[Blue Cross, White Ensign] Bitwa pod Fidonisi 1788 – Raleen vs Silver, 28.12.2016

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa pod Fidonisi (3.VII.1788) to jedno z wielu starć, jakie miały miejsce na przełomie XVIII i XIX wieku między flotami rosyjską i turecką. Rosja była u szczytu potęgi, Turcja wręcz przeciwnie. Jednym z dowódców walczących po stronie rosyjskiej w tej bitwie był słynny admirał Uszakow. Głównodowodzącym floty rosyjskiej był jednak admirał Wojnowicz. Turcy dysponowali przewagą ilościową, zarówno pod względem liczby okrętów, jak i ich wielkości. Rosjanie mieli przewagę jakościową i w dowodzeniu oraz korzystną pozycję względem wiatru. Ponadto flota turecka była rozdzielona, część jednostek dopiero nadciągała na pole walki. W scenariuszu głównym problemem Turków jest to, że posiadają jednego admirała (Rosjanie mają dwóch). Jego utrata oznacza koniec bitwy, a admirał znajduje się na pierwszym okręcie. Historycznie ponoć starcie nie było zbyt imponujące. Rosjanie w większości unikali zbliżania się do okrętów tureckich i cała wymiana ognia prowadzona była na większy dystans. W pewnym momencie pierwsze okręty rosyjskie idące w szyku zaczęły działać bardziej agresywnie co zmusiło płynącego dalej admirała Uszakowa do podjęcia zdecydowanych działań. Turcy usiłowali związać walką eskadrę rosyjską, ale wskutek przeciwnego wiatru niewiele z tego wyszło.

Rosjanie – Silver, Turcy – Raleen.


Floty obu stron zbliżają się do siebie na przeciwległych kursach.

Poprawiony: sobota, 31 grudnia 2016 21:14

Więcej…

 

[Blue Cross, White Ensign] Bitwa pod Rewlem 1790 – Raleen vs Silver, 27.12.2016 (cz. 2)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pierwsza część relacji z rozgrywki przedstawiającej bitwę pod Rewlem (2.V.1790) zakończyła się w 8 etapie. Przez pierwszych osiem etapów Szwedzi, walcząc de facto częścią sił, ponieśli spore straty. Na pole bitwy nadciągają jednak świeże jednostki szwedzkie, a Rosjanie są już trochę wyczerpani. Od utraty pierwszego okrętu na koniec każdego etapu wykonywany jest test morale (tak to w uproszczeniu nazwijmy) floty szwedzkiej, by sprawdzić czy nie ucieknie ona z pola bitwy. Każdy etap może więc okazać się ostatnim.

 

Działania w trakcie 9 etapu (aktywacja Rosjan). Potężny liniowiec rosyjski Saratov przepływa przez szyk jednostek szwedzkich, ale jego salwy nie przynoszą tak wielkich efektów, jak można by się spodziewać, za to po oderwaniu się od reszty rosyjskiej eskadry zostaje wystawiony na niebezpieczeństwo. Pozostała część rosyjskich okrętów manewruje w głąb zatoki i stara się uporządkować swój szyk.

Poprawiony: środa, 08 lutego 2017 08:59

Więcej…

 

Zmarł Tomasz Bulzacki

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Zmarł Tomasz Bulzacki, wielu spośród nas znany jako „Trutu”, założyciel i prezes klubu gier planszowych AGRESOR, pasjonat gier planszowych, zwłaszcza wojennych, od których zaczynał swoją przygodę z hobby, dobry kolega wielu z nas, dla tych, którzy mieli okazję bliżej go poznać, serdeczny przyjaciel. To głównie dzięki niemu udało się ostatnimi czasy zorganizować dwie pierwsze edycje konwentu STRATEGOS. Wcześniej był głównym organizatorem konwentu KOCIOŁ i wielu innych przedsięwzięć hobbystycznych. Niesamowicie zaangażowany we wszystko co robił, świetny organizator, któremu nigdy nie brakowało niekonwencjonalnych pomysłów i dalekowzrocznych przemyśleń. Miałem okazję odwiedzić Tomka nieco ponad miesiąc temu, w listopadzie. Wtedy wydawało mi się, że czuł się całkiem nieźle. Rozmawiał ze mną długo o... planszowej grze wojennej, którą chciał stworzyć. Mieliśmy się zobaczyć w grudniu by podyskutować o mechanice. Miałem wrażenie, że jak rozmawiał ze mną o tym, czuł się lepiej. Na początku grudnia i potem niestety czuł się już na tyle źle, że się nie zobaczyliśmy. Gry planszowe to tylko jedno z jego oblicz, ale to najbardziej znaliśmy. Zmarł po długiej walce z chorobą nowotworową.

Pogrzeb Tomasza Bulzackiego odbędzie się 2 stycznia 2017 r. o godz. 11.00 w kościele św. Ignacego Loyoli na Cmentarzu Północnym w Warszawie.

W imieniu swoim i całego naszego środowiska chciałbym złożyć rodzinie wyrazy szczerego żalu i współczucia. Jego śmierć, także dla nas, jest niepowetowaną stratą.

Poprawiony: niedziela, 01 stycznia 2017 10:59

Więcej…

 

[BW-N] Bitwa pod Złotoryją 1813

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Na Youtube pojawiła się relacja filmowa z rozgrywki w systemie „Bogowie Wojny – Napoleon” przedstawiająca bitwę pod Złotoryją z 1813 roku. Film przygotowała ekipa systemu BW-N:

https://www.youtube.com/watch?v=-tXHkUn20NU

Niżej mapa z epoki przedstawiająca pole bitwy, z naniesionymi jednostkami występującymi w grze.

 

Poprawiony: sobota, 24 grudnia 2016 11:14

Więcej…

 

[Blue Cross, White Ensign] Bitwa pod Rewlem 1790 – Raleen vs Silver, 21.12.2016 (cz. 1)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Tą relacją rozpoczynamy nowy cykl na naszym portalu. Będzie on poświęcony grze Blue Cross, White Ensign wydawnictwa GMT Games. Gra przedstawia działania flot żaglowych w II połowie XVIII wieku i I połowie XIX wieku. Jest to trzecia część systemu Flying Colors, poświęcona bitwom floty rosyjskiej z flotami turecką i szwedzką. Miałem już kilkakrotnie okazję zagrać w ten system, jednak póki co jesteśmy wraz z moim przeciwnikiem raczej na początku drogi. Zasady gry starają się zasymulować działania morskie na szczeblu całych flot. Jako jeden z pierwszych scenariuszy wzięliśmy bitwę pod Rewlem z 2 maja 1790 r. między flotami szwedzką i rosyjską. Zdecydowały prozaiczne względy: stosunkowo niewielka liczba etapów (12) i niezbyt duża liczba jednostek, chociaż trzeba powiedzieć, że liczebność floty rosyjskiej w wielu scenariuszach nie jest dużo większa niż w tym.

Rosjanie – Silver, Szwedzi – Raleen.


Pozycje wyjściowe flot przed bitwą. W głębi zatoki flota rosyjska stoi na kotwicy. Flota szwedzka zbliża się do niej z wiatrem w szyku torowym. Morze stanowią tylko pola ciemnoniebieskie. Pola oznaczone jaśniejszym kolorem to mielizny, na których łatwo utknąć, zwłaszcza większym okrętom. Skraj planszy to ląd (tutaj oznaczony w jaśniejszych barwach).

Poprawiony: środa, 08 lutego 2017 08:58

Więcej…

 

Moce wikingów. Światy i zaświaty wczesnośredniowiecznych Skandynawów (Tom I)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Władysław Duczko
Wydawca: IW Erica
Seria: Wikińska Europa
Rok wydania: 2016
Stron: 347
Wymiary: 23,7 x 16,5 x 3,2 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-65310-44-6

Recenzja
Moce wikingów to kolejna publikacja Instytutu Wydawniczego Erica z szerokiej kolekcji zatytułowanej „Europa Barbarzyńców”. Tym razem książka traktuje o zabytkach kultury materialnej (głównie ozdobach) epoki wikingów znajdowanych jednak nie tylko w Skandynawii, ale także tam gdzie ci ekspansywni Europejczycy docierali.

Więcej…

 

Strona 11 z 180