Wojny polsko-rosyjskie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Tomasz Bohun
Wydawnictwo: Mówią Wieki
Seria: Wojny Polaków
Rok wydania: 2017
Stron: 159
Wymiary: 25,1 x 17,4 x 0,8 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-8-386156-50-4

Recenzja
Wojny polsko-rosyjskie to pierwsza książka z serii Wojny Polaków wydawcy miesięcznika Mówią Wieki. Seria ta ma ukazywać wszystkie konflikty zbrojne w dziejach Polski z jednym wybranym państwem. Fakt, że w całej historii Polski mieliśmy do czynienia z licznymi zastępami wrogich wojsk powoduje, że można się spodziewać opracowania sporej liczby książek. Na pierwszy ogień wydawca prezentuje wojny z Rosją.

Więcej…

 

Bagnety Republiki

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Bagnety Republiki. Motywacja i taktyka armii rewolucyjnej Francji 1791-1794
Autor: John Lynn
Tłumaczenie: Grzegorz Smółka
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2016
Stron: 349
Wymiary: 24,1 x 17 x 2,5 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-65652-35-5

Recenzja
Schyłek XVIII wieku przyniósł przełom w sztuce wojennej, wiązany zwykle z osobą Napoleona Bonaparte. Nie ulega jednak wątpliwości, że początkiem tego przełomu były wojny toczone w pierwszych latach rewolucji francuskiej. Historycy do dziś dyskutują i spierają się o to jak wyglądała wówczas armia francuska i co zdecydowało o jej ostatecznym sukcesie w walce z interweniującymi siłami monarchii absolutnych. Nowej odpowiedzi na tak postawione pytanie stara się udzielić John Lynn w swojej książce „Bagnety Republiki. Motywacja i taktyka armii rewolucyjnej Francji 1791-1794”.

Więcej…

 

Konkurs wydawnictwa AVALON (I ed.) – wyniki

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe

1. Książę ten, będący zwierzchnim władcą całej Polski, został zabity podczas zjazdu książąt dzielnicowych w wyniku zdradzieckiego ataku oddziału Pomorzan. Zgodnie z przekazami historycznymi, do ataku miało dojść kiedy władcy przebywali w łaźni. Książę zdążył wskoczyć na konia i zaczął uciekać, ale wtedy został postrzelony. Pomnik poświęcony tym wydarzeniom ukazuje nagiego jeźdźca z wbitą w ciało strzałą. O jakiego księcia chodzi?

Leszek Biały

2. Książę ten, będący władcą Mazowsza, został zabity przez Litwinów i Prusów (niektóre źródła podają także jako sprawców Rusinów) podczas najazdu na jego ziemie. Część przekazów historycznych wskazuje, że po uśmierceniu księcia najeźdźcy spalili jego ciało zgodnie ze swoimi pogańskimi zwyczajami. Tragedia nastąpiła po zdobyciu przez napastników grodu, gdzie wraz z księciem przebywał jego najstarszy syn, który dostał się do niewoli. O jakiego księcia chodzi?

Siemowit I (albo Ziemowit I)

Niemal wszystkie odpowiedzi, które otrzymaliśmy, były poprawne. Dziękujemy za nadesłane odpowiedzi i gratulujemy wiedzy uczestnikom konkursu. Po losowaniu nagrody książkowe trafiają do następujących osób:

Mateusz Dziuba
Joanna Galar
Jacek Janusz

Więcej…

 

[Flying Colors] Bitwa koło przylądka St. Vincent 1797 – Raleen vs Silver, 09.04.2018

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa koło przylądka St. Vincent (14.II.1797) to jedna z tych bitew, które utorowały drogę późniejszej karierze admirała Horatio Nelsona. Tutaj był on jeszcze komodorem (pierwszy stopień admiralski we flocie angielskiej, pomiędzy komandorem a kontradmirałem). Flotą angielską dowodził admirał Jervis. Anglikom udało się rozdzielić szyk floty hiszpańskiej i złapać ją na niekorzystnej pozycji względem wiatru. Jervis zmusił do odwrotu mniejszą część floty hiszpańskiej, tworzącą ariergardę, a następnie zaatakował większą część. Wtedy właśnie odznaczył się Nelson, który w pewnym momencie, gdy bitwa była już w zaawansowanej fazie, złamał szyk i oderwał się ze swoim zgrupowaniem okrętów by zaatakować Hiszpanów. W wyniku tego manewru udało mu się zdobyć dwa liniowce przeciwnika. Zasiadając do tego scenariusza, zarówno ja jak i mój przeciwnik mieliśmy wielką ochotę zagrać Hiszpanami. Obecność w składzie floty hiszpańskiej legendarnej Santissima Trinidad była tylko jednym z argumentów za tym by spróbować odwrócić bieg historii. Ostatecznie los zdecydował, że Hiszpanie przypadli mnie, zaś mój przeciwnik objął dowództwo nad Anglikami. Na koniec jeszcze jedna uwaga historyczna co do nazewnictwa jednostek występujących w scenariuszu (gdyby kogoś bardziej to interesowało). W kilku przypadkach, zgodnie z opisem scenariusza, do rozgrywki wykorzystano żetony przedstawiające inne okręty o takich samych parametrach, jak te uczestniczące w bitwie. I tak angielski Prince George reprezentowany jest przez żeton Prince of Wales, a hiszpańskie San Francisco de Paulo i San Fermin odpowiednio przez żetony San Francisco de Asis oraz San Justo.

Anglicy – Silver, Hiszpanie – Raleen.


Pozycja obu flot na początku bitwy. Anglicy przecinają szyk floty hiszpańskiej, której większa część pod dowództwem admirała Cordoby (głównodowodzący) znalazła się po prawej stronie angielskiej linii, a mniejsza część pod dowództwem admirała Moreno po lewej stronie. Hiszpanie znajdują się na pozycji In Irons!, czyli idealnie pod wiatr (dla lepszej widoczności nie przykrywaliśmy całej floty hiszpańskiej żetonami pomocniczymi In Irons!). Anglicy płyną z wiatrem wiejącym z ukosa od tyłu, czyli najkorzystniej jak się da. Flota angielska jest jednak rozciągnięta w długą linię, a hiszpańskich okrętów jest ogółem więcej. Słabym punktem Hiszpanów jest natomiast morale.

Poprawiony: wtorek, 17 kwietnia 2018 13:25

Więcej…

 

[FoGR] Helweci kontra Habsburgowie – rozgrywka w klubie Agresor 07.04.2018

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Tego dnia, w słoneczny kwietniowy poranek, młody pasterz dostrzegł schodzące w przełęcz wielobarwne kolumny landsknechtów. Idą grabić – pomyślał – i jedynie sobie znanymi ścieżkami ruszył, aby ostrzec mieszkańców granicznego miasta. Niebawem dzwon w kościele uderzył na alarm i Helweci gotowi byli odeprzeć wroga.

W podobnie słoneczny sobotni dzień mieliśmy okazję zagrać w Klubie Agresor na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej w hipotetyczne starcie z końca XV wieku oparte na zasadach systemu Field of Glory Renaissance (wyd. Osprey). Wojna szwabska, rozpoczęta w 1499 roku, to konflikt tzw. graniczny. Znany jest przede wszystkim z rywalizacji o laur najlepszej piechoty pomiędzy walczącymi w formacjach pikinierskich Szwajcarami i landsknechtami – piechotą niemiecką walczącą według wzorów szwajcarskich, powołaną do życia dzięki reformom wojskowym cesarza Maksymiliana I.

Siły Szwajcarów stanowią trzy regimenty pikinierów oraz lekka jazda i kusznicy. Siły szwabskie złożone są z dwóch regimentów jazdy, w tym ciężkozbrojnych żandarmów, oraz trzech regimentów landsknechtów, oddziału arkebuzerów i artylerii. Siła każdej z armii wynosi ok. 400 punktów (według zasad FoGR). Każda z armii posiada po dwa dowództwa.

Poprawiony: niedziela, 15 kwietnia 2018 07:22

Więcej…

 

XI Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną

 • PDF
 • Drukuj
 • Email
Tydzień po Świętach Wielkiej Nocy odbyło się kolejne, XI już Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną. Impreza była zdecydowanie bardziej kameralna zwłaszcza w porównaniu z dwiema poprzednimi edycjami, trzeba jednak przyznać, że miała tym razem mocną konkurencję w każdej „grupie docelowej” – konwentowi bywalcy mieli świeżo za sobą znakomite spotkania w Warszawie i Przemyślu, znajomi doktoranci wesele naszego wspólnego Kolegi w beskidzkiej Kasinie, harcerze doroczny recital słowno-muzyczny, wszyscy zaś stawić musieli czoła pokusom pierwszego po późnej, marcowej zimie prawdziwie wiosennego, a właściwie niemal letniego weekendu. Razem zebrało się nas 29, z czego 16 na cały czas trwania konwentu, od piątku do niedzieli. Ponieważ zaś w repertuarze dominowały gry wieloosobowe, tym razem spokojnie mieściliśmy się w jednej sali, i nawet w sobotnich godzinach szczytu nie było problemów ze stołami.

Wydaje się jednak, że na niedostatek różnorodności oferty nikt nie mógł narzekać. Nie podejmuję się nawet wyliczyć tytułów rozegranych (czy przynajmniej rozłożonych na stole) gier, myślę, że jakiś pogląd dadzą tu zdjęcia. Cadrach w swojej relacji opisał już dwie epickie partie: „Falling Sky” i „Gwiezdnego Kupca”, w pierwszej brałem udział i muszę się zgodzić ze znaczną częścią wymienionych przezeń krytycznych uwag – cóż, takie są COINy. Mnie jednak dużo bardziej przypadł do gustu „Pax Rennaissance”, gra niby dużo bardziej „kalejdoskopowa” i abstrakcyjna, ale w kolejnej partii zacząłem już dostrzegać za tą abstrakcją bardzo ciekawą próbę oddania realiów – to też symulacja, ale tak niepodobna do innych, że początkowo wydaje się z historią nic wspólnego nie mieć. Konfuzję graczy najlepiej oddają chyba pytania znakomitego skądinąd w grach zespołowych Jurka „Feniksa” – „to w sumie którzy tu są moi?” i nasze zgodne odpowiedzi „żadni… i wszyscy”. Po prostu, jest to gra o manipulacji z zewnątrz imperiami i religiami, bez trwałego wiązania się z żadną z nich.

Nie chciałbym, by ta krótka relacja zdominowana została przez moje wspomnienia, wspomnę więc tylko krótką i dość niezrównoważoną partię HISa, wygraną przez Jurka Osmanami (zdecydowanie nie należy dawać Jurkowi Osmanów, jeśli gra Hiszpanami, przynajmniej ma kto go powstrzymać). Rozegrane były kolejne partie „Sukcesorów”, „Time of Crisis”, „Rising Sun” – gry w japońskich klimatach fantasy, dopuszczalnych jednak w ramach szerokiej formuły mojego konwentu – w liczbie rozgrywek dominował, tradycyjnie już, „Quartermaster General 1914”. Odnotować też należy zadziwiającą stabilność gustów Arshenika i Magnuma, którzy do kolejnych trzech partii „Triumph & Tragedy” zawsze znajdowali trzeciego chętnego. I mam nadzieję, że kiedyś ja sam zostanę dobrany do tego odstręczającego na pierwszy rzut oka tytułu (który na drugi rzut oka tak bardzo odstręczający już nie jest).

Przed nami kolejne miesiące konwentowej posuchy, być może do Muszyny, być może do Niepołomic, mam jednak nadzieję, że wypełnią go spotkania w bardziej kameralnym gronie i sam zamierzam poniekąd do tego się przyczyniać. Poniżej parę fotek wykonanych przez Wally’ego, który nie tylko w tym zakresie okazuje się znakomitym współorganizatorem…

 

Santa i Hamilkar zaczynają konwent od „Hands in the Sea”

Poprawiony: sobota, 14 kwietnia 2018 07:41

Więcej…

 

Strona 11 z 201