Konkurs Modelarski Forum Strategie – wyniki XI edycji

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Ostateczne wyniki, po zsumowaniu wszystkich głosów:

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI DO 15 MM

1 miejsce: Kretus i jego praca „Milites armati Henryka II” (skala: 15 mm, producent: QR Miniatures)

Poprawiony: poniedziałek, 06 lutego 2017 17:24

Więcej…

 

Advanced Squad Leader – Ruch piechoty

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Zakończywszy cykl tekstów przedstawiających zasady „Advanced Squad Leader” na podstawie przykładowych rozgrywek, chciałbym rozpocząć nowy. W nim zamierzam przedstawić określone zasady, podpierając się bogato przykładami, ale nie opisując już całych rozgrywek od początku do końca. Postanowiłem zacząć od czegoś tak podstawowego jak ruch piechoty.

 

Poprawiony: sobota, 04 lutego 2017 10:06

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (XI edycja) – galeria prac

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W związku z zakończeniem etapu malowania prac w Konkursie Modelarskim Forum Strategie (XI edycja) prezentujemy galerię zdjęć prac biorących udział w konkursie w poszczególnych kategoriach. Więcej zdjęć (z różnych ujęć), a także zdjęcia z przebiegu prac, znajdziecie na forum w dziale konkursu.

 

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 8 MODELI POSTACI) W SKALI do 15 MM

Ordyńcy z łukami (skala: 15 mm, producent: Wargamer)

Malowanie: Avallar

Poprawiony: środa, 01 lutego 2017 15:06

Więcej…

 

Advanced Squad Leader – Clash at Borisovka (rozgrywka instruktażowa)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pamiętam, że gdy zaczynałem moją przygodę z „Advanced Squad Leader: Starter Kit 3”, to zasady dotyczące czołgów wydawały mi się na początku niesamowicie skomplikowane. Sporo czasu zajęło mi ich opanowanie. Dlatego pomyślałem, że może dobrze byłoby zrobić coś takiego dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją zabawę z ASL SK i mają problemy z czołgami. Poniżej, w przykładowej rozgrywce, znajdziecie opisaną większość sytuacji, jakie są udziałem czołgów w walkach z innymi pojazdami w ASL SK, dokładnie omówionych. Spory fragment poświęciłem też opisaniu wszystkich modyfikatorów dla procedury To Hit.

Na warsztat wziąłem scenariusz „Clash at Borisovka”, od którego naukę posługiwania się czołgami zaczyna 90% graczy. Jest on wygodny, bo biorą w nim udział tylko czołgi, nie posiada żadnych dodatkowych zasad czy utrudnień, a względnie prosty teren sprzyja manewrowi.

Poprawiony: czwartek, 02 lutego 2017 16:42

Więcej…

 

[Blue Cross, White Ensign] Bitwa koło Gogland 1788 – Raleen vs Silver, 08.01.2017

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa koło Gogland (6.VII.1788) to pierwsze starcie wojny szwedzko-rosyjskiej, która wybuchła po tym jak Szwedzi postanowili wykorzystać zaangażowanie Rosji w wojnie z Turcją (toczącej się od 1787 r.), sądząc, że większość floty rosyjskiej została skierowana na Morze Czarne. Szybko okazało się jednak, że na Morzu Bałtyckim jest więcej rosyjskich okrętów niż Szwedzi się spodziewali, mimo to wojna była kontynuowana. Bitwa koło Gogland (wyspa w Zatoce Fińskiej) miała nieco chaotyczny przebieg. Część okrętów stanowiących środek linii rosyjskiej, pod komendą głównodowodzącego, admirała Samuela Griega (brytyjskiego admirała w służbie rosyjskiej) zaczęła przybliżać się do linii okrętów szwedzkich. Podobne problemy z dowodzeniem wystąpiły po stronie szwedzkiej. Wskutek pogody manewrowanie okazało się trudne i bitwa sprowadziła się do wymiany ognia między liniami okrętów, w której obie strony straciły po jednym okręcie. W całej bitwie i w scenariuszu zawartym w grze warto zwrócić uwagę na to, że znajdująca się bliżej przodu część okrętów rosyjskich jest silniejsza niż te płynące z tyłu, z kolei tam Rosjanie mają nieco większe siły.

Rosjanie – Silver, Szwedzi – Raleen.

 

Obie floty zaczynają płynąć równolegle w prawą stronę (patrząc od strony Szwedów). Wiatr wieje w ten sposób, że obie floty płyną częściowo pod wiatr. Zwrot o 60 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara (w prawo) wyprowadza je na pozycję Reaching. Manewr ten mogą wykonać obie floty, co ma znaczenie zwłaszcza dla Szwedów.

Poprawiony: środa, 08 lutego 2017 08:57

Więcej…

 

Wrzesień 1939 – nr 41 (model ciągnika półgąsienicowego Sd.Kfz. 11)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Od pięciu numerów, czyli blisko pół roku, First to Fight publikuje wyłącznie modele do armii niemieckiej. Ale pojawiła się jaskółka – wśród życzeń noworocznych załączono zdjęcie polskiego ciągnika C4P, co może oznaczać, że w najbliższym czasie ukaże się w końcu coś polskiego.

Poprawiony: środa, 18 stycznia 2017 13:12

Więcej…

 

Strona 11 z 182