Konkurs Modelarski Forum Strategie (XIII edycja)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Wszystkich wargamerów malujących figurki zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie modelarskim organizowanym już po raz trzynasty przez Forum Strategie. Nieważne w jaki system bitewny gracie i jaki okres historyczny preferujecie. Również jeśli chodzi o skale modelarskie, możliwości wystawiania prac są szerokie (poruszamy się jednak w ramach skal standardowo stosowanych w wargamingu historycznym). Opracowując formułę tego konkursu staraliśmy się zorganizować go w taki sposób, by mogła w nim wziąć udział jak największa liczba uczestników.

Malowanie prac potrwa do 25 lutego 2018 r. Potem nastąpi wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród. Czasu na malowanie jest więc sporo i można spróbować sił w każdej z czterech kategorii konkursowych.

Informacja o kategoriach konkursowych, nagrodach i terminach:
http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=17305

Regulamin konkursu:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=13739

Dział konkursu na Forum Strategie, gdzie prezentowane są prace konkursowe:
http://www.strategie.net.pl/viewforum.php?f=231

Sponsorami nagród w konkursie są:


Obrazek


Obrazek

 

Obrazek


Obrazek

 

 

Poprawiony: piątek, 22 czerwca 2018 19:18

Więcej…

 

Bitwa o zamek Changde oczami zdolnego propagandysty

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Tytuł: Chang De Da Xue Zhan
Rok produkcji: 2010
Kraj: Chiny
Reżyseria: Dong Shen
Scenariusz: Dong Shen, Weigan Ma, Xiufeng Lian
Zdjęcia: Xuejun Yu
Produkcja: Dong Shen (producent)
Premiera: 19 sierpnia 2010 (świat)
Czas trwania: 1 godz. 34 min.

Film opowiada historię jednego z pododdziałów, przyjmijmy, iż w sile kompanii, armii chińskiej, podczas tzw. bitwy o Changde stoczonej między początkiem listopada a końcem grudnia 1943 roku, podczas apogeum tzw. Drugiej wojny chińsko-japońskiej (1937-45).

Kojarzę warsztat chińskiego reżysera, który podjął się przeniesienia na ekran zaproponowanej do sfilmowania historii. Z tego, co wiem, Dong Shen kilka lat wcześniej debiutował właśnie poprzez kino wojenne. Razem z dwójką innych filmowców wyreżyserował „Tai hang shan shang” będący 2-godzinną opowieścią o pierwszym etapie chińsko-japońskich walk podczas II wojny światowej. Co znamienne, pozostała dwójka twórców tego obrazu, mimo młodego wieku, dalej była (jest) wykorzystywana przy filmach z zakresu kina wojennego (jeden z nich odnajduje się właściwie tylko w produkcjach z tego gatunku).

W omawianym „Chang De Da Xue Zhan” reżyser mógł już więc korzystać z doświadczenia nabytego na polu kina batalistycznego, które przyswoił wcześniej. I w pełni to w filmie widać, co uczciwie należy zapisać na plus obrazu.

Poprawiony: czwartek, 07 grudnia 2017 22:37

Więcej…

 

Kazimierz II Sprawiedliwy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Józef Dobosz
Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie
Seria: Poczet władców
Rok wydania: 2011 (I wyd.), 2014 (II wyd.)
Stron: 276 (I wyd.), 336 (II wyd.)
Wymiary: 23,5 x 16 x 2,5 cm (I wyd.), 20,5 x 14,5 x 2,2 cm (II wyd.)
Oprawa: twarda (I wyd.), miękka (II wyd.)
ISBN: 978-83-7177-782-0 (I wyd.), 978-83-7177-893-3 (II wyd.)

Recenzja
Od kilku lat Wydawnictwo Poznańskie wznawia biografie poświęcone polskim władcom i klasyfikuje je razem w serię zatytułowaną Poczet władców. Książki zaliczane do tej grupy zostały obdarzone zupełnie nową, a jednocześnie bardzo charakterystyczną szatą graficzną. Oprócz wznowień ukazały się także całkowicie nowe publikacje. Tym razem sięgnąłem do pozycji, która po raz pierwszy ukazała się w 2011 roku, a poświęcona została księciu Kazimierzowi II Sprawiedliwemu.

Więcej…

 

Sulejman II Wspaniały. Zdobywca, władca, reformator

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Jerzy S. Łątka
Wydawca: Bellona
Rok wydania: 2015 (wyd. poprawione)
Stron: 266
Wymiary: 19,5 x 12,5 x 2,2 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-11-13792-9

Recenzja
Większość Turków po dziś dzień uważa, że Sulejman Kanuni był najwybitniejszym władcą w historii Imperium Osmańskiego. Podczas 46 lat panowania doprowadził on swoje państwo do klasy światowego mocarstwa. Musiały się z nim liczyć wszystkie ówczesne potęgi. Jak do tego doszło? O tym chciałem się dowiedzieć z publikacji Jerzego Siemisława Łątki.

Więcej…

 

Powrót królów

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Grzegorz Gajek
Wydawca: IW Erica
Rok wydania: 2017
Stron: 446
Wymiary: 20,5 x 14 x 3 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-65310-65-1

Recenzja
Powrót królów to trochę nietypowa powieść jak na polskie realia. Autor przenosi nas do świata bohaterów wojny trojańskiej. Ci, którzy mieli to szczęście i powrócili do swoich ojczyzn, zgnuśnieli i najczęściej nie mieli już tak ciekawego życia. Jednak za głównego bohatera powieści należy uznać Orestesa, syna Agamemnona. Poznajemy go w chwili, gdy dumny młodzian musi walczyć o schedę po zmarłym ojcu. Przeszkodą, a być może raczej środkiem ku temu okazują się nagłe najazdy Dorów, zwanych góralami z północy.

Więcej…

 

X Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną – zapowiedź imprezy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Poprawiony: niedziela, 12 listopada 2017 15:10

Więcej…

 

Strona 11 z 195