stopni i obejść patio, wejście do sali konferencyjnej znajduje się w odległości 15-20 m). Zachęcamy do umawiania się na rozgrywki na forum (link niżej).

Poprawiony: piątek, 20 października 2023 20:43

Więcej…

 

XVII Pola Chwały – rekonstrukcje historyczne

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Tradycyjnie największą pod względem ilościowym część XVII PÓL CHWAŁY (22-24 września 2023) stanowiły rekonstrukcje historyczne. W tym roku epoką wiodącą było średniowiecze, ponadto obchodziliśmy 350 rocznicę bitwy pod Chocimiem (1673). Na imprezie uczczono także jeszcze jedną rocznicę – swoje święto obchodziła stacjonująca w Krakowie 6 Brygada Powietrznodesantowa. Jednostka ta kontynuuje tradycje 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego, powołanej 23 września 1941 roku, a więc 82 lata temu, a że 23 września wypadał w tym roku w sobotę, czyli w główny dzień imprezy, uroczystość odbyła się w ramach Pól Chwały. Pojawienie się dość licznych zastępów Wojska Polskiego z jednej strony podnosiło rangę konwentu, z drugiej strony wprowadziło sporo zamieszania o tyle, że dla niektórych grup zabrakło miejsca by mogły dobrze się zaprezentować (dopiero w niedzielę zrobiło się luźniej). Czynnikiem, który spowodował jeszcze większy ambaras, był deszcz, padający z przerwani w sobotę i niedzielę (jak na ironię, w piątek, kiedy impreza się zaczynała, panowała piękna, słoneczna pogoda). Za PRL-u było takie powiedzenie: „nam nie trzeba Bundeswehry, nam wystarczy minus cztery”. Przyznam, że nie wiem jak to w szczegółach w tym roku wyglądało, jako że w tej edycji, z różnych powodów, byłem zdecydowanie bardziej zajęty sprawami organizacyjnymi. Stąd też o ile jeszcze z części planszówkowej i bitewniakowej mam sporo zdjęć, to z części rekonstrukcyjnej bardzo niewiele. Faktem jest, że rekonstruktorów było najwięcej od kilku lat, natomiast wrażenia wielu uczestników, z którymi rozmawiałem, są takie jakby ich było mniej niż poprzednio, co stanowi pewien paradoks. Nie rozwodząc się zatem zbytnio zapraszam do rzucenia okiem na zdjęcia. Część z nich pochodzi z zasobów organizatora imprezy (Fundacji POLA CHWAŁY), a także Miasta i Gminy Niepołomice, którym chciałbym w tym miejscu podziękować za ich użyczenie na potrzeby relacji. To tylko namiastka tego co działo się na zamku i w jego najbliższej okolicy, w sieci jest dużo więcej zdjęć. Generalnie w prezentowanych na konwencie rekonstrukcjach można zaobserwować podobne trendy jak rok temu (zainteresowanych odsyłam do zeszłorocznej relacji dostępnej TUTAJ). Na przyszły rok życzę zaś rekonstruktorom przede wszystkim słonecznej pogody w czasie imprezy.

 

Rekonstrukcje i rekonstruktorzy

Poprawiony: czwartek, 05 października 2023 19:14

Więcej…

 

XVII Pola Chwały – gry bitewne

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Za nami XVII POLA CHWAŁY (22-24 września 2023). Gry bitewne jak co roku prezentowały się imponująco i było ich zdecydowanie więcej niż w poprzedniej edycji, tak że pojawił się problem by wszystkich pomieścić. Odbyły się trzy turnieje: I Mistrzostwa Polski w Bogowie wojny: Togo, turniej Ogniem i mieczem oraz turniej Bolt Action. Nowością były I Mistrzostwa Polski w Bogowie wojny: Togo. System, który miał premierę ledwo rok temu, a wcześniej pokazywane były prototypy, w pełni zaistniał na konwencie i pokazał swój potencjał. Choć nie jest to popularny okres w historii, a sama tematyka wymagająca, przedsięwzięcie chwyciło. Za sukcesem stoją ekipa GM Boardgames i sklep Bolter. Po sąsiedzku grano także w inny ich system – Bogowie wojny: Lee. Turniej Ogniem i mieczem wrócił po przerwie spowodowanej zamętem wokół drugiej edycji systemu, która rok temu niby była, ale jej nie było, w związku z czym dochodziło do zabawnych sytuacji polegających na tym, że na parterze zamku na stoisku Wargamera pokazywano już drugą edycję, a w podziemiach dysydenci (głównie dotychczasowi uczestnicy turnieju) grali w pierwszą, twierdząc, że druga zawiera istotne braki. W tym roku wątpliwości zostały zażegnane i zamkowe podziemia zaroiły się od graczy Ogniem i mieczem. Rzec by można ewangelicznie, że znowu nastał jeden pasterz i jedna owczarnia. Trzeci turniej poświęcony był systemowi Bolt Action. Rok temu, pod nieobecność turnieju Ogniem i mieczem, gracze Bolt Action z powodzeniem zagospodarowali zamkowe podziemia, a sam turniej wyglądał znakomicie. W tym roku, wobec powrotu turnieju Ogniem i mieczem, pojawił się dylemat kogo tam umieścić. Na szczęście znalazło się miejsce w pobliskim budynku Izby Regionalnej. Niestety, jako że w tej edycji, z różnych powodów, byłem zdecydowanie bardziej zajęty sprawami organizacyjnymi, nie zdążyłem zrobić zdjęć z tego turnieju, zresztą nie tylko z niego. Co do samego turnieju, z tego co mi wiadomo, doszło na nim do poważnych kontrowersji w związku z przyznawaniem nagród, więc o tyle może i lepiej, że nie było mi dane tam trafić.

Trochę nietypowo zacząłem od turniejów, ale sama impreza oferowała fanom gier bitewnych znacznie więcej. Jak już wspominałem, ze swoimi stoiskami pojawili się sklep Bolter i firma Wargamer. Tradycyjnie była obecna także firma First to Fight, wydawca systemu Wrzesień 1939 i kolekcji modeli do kampanii wrześniowej. Najwięcej nowego wnieśli jednak koledzy z poznańskiej ekipy Z Kostką i Miarką, reprezentujący na konwencie firmę Warlord Games. Pokazali oni aż pięć systemów: Bolt Action, Blood Red Skies, Epic Battles: American Civil War, Combined Arms oraz Victory at Sea. Z kolei cichym bohaterem konwentu, nie po raz pierwszy, był nasz forumowy kolega Greebo, prezentujący system De Bellis Antiquitatis (DBA), który bez wsparcia firm i sponsorów, dysponując skromnymi środkami, od lat z powodzeniem wciąga w wargamingowe hobby nowych graczy. Spośród tego co działo się na zamku nie mógłbym nie wspomnieć o wspaniałej rozgrywce w systemie Lasalle 2, przedstawiającej bitwę po Lipskiem (1813), a konkretnie walki toczone w okolicy Liebertworkvitz. Nie zabrakło także dioram. W związku z obchodzoną w tym roku 350 rocznicą bitwy pod Chocimiem (1673) w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa zaprezentowano dioramę tej bitwy, przygotowaną przez Klub Gier Historycznych z Dąbrowy Górniczej, prowadzony przez Jarosława Krajniewskiego. Z kolei na zamku, tradycyjnie już, pojawiła się diorama lądowania w Normandii 1944 (D-Day), przygotowana przez klub Tarnawar z Tarnowa, prowadzony przez Pawła Grochala. Diorama ta pokazywana była już na poprzednich edycjach imprezy, ale co roku dodawane są do niej nowe elementy (w tym roku pojawiły się np. okręty wojenne). Dioramie tej poświęciłem osobną część relacji z konwentu znajdującą się TUTAJ.

Dziękuję wszystkim, którzy przybyli na imprezę, zwłaszcza spośród ekip współpracujących z naszym forum. Składam podziękowania Robertowi Kowalskiemu za trud włożony w organizację tej części imprezy. Szczególne podziękowania dla ekipy Z Kostką i Miarką oraz dla Klubu Gier Historycznych za użyczenie zdjęć. Mam nadzieję, że za rok zobaczymy się w Niepołomicach w równie zacnym gronie.

 

Rozgrywki w De Bellis Antiquitatis (DBA) odbywają się na Polach Chwały od początku imprezy. Obraz skupienia i zaangażowania na twarzach uczestników bezcenny.

Poprawiony: wtorek, 03 października 2023 11:05

Więcej…

 

XVII Pola Chwały – diorama lądowania w Normandii 1944 (D-Day)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Jedną z atrakcji XVII PÓL CHWAŁY (22-24 września 2023) była diorama lądowania w Normandii 6.VI.1944 (D-Day). Została ona przygotowana przez Pawła Grochala i prowadzony przez niego klub Tarnawar z Tarnowa. Diorama wykonana jest w skali 20 mm (1:72) i nadaje się do wykorzystania w systemie Face of War. Stanowi on autorską modyfikację znanego i popularnego niegdyś systemu Operation: World War II (obszerny dział poświęcony temu systemowi znajdziecie na naszym FORUM). Diorama powstawała wiele lat i była już pokazywana na poprzednich edycjach Pól Chwały. Z roku na rok jest rozwijana i uszczegółowiana, głównie jeśli chodzi o detale. Wykorzystywane są mapy i zdjęcia z tego okresu, ukazujące jak wyglądały fortyfikacje stworzone przez Niemców na wybrzeżu Normandii i ich bezpośrednie zaplecze, a także informacje zawarte w publikacjach historycznych. Zazwyczaj z przodu stołu zamieszczane są mapy i wybrane zdjęcia, co pozwala porównać elementy widoczne na dioramie do konkretnych miejsc znanych z historii.

 

Poprawiony: poniedziałek, 02 października 2023 06:53

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (46 edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (każdy nagrodzony wybiera jedną książkę spośród poniższych tytułów):

1) Kamil Anduła „Lenino 1943” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Marek Wagner „Trembowla 1675” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Witold Ławrynowicz „Arras 1917” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych jest przez nas preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

PYTANIA KONKURSOWE

1. Obraz ten przedstawia postać ubraną w dość jednolity pod względem kolorystycznym strój, siedzącą w fotelu i zasmuconą utratą przez Polaków pewnej ważnej twierdzy, którą mieli odzyskać po wielu latach, by później bezpowrotnie ją stracić. Co to za obraz?

2. Jak nazywała się jedna z największych nieudanych operacji Armii Czerwonej w czasie II wojny światowej, trwająca wraz z walkami będącymi jej pokłosiem niecałe 5 miesięcy, w ramach której doszło do desantu morskiego na dużą skalę i desantu powietrznego? Działania prowadziły początkowo dwie, a z czasem trzy armie sowieckie.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 28 października 2023. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: niedziela, 01 października 2023 06:49

Więcej…

 

Strona 14 z 311