V Kolumna: Gra wojenna – ćwiczenie dowódczo-sztabowe

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Gra wojenna – ćwiczenie dowódczo-sztabowe
Rodzaj ćwiczenia taktycznego, którego głównym celem jest doskonalenie umiejętności dowódców i sztabów w zakresie zespołowego działania [...] Ćwiczenie to trwa bez przerwy od jednego do kilku dni [...]. Pierwowzór gry wojennej powstał w Niemczech w XVII w. W 1798 pisarz wojskowy Venturini zastosował w grach wojennych plany i mapy [...]
(Mała Encyklopedia Wojskowa, podkreślenia moje – J.A.)

„Ćwiczenie to trwa bez przerwy od jednego do kilku dni”. Powiedziałbym, że czasami znacznie dłużej. Rozegranie pełnego scenariusza „Advanced Third Reich” (II wojna światowa w Europie) zajęło pełne dwie noce i trwałoby dłużej, gdyby nie to, że Alianci uznali przewagę państw Osi. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie ile czasu zajmie teraz rozegranie konfliktu w skali globalnej (właśnie mam w ręku „Empire of the Rising Sun” czyli dodatkowe mapy, żetony i zasady dotyczące wojny na Dalekim Wschodzie, które można połączyć z „ATR”.

Poprawiony: środa, 12 grudnia 2012 10:59

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (IV edycja) – galeria prac

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W związku z zakończeniem etapu malowania prac w Konkursie Modelarskim Forum Strategie (IV ed.) prezentujemy galerię zdjęć prac biorących udział w konkursie w poszczególnych kategoriach. Więcej zdjęć (z różnych ujęć), a także zdjęcia z przebiegu prac, znajdziecie na forum w dziale konkursu.

KATEGORIA 1: ODDZIAŁ (CO NAJMNIEJ 9 MODELI POSTACI) W SKALI do 15 MM

Rajtarzy szwedzcy (producent: Wargamer)

Malowanie: BartBerg

Poprawiony: wtorek, 11 grudnia 2012 20:40

Więcej…

 

[FoF] Ardeny '44, rozgrywka w klubie Agresor 02.12.2012

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Pierwszy weekend grudnia 2012 roku w klubie Agresor zaowocował niezwykle udaną rozgrywką w systemie Force on Force/Ambush Alley. Do rozgrywki zasiadło aż 6 graczy (4 kierowało stroną niemiecką, 2 stroną amerykańską). Podział taki związany był z tym, że Niemcy mieli dwa odrębne zgrupowania, zaś Amerykanie tylko jedno.

Scenariusz
Grudzień 1944, ofensywa w Ardenach (operacja Jesienna Mgła). Niemcy usiłują przebić się przez pozycje Amerykanów i zniszczyć jak największe ich siły.

Zasady scenariusza
Czas gry: 14 tur plus rzut kostką
Początkowa inicjatywa: Niemcy (przez 3 pierwsze tury), potem zmienna
Warunki zwycięstwa: zajęcie przez Niemców terenu na tyłach pozycji amerykańskich (wylot drogi)
Początkowo siły są dość wyrównane, potem Niemcy otrzymują wcześniej większe posiłki (ich czas wejścia był w części losowy) i zyskują przewagę.

Modyfikacje zasad systemu
Podczas rozgrywki zastosowaliśmy modyfikacje zasad walk pancernych opracowane przez Rafała Kondratowicza. Nawiązują one trochę do systemu FOW, chociaż stanowią twór oryginalny. Nie stosowaliśmy w związku z tym zasad systemu Force on Force. Wszystkich zainteresowanych powyższymi modyfikacjami zapraszamy w najbliższym czasie do dyskusji na forum. Mocno zmieniają one (na plus) realia walk, czyniąc je bardziej zgodnymi z historią.

Zaangażowane siły

Niemcy
1 x sekcja dowodzenia
3 x sekcja MG 42
3 x sekcja piechoty
2 x sekcja MG 42 (Waffen-SS)
2 x sekcja piechoty (Waffen-SS)
2 x Pz IV J

Później pojawiły się (dodatkowe, losowe uzupełnienia): StuG, SdKfz 250

Amerykanie
1 x sekcja dowodzenia
1st Squad (2 Teamy)
2nd Squad (2 Teamy)
1 x MMG Team
1 x Bazooka Team
2 x Sherman

Później pojawiła się (dodatkowe, losowe uzupełnienia): Bazooka Team

Stroną amerykańską kierowali Cisza i Paweł Zatryb.
Stroną niemiecką kierowali Rafał Kondratowicz, Stemir, Pablo i Raleen.

Widok ogólny na pole bitwy i pozycje oddziałów przed rozpoczęciem rozgrywki. Po lewej stronie Amerykanie, po prawej Niemcy. Oddziały niemieckie dzielą się na dwie grupy: domki obsadzili SS-mani, zaś w lesie po lewej (patrząc od strony niemieckiej) las obsadził wzmocniony pluton Wehrmachtu

Poprawiony: poniedziałek, 21 stycznia 2013 11:22

Więcej…

 

Advanced Third Reich (Avalon Hill)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Ilustracja na pudełku

Moi serdeczni koledzy z redakcji postawili mnie przed zadaniem arcytrudnym. Opisać jedną z najsłynniejszych, jeśli nie najsłynniejszą grę wojenną dwudziestego wieku (no, może trochę przesadzam).

Poprawiony: wtorek, 04 grudnia 2012 11:21

Więcej…

 

„Empires in Arms” – oczami Napoleona

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Piszę ten raport na bieżąco, nie wiedząc jak potoczą się moje losy. Czy fortuna będzie tak łaskawa i pozwoli na realizację moich planów czy też zakończę swój żywot na dalekiej skalistej wysepce.

Minął właśnie rok 1805, był nadzwyczaj spokojny, co tym bardziej napawa mnie obawą o lata nadchodzące. Historia roku 1805 nie jest jednak wyłącznie sielskim opowiadaniem. Rok zaczął się bowiem nad wyraz ciekawie.

Poprawiony: poniedziałek, 03 grudnia 2012 21:40

Więcej…

 

Achtung Panzer!

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Achtung Panzer! Uwaga czołgi!
Autor: Heinz Guderian
Tłumaczenie: Krzysztof Fudalej
Wydawca: IW Erica, Tetragon
Rok wydania: 2012
Stron: 376
Wymiary: 23 x 16 x 2,3 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-623299-66-3

Recenzja
Zapewne każdy fan Panzerwaffe i miłośnik II wojny światowej nie mógłby przejść koło takiej książki obojętnie. „Achtung Panzer!” jest umieszczane w zbiorze najważniejszych dzieł, które ukształtowały charakter walk w czasie II wojny światowej. Zdecydowanie nie bez powodu...

Poprawiony: sobota, 14 grudnia 2019 09:08

Więcej…

 

Strona 246 z 311