[Waterloo 1815] Raleen vs Silver, 01.02-27.02.2013 (cz. 1)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Trzecia nasza rozgrywka z Silverem w Waterloo 1815, tym razem ze zmianą stron. Silver wziął pod komendę Francuzów, ja zaś miałem okazję dowodzić armią Wellingtona. Tak więc przed nami nowe wyzwania i jak się szybko przekonacie, ta rozgrywka różnić się będzie sporo od dwóch poprzednich.

Silver – Francuzi, Raleen – Koalicja.

Rozpoczęło się od przegrupowań obu armii. Francuzi zbliżają się do pozycji wojsk Wellingtona i rozwijają szyki. Po stronie koalicyjnej wielkie manewry. Na prawym skrzydle oddziały niderlandzkie przegrupowują się ku centrum. Lekka kawaleria francuska (dywizja Pire) nadciągnęła, by zagrozić prawej flance armii koalicyjnej

Poprawiony: sobota, 02 marca 2013 22:18

Więcej…

 

[Musket&Pike] Tczew 1627 – Czmielon vs Raleen, 10.02.2013

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Bitwa pod Tczewem (7-8.VIII.1627) stoczona między wojskami polskimi, pod wodzą hetmana Stanisława Koniecpolskiego, i szwedzkimi, pod wodzą króla Gustawa II Adolfa, uważana jest za strategiczne zwycięstwo wojsk polskich, chociaż taktycznie była porażką. Za tym pierwszym przemawia fakt, że hetmanowi udało się powstrzymać marsz Szwedów na Gdańsk, zaś za tym drugim, że bitwa przyniosła pierwszą porażkę polskiej jazdy w starciu z kawalerią szwedzką. Szwedom nie udało się jednak rozbić polskiej armii, mimo że mieli nad nią wyraźną przewagę liczebną. Podczas drugiego dnia bitwy postrzelony został z muszkietu król szwedzki, co na pewien czas wyłączyło go z aktywnych działań. Z kolei pierwszego dnia Szwedzi odnaleźli samotnego konia hetmana Koniecpolskiego, przez co doszli do wniosku, że poległ, co też zachęciło ich do podjęcia ataku drugiego dnia. Pierwszego dnia duże zamieszanie pojawiło się podczas przemieszczania się wojsk polskich przez groblę prowadzącą do obozu. Tam też Polacy ponieśli największe straty.

Szwedzi Czmielon, Polacy Raleen.

Pozycje wyjściowe przed bitwą pierwszego rzutu lewego skrzydła wojsk polskich pod wodzą hetmana Stanisława Koniecpolskiego. Po lewej, za plecami oddziałów znajduje się mostek na kanale. Pośród mokradeł biegnie tu droga prowadząca do polskiego obozu

Poprawiony: wtorek, 12 lutego 2013 21:35

Więcej…

 

Nightfighter (wariant solo) – zasady (PL)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Pobierz

Poprawiony: wtorek, 12 lutego 2013 17:40

 

XI Warszawski Turniej DBA (09.02.2013)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

XI Warszawski Turniej DBA, trzeci w obecnym (4-tym) sezonie ligi, odbywał się w formule historycznej, ku radości licznie zgromadzonych graczy. Miejscem turnieju był klub „Agresor”, działający na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. To kolejny już turniej w formule historycznej ostatnimi czasy. Na forum trwała więc wcześniej dyskusja nad wyborem bitew, w większości pozostały jednak dotychczasowe, wraz z podziałem czasów starożytnych i średniowiecznych na cztery okresy: I – epoka rydwanów, II – klasycznej starożytności, III – wczesnego średniowiecza, IV – pełnego średniowiecza. Warto przy tym zaznaczyć, zwłaszcza na potrzeby naszych czytelników nieobeznanych z tym systemem, że bitwy na turnieju nie są wiernymi symulacjami historycznych bitew, a jedynie starciami z wykorzystaniem armii, które brały w nich udział, nie należy więc doszukiwać się tutaj jakiejś głębszej symulacyjności (zresztą sam system DBA także jest jednym z prostszych, wręcz najprostszym jeśli chodzi o bitewne systemy historyczne). Ponownie podziękować wypada naszym sponsorom: Greebo jako głównemu sponsorowi ligi, firmom Wargamer i QR Miniatures oraz wydawnictwu Erica.

Pojedynek pierwszej pary turniejowej: GRZ i QR. Na twarzach graczy widać skupienie i silne zaangażowanie. Emocji podczas tej bitwy nie brakowało

Poprawiony: poniedziałek, 11 lutego 2013 11:49

Więcej…

 

Oficerowie i konie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Piotr Jaźwiński
Wydawca: IW Erica
Rok wydania: 2012
Stron: 221
Wymiary: 21,2 x 14,5 x 2,2 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-62329-73-1

Recenzja
Książka zrobiła na mnie tak duże wrażenie, że uparcie zamiast jej samej przychodziły mi na myśl opisane realia. To chyba najlepsza recenzja dla tytułu, jeśli czytelnik po lekturze nie jest w stanie skupić się na czymś innym.

Poprawiony: sobota, 21 grudnia 2019 20:28

Więcej…

 

O sztuce wojennej. Kurs taktyki (patronat medialny)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Autorem pracy jest Ignacy Prądzyński herbu Grzymała (1792-1850), jeden z najwybitniejszych polskich teoretyków wojskowych, oficer napoleoński, kwatermistrz generalny Wojska Polskiego, twórca planu polskiej ofensywy wiosennej 1831 roku, zwycięzca spod Igań. Autor prac z dziedziny sztuki wojennej.

Kilka lat przed wybuchem powstania listopadowego przygotowywał on obszerną rozprawę „O sztuce wojennej. Kurs taktyki”, przeznaczoną dla polskich oficerów. Jedyny rękopis tej pracy trafił w dwudziestoleciu międzywojennym do Biblioteki Uniwersyteckiej KUL. Do tej pory pozostawał niemal nieznany historykom. Po kilku latach prac mamy zaszczyt zaprezentować Państwu to wyjątkowe dzieło. Oprócz treści zachowanych kart, niniejsza edycja krytyczna zawiera fotografie kilkudziesięciu rycin autorstwa Prądzyńskiego, a także znaczną część tekstu ze zniszczonych partii rękopisu, odczytanych w świetle ultrafioletowym.

Z rękopisu odczytał i opracował książkę dr Marcin Baranowski (Wydział Nauk Humanistycznych – Instytut Historii KUL). Całość wydana została w formacie A5, w twardej oprawie, na wysokiej jakości papierze i liczy sobie 350 stron.

Więcej informacji na temat książki na stronie wydawcy:

http://napoleonv.pl/opis/3794562/o-sztuce-wojennej-kurs-taktyki.html

Polecamy to unikatowe, nigdy niepublikowane wcześniej dzieło jednego z najwybitniejszych polskich umysłów strategicznych. Jednocześnie z wielką przyjemnością informujemy, że Forum i Portal Strategie objęły patronat medialny nad tą publikacją.

Poprawiony: środa, 11 września 2013 17:22

 

Strona 240 z 310