Jesienny Fubar 2023 – turniej „Bolt Action” w Piasecznie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W ostatnią sobotę miałem przyjemność gościć na Jesiennym FUBARZE 2023 – wydarzeniu fabularno-historycznym poświęconym systemowi „Bolt Action”, odbywającym się 4 listopada 2023 w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym w Piasecznie (niedaleko Warszawy). Jego organizatorem był Piaseczyński Klub Gier Bitewnych, zaś przeprowadzili go Tomasz „Schalazar” Hebel, Mateusz Kowalski-Klein, Marcin „Merry” Nietrzebka, Mateusz „Parufka” Stawowy i Marcin „Śliwka” Śliwa. Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie życzliwość i wsparcie Dyrektora Biblioteki Publicznej w Piasecznie Łukasza Załęskiego oraz Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Piasecznie Michała Rosy. Sponsorami wydarzenia byli: Warlord Games, Roll 3D, Battle-Models, Micro Art Studio, Rebel, Paint Forge, Tereny Do Gier, Playmaty, Black Grom Studio, Galaktyka Gier, Ciachaj, Safe&Sound. Nasz portal wraz z Bastion Wargaming sprawował patronat medialny nad wydarzeniem.

W rozgrywkach wzięło udział 18 graczy. Przyjechali wargamerzy z całej Polski, choć najwięcej było miejscowych. Wyróżniała się ekipa z Ostrowa Wielkopolskiego (Klub Gier Bitewnych FORT 20.18). Najmłodszy gracz miał 15 lat, zaś najstarszy około 50. Dwóch graczy było debiutantami. Turniej, a właściwie wydarzenie fabularno-historyczne, bo tak określają ten event organizatorzy, poświęcony był wczesnemu okresowi II wojny światowej. Można było wystawiać armie nie późniejsze niż na 1941 rok. Na stołach pojawili się Polacy, Niemcy, Włosi, Sowieci, Brytyjczycy, Amerykanie i Japończycy. Każdy uczestnik rozegrał trzy bitwy. Starciom na stołach towarzyszył konkurs malarski, w którym wystawiono dwanaście armii do „Bolt Action”. Konkurs odbył się między drugą i trzecią bitwą. Poza nagrodami dla najlepszych uczestników i za najlepiej pomalowaną armię przyznano także kilka nagród specjalnych. Tym razem było ich jednak mniej niż poprzednio.

Była to druga edycja wydarzenia po jego reaktywacji w 2023 roku. Chciałbym podkreślić, że podobnie jak poprzednio na imprezie panowała bardzo dobra atmosfera. Co ważne, organizatorzy są otwarci na nowych uczestników. O debiutantach już pisałem. Warto także podkreślić walory miejsca, gdzie została zorganizowana impreza. Nowoczesna, dobrze wyposażona i oświetlona sala, zlokalizowana tuż przy wejściu do budynku. Ogólnie znakomite warunki do grania. Wygląda na to, że wydarzenie na stałe wejdzie do kalendarza imprez wargamingowych odbywających się w Warszawie i na Mazowszu, choć jak wspominał mi jeden z organizatorów jego formuła może jeszcze ewoluować. Mam nadzieję, że przedsięwzięcie będzie dalej się rozwijać i że uda mi się jeszcze do Piaseczna zawitać.

 

Poprawiony: wtorek, 07 listopada 2023 11:36

Więcej…

 

XV Konwent Krakowski – zapowiedź imprezy

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (47 edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

 

We współpracy z Wydawnictwem Bellona mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki ufundowane przez Wydawnictwo Bellona. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy odpowiedzieć prawidłowo na dwa pytania. Do wygrania są trzy nagrody książkowe (każdy nagrodzony wybiera jedną książkę spośród poniższych tytułów):

1) Kamil Anduła „Lenino 1943” (seria „Historyczne Bitwy”)

2) Piotr Greszta „Tomaszów Lubelski 1939” (seria „Historyczne Bitwy”)

3) Marek Wagner „Trembowla 1675” (seria „Historyczne Bitwy”)


Jeśli chodzi o podawanie kto wygrał nagrody, przyjmujemy zasadę, że podajemy dane zgodnie z tym jak podpisujecie się Państwo w mailach. Jeśli ktoś sobie tego życzy, może używać pseudonimu. Użytkownikom naszego forum proponujemy korzystanie z nicków. Taka bardziej anonimowa forma podawania nagrodzonych jest przez nas preferowana. Jednocześnie informuję, że ze wszystkimi nagrodzonymi zawsze kontaktujemy się mailowo co do odbioru nagród.

PYTANIA KONKURSOWE

1. Ile korpusów zmechanizowanych posiadała Armia Czerwona pod koniec 1939 roku?

2. Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku zdarzało się, że wyżsi oficerowie Wojska Polskiego, w tym nawet dowódcy armii, opuszczali podczas walki swoich żołnierzy (co faktycznie równało się dezercji), dając tym samym gorszący przykład swoim towarzyszom broni. W której z polskich armii uczestniczących w kampanii wrześniowej 1939 roku zdarzyło się najwięcej przypadków opuszczenia przez dowódców szczebla dywizji i wyższego swoich oddziałów i którzy dowódcy dopuścili się tych czynów?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do dnia 26 listopada 2023. Ogłoszenie wyników wraz z podaniem prawidłowych odpowiedzi nastąpi w ciągu trzech dni od upływu terminu do nadsyłania odpowiedzi.

Poprawiony: czwartek, 30 listopada 2023 11:39

Więcej…

 

Jesienny FUBAR 2023 – zapowiedź imprezy

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Piaseczyński klub gier bitewnych „Piaseczniki”, po sukcesie Wiosennego FUBARa 2023 (wydarzenie „Bolt Action”), ma zaszczyt i przyjemność zaprosić Was na Jesiennego FUBARa 2023! Tak jak poprzednio impreza odbędzie się w atrakcyjnym Centrum Edukacyjno-Medialnym, w podwarszawskim Piasecznie. Wygodny dojazd komunikacją miejską, koleją, w pobliżu miejsca parkingowe. Tym razem nasze wydarzenie skupia się na wczesnym okresie II WŚ, temat dość rzadko spotykany i grany. Dzielimy się na dwie drużyny, państwa Osi i Alinatów. Rozegramy trzy starcia, pierwsze to patrol na 300 punktów wytypowany z naszych głównych sił armii, drugie w zależności od grupowego wyniku pierwszego scenariusza gracze będą rozgrywać jeden z wybranych scenariuszy z podręcznika głównego, trzecie finałowe podobnie. Impreza będzie trwać od rana do wieczora. Przewidziana jest przerwa obiadowa z pizzą na dowóz dla chętnych, głodni innych smaków mogą się posilić w okolicznych pizzeriach, chińczykach, kebabach i restauracjach. Oprócz tego, każdy uczestnik otrzyma buteleczkę wody i batonik. Przez cały czas będzie działał kącik kawowo-herbaciany, dla uczestników. W budynku działa też bistro. Pod koniec imprezy odbędzie się konkurs na najładniej pomalowaną, ale i klimatycznie stworzoną armię. Każdy z uczestników ma zagwarantowane atrakcyjne nagrody w postaci zestawu tuftów firmy Paint Forge, a także wybrany blister z figurkami od Warlord Games, a do tego zestaw zniżek do sklepów hobbystycznych. Ponadto specjalne nagrody otrzymają: najlepszy gracz Osi, najlepszy gracz Aliantów, ostatni gracz, zwycięzca konkursu malarskiego, a także gracz debiutant/najmłodszy. Nadal mamy jeszcze wolne miejsca i brakuje nam zwłaszcza graczy alianckich, ale każdy jest mile widziany. Zgłaszajcie się i przybywajcie, bowiem udało nam się zebrać pokaźną grupę wspaniałych sponsorów i każdy wyjdzie z nagrodą. Lista szacownych sponsorów naszej imprezy: Warlord Games, Roll 3D, Battle-Models, Micro Art Studio, Rebel, Paint Forge, Tereny Do Gier, Playmaty, Black Grom Studio, Galaktyka Gier, Ciachaj, Safe&Sound. Patronat medialny: Portal Strategie, Bastion Wargaming. Informacje na temat imprezy znajdziecie także w wydarzeniu na FB.

Poprawiony: poniedziałek, 06 listopada 2023 20:29

Więcej…

 

Konkurs Wydawnictwa Bellona (46 edycja) – rozstrzygnięcie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Minął czas na nadsyłanie odpowiedzi, zatem pora rozstrzygnąć czterdziestą szóstą edycję konkursu Wydawnictwa Bellona, w którym do wygrania są książki historyczne Wydawnictwa.

 

PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI

1. Obraz ten przedstawia postać ubraną w dość jednolity pod względem kolorystycznym strój, siedzącą w fotelu i zasmuconą utratą przez Polaków pewnej ważnej twierdzy, którą mieli odzyskać po wielu latach, by później bezpowrotnie ją stracić. Co to za obraz?

Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony wobec straconego Smoleńska (Jan Matejko)

Więcej…

 

Walka o Hiszpanię 1936-1939. Pierwsze starcie totalitaryzmów

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Antony Beevor
Tłumaczenie: Hanna Szczerkowska
Wydawca: Znak Horyzont
Rok wydania: 2009 (I wyd.), 2023 (II wyd.)
Stron: 627
Wymiary: 24,6 x 16 x 5,5 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-240-8759-4

Recenzja
Wojna domowa w Hiszpanii w latach 1936-1939 stała się preludium do II wojny światowej. To właśnie w Hiszpanii doszło do pierwszego starcia totalitaryzmów europejskich, jakimi były rządy Stalina, Hitlera, a także Mussoliniego. W ten sposób wszystkie kraje wymienionych liderów mogły prowadzić „zastępczą” wojnę poza granicami własnego terytorium i formalnie nie będąc w stanie wojny. Autor w swojej pracy nie opisuje jedynie działań mających miejsce w wyżej wymienionych latach, a wybiega daleko poza te ramy chronologiczne. Czytelnik będzie mógł dzięki temu zapoznać się z wcześniejszą historią Hiszpanii, tak aby dowiedzieć się jak w ogóle doszło do tego konfliktu. Nie zostały również pominięte losy powojenne kraju z Półwyspu Iberyjskiego.

Więcej…

 

Strona 13 z 311