Batalion Czołgów

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Leo Kessler
Tłumaczenie: Joanna Jankowska
Wydawca: IW Erica
Seria: Batalion Szturmowy SS
Rok wydania: 2009
Stron: 264
Wymiary: 17,8 x 10,5 x 1,8 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-89700-85-8

Recenzja
Rok 1940. Zdobycie belgijskiej twierdzy Eben-Emael jest kluczowe dla powodzenia całej hitlerowskiej inwazji na Belgię, Holandię i Francję. Batalion Szturmowy SS Wotan otrzymuje rozkaz wspomóc oddziały spadochronowe. Zadanie nie jest łatwe, gdyż fortyfikacja przypomina olbrzymią betonową ścianę, najeżoną lufami armat, chronioną przez pola minowe, zasieki i rowy przeciwpancerne. Wydaje się nie do zdobycia…
Jednak niemieckie dowództwo jest zdeterminowane, aby wkroczyć do Belgii i błyskawicznie zaatakować Francję. Straty w ludziach nie mają najmniejszego znaczenia…
Ci, którzy przeżyją, okażą się bohaterami albo tchórzami, ale wszyscy, nawet polegli, znajdą swe miejsce w kronice bojowej Batalionu Szturmowego SS Wotan.

Tyle możemy przeczytać o książce na jej odwrocie. Autor we wstępie do książki przekonuje czytelnika, że utwór powstał na bazie wspomnień uczestnika II wojny światowej. Niestety osoba dostatecznie niezorientowana w realiach ostatniego konfliktu zbrojnego może ulec tej wizji. Mi zajęło parę minut sprawdzenie, czy batalion Wotan istniał. Nie istniał i wydawca nigdzie nie informuje czytelników o tym fakcie.

Poprawiony: niedziela, 08 września 2019 08:58

Więcej…

 

FoG – armia rzymska z czasów republiki

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Jak zbudować armię historyczną do FoG-a z okresu republiki rzymskiej?

FoG to bardzo plastyczny system bitewny, który umożliwia bardzo różnorodne tworzenie armii w oparciu o armii listy lub niezależnie. To, że system standardowo nie przelicza jednostek na odpowiednią liczbę ludzi może być w tym wypadku dużą zaletą, ponieważ każdą epokę możemy traktować dosyć niezależnie. Dodatkowo możemy zastosować w grze różne skale.

Przykładem na to może być próba stworzenia do systemu armii republiki Rzymu. Na potrzeby naszych rozważań zajmiemy się armią republikańska z okresu Polibiusza.

Wprowadzona ok. 340 r. p.n.e. stosowała tzw. taktykę manipularną, przejętą od Samnitów, za sprawą Mariusza Kamillusa.

Cały legion podzielono na 10 kohort, które składały się z 30 manipułów (manipulus), które znowu podzielono w zależności od wyszkolenia i uzbrojenia na trzy kategorie: hastati, principes, triarii . Ustawienie armii na polu bitwy miało kilka wariantów, a trzy najbardziej klasyczne, stosowane w tym okresie to szyk pojedynczy (acies simplex), szyk podwójny (acies duplex), lub szyk potrójny (acies triplex).

Przed każdym szykiem ciężkozbrojnych znajdowali się welici (velites), czyli lekkozbrojna piechota. Na flankach znajdowała się jazda, zgrupowana w 10 szwadronach (turmae), chroniąca główną armię przed okrążeniem.

Cały legion w tym okresie liczył około 3.000 ciężkiej piechoty podzielonej na 10 kohort oraz około 1.200 lekkiej piechoty. W skład jednej kohorty wchodziły 3 manipuły: hastati (120 piechoty),  principies (120 piechoty) i triarii (60 piechoty). Jazda liczyła ok. 300 jezdnych.

Podstawowym krokiem do stworzenia historycznej manipularnej armii Rzymu będzie krótka analiza jak taka armia zachowywała się w boju. Nie ukrywam, że stworzenie dobrych przepisów odzwierciedlających taki sposób walki trudno spotkać. Wynika to właśnie z charakteru manipularnego tej armii, co przy odzwierciedleniu małej skali traci sens, natomiast przy dużej skali ciężko to odwzorować tak, żeby było i historycznie i grywalnie.

Poprawiony: wtorek, 25 października 2011 20:25

Więcej…

 

Podręcznik do „Ogniem i Mieczem” tuż tuż!

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Zbliża się finał prac nad podręcznikiem do systemu OGNIEM I MIECZEM, od dłuższego już czasu przygotowywanego przez firmę Wargamer. Niżej kilka zdjęć ze strony firmy. Tak będzie wyglądał...

Poprawiony: czwartek, 08 grudnia 2011 10:28

Więcej…

 

VI Warszawski Turniej DBA (22.10.2011)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Niżej garść zdjęć i krótka relacja z VI Warszawskiego Turnieju DBA, który tym razem odbywał się w Domu Kultury RAKOWIEC, w ramach imprezy „Weekend z Fantastyką”. Impreza była poświęcona grom bitewnym, a w jej ramach odbywał się m.in. konkurs malarski „Hussar” (malowanie figurek), co też przyciągnęło nas jako organizatorów turnieju.

Początek turnieju. Na pierwszym planie Cisza ustawia armię Syrakuz, która stoczy bój z Ghaznawidami Greebo, dalej Raleen (Francja Ordonansu) i Robson (Fatymidzi), jeszcze dalej GRZ (Seleucydzi) kontra Inkub (Trakowie)

Poprawiony: wtorek, 25 października 2011 20:03

Więcej…

 

1920. Bitwa Warszawska

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Reżyseria: Jerzy Hoffman
Scenariusz: Jarosław Sokół, Jerzy Hoffman
Premiera: 30 września 2011
Produkcja: Polska
Czas trwania: 110 min.

1920. Bitwa Warszawska, film reklamowany jako „zrealizowany w technice 3D imponujący fresk historyczny o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata”, w zapowiedzi aż roi się od słów „niezrównany”, „wysokobudżetowy”, „epicki”. Za kamerą stanął Jerzy Hoffmann, o którym mówi się jako o specu od tego typu produkcji, szkoda tylko że nikt nie dodaje, że ostatnim jego bardzo dobrym filmem był „Potop”, nakręcony ponad 35 lat temu, a jego ostatnie produkcje pozostawiają wiele do życzenia.

Do kina szedłem z mieszanymi uczuciami: z jednej strony moja zaznaczona wcześniej niechęć do Hoffmanna, z drugiej doskonały temat na kino historyczne i nadzieja na świetne sceny batalistyczne w 3D. Niestety seans okazał się wielkim rozczarowaniem.

Poprawiony: środa, 26 października 2011 11:33

Więcej…

 

[SPQR] Zama 202 p.n.e. – Raleen vs Silver, 06-13.10.2011 (cz. 2)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Pierwsza część relacji

Niżej dalszy ciąg relacji. Pierwsze zdjęcia przedstawiają szczegółowo sytuację z zakończenia poprzedniej części relacji.

Trwają zacięte walki na skrzydle Massynissy. Jego jeźdźcy zapewne dawno przełamaliby już opór przeciwnika, gdyby nie słonie. Powyżej desperacki atak lekkiej jazdy numidyjskiej od tyłu i od boku na jednostkę słoni, która wdarła się samotnie w głąb szyków rzymskich. Jeźdźcy numidyjscy obrzucają słonie oszczepami, tym razem jednak bez większych rezultatów, natomiast kawaleria ponosi poważne straty w spójności oddziałów przez samo podchodzenie do jednostek słoni. Dzięki zamieszaniu w szeregach Massynissy kawaleria Kartaginy, która wcześniej częściowo uciekła, zdołała się zreorganizować i powrócić do walki

Poprawiony: środa, 02 listopada 2011 17:33

Więcej…

 

Strona 283 z 311