Spustoszenie. Bitwa pod Porto 1809 r.

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Bernard Cornwell
Tłumaczenie: Mateusz Pyziak
Wydawca: IW Erica
Seria: Kampanie Richarda Sharpe’a
Rok wydania: 2013
Stron: 445
Wymiary: 20,5 x 14 x 2,7 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-62329-83-0

Recenzja
Bernard Cornwell jest uznanym w świecie autorem szeregu powieści historycznych. Popularność wśród czytelników zdobyła sobie m.in. „Trylogia arturiańska” jego autorstwa („Zimowy monarcha”, „Nieprzyjaciel Boga”, „Excalibur”). „Kampanie Richarda Sharpe’a” są kolejną serią, która zyskała powodzenie w oczach fanów twórczości Cornwella. „Spustoszenie. Bitwa pod Porto 1809 r.” to następna powieść przedstawiająca nam losy brytyjskiego oficera, Richarda Sharpe’a.

Poprawiony: piątek, 13 grudnia 2019 09:52

Więcej…

 

Poszukiwana

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Małgorzata Kochanowicz
Wydawca: IW Erica
Rok wydania: 2012
Stron: 320
Wymiary: 20,5 x 14 x 2,1 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-62329-76-2

Recenzja
Od pewnego czasu IW Erica wydaje bardzo ciekawy cykl powieści kryminalnych, których akcja dzieje się bądź to w XIX wieku, bądź to w pierwszych latach wieku XX w Polsce. Kolejną pozycją z tej serii jest książka pani Małgorzaty Kochanowicz pod tytułem „Poszukiwana”.

Poprawiony: niedziela, 24 listopada 2019 09:26

Więcej…

 

Zdobywanie zasobów i mobilizacja w grach card driven

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Zacznę od zacytowania fragmentu pewnej, niedawno wydanej (przez wydawnictwo Napoleon V) książki, dotyczącego wojny siedmioletniej (1756-1763). Gwoli przypomnienia, była to wojna, w której sprzymierzone Austria, Rosja i Francja walczyły z Prusami, wspieranymi (głównie zasobami pieniężnymi) przez Wielką Brytanię (dla porządku dodam, że w wojnie brały udział także mniejsze państwa, jak Saksonia czy Hanower). Cesarzowe Austrii – Maria Teresa i Rosji – Elżbieta, dążyły do sprowadzenia rządzonych przez króla Fryderyka II Prus do roli drugorzędnego państewka Rzeszy Niemieckiej.

W przeciwieństwie do Fryderyka, Ludwik XV nie walczył o tak wysokie stawki, jak mocarstwowy status swego państwa lub przetrwanie dynastii. Oprócz braku pośpiechu w prowadzeniu wojny, francuski wysiłek wojenny ograniczały rozbieżne interesy w obrębie przymierza, do którego należała Francja. Francuzi i Austriacy nie martwili się porażką Rosjan pod Zorndorfem, ponieważ nie chcieli, żeby potężna Rosja wdarła się do Europy Środkowej. W podobny sposób Francuzi nie przejmowali się tym, że Austriacy – ich tradycyjni wrogowie – znajdują się pod wielkim naciskiem Prusaków. O poziomie panującej wśród sojuszników nieufności dobitnie świadczy to, że francuski dwór poświęcał więcej uwagi zbieraniu informacji o swoich sprzymierzeńcach, niż o nieprzyjacielu.

Poprawiony: sobota, 29 czerwca 2013 22:15

Więcej…

 

O sztuce wojennej. Kurs taktyki

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Ignacy Prądzyński
Opracowanie: Marcin Baranowski
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2012
Stron: 362
Wymiary: 24,1 x 17 x 3,3 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7889-036-2

Recenzja
W okresie powstania listopadowego armia polska „dorobiła się” dwóch wybitnych strategów – oficerów, którzy w pełni rozumieli i potrafili prowadzić wojnę na poziomie operacyjnym. W trakcie powstania przedstawili oni naczelnemu dowództwu plany, które, gdyby zostały należycie zrealizowane, odmieniłyby przebieg wojny polsko-rosyjskiej 1831 roku. Pierwszym z nich był gen. Ignacy Prądzyński, drugim gen. Wojciech Chrzanowski. Lepiej znany jest ten pierwszy, głównie za sprawą swoich pamiętników z powstania, które znacząco wpłynęły na oceny naszego największego zrywu narodowego. Literackie walory pamiętników Prądzyńskiego doceniane są po dzień dzisiejszy. Na nich nie kończy się twórczość generała. Jeszcze jako podpułkownik, w latach 20-tych XIX wieku, napisał on bowiem dwa dzieła: „Umocnienie polowe” (wydane w 1986 roku, w opracowaniu Mariana Anusiewicza) i będące przedmiotem tej recenzji „O sztuce wojennej. Kurs taktyki” – do tej pory dostępne jedynie w rękopisie, znajdującym się w bibliotece Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Poprawiony: niedziela, 30 czerwca 2013 10:07

Więcej…

 

„Nasze matki, nasi ojcowie” – zamiast recenzji

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W ciągu ostatniego tygodnia TVP wyemitowała niemiecki trzyodcinkowy mini-serial pt. „Nasze matki, nasi ojcowie”. Jego zadaniem jest przybliżenie Niemcom, zwłaszcza młodszym, okresu II wojny światowej. Film wyprodukowała niemiecka telewizja publiczna ZDF, w której ukazał się on w marcu (u nas wyemitowany został dopiero w czerwcu, po protestach niektórych środowisk). Obejrzało go kilka milionów Niemców, po czym jak donoszą media został on sprzedany do ponad 60 krajów. Niemiecka produkcja wzbudza poważne kontrowersje przede wszystkim ze względu na sposób ukazania w niej Armii Krajowej, która przedstawiona została jako formacja na wskroś antysemicka, jak również z uwagi na rozmywanie niemieckiej winy za rozpętanie II wojny światowej i Holocaust. Wszystkim interesującym się historią sprawa i dyskusja, jaka się wokół niej toczy są znane. Nie będziemy więc powtarzać argumentów, które już padły, i to w wielu mediach, oraz dopisywać kolejnej recenzji. Zamiast tego zapraszamy do dyskusji na forum (link na końcu materiału).

W tym miejscu należy natomiast odnotować pewien inny, znamienny fakt, odnośnie tego, jak prowadzona jest debata o filmie. Otóż okazuje się, że niemiecka telewizja ZDF przygotowując swoje dzieło zaprosiła wcześniej jako konsultanta polskiego historyka, prof. Bogdana Musiała. Przedstawiono mu film, prosząc o ocenę. Nie wzięto jej w ogóle pod uwagę, podobnie jak wielu spostrzeżeń profesora dot. zgodności filmu z realiami historycznymi. Niestety, w debacie o filmie, jaka rozgorzała u nas po jego emisji w TVP, fakt ten został całkowicie przemilczany. Prof. Musiała nie zaproszono do dyskusji odbywającej się w studio telewizyjnym, nie wspomniano nawet słowem o tym, że był on konsultantem i wprost odradzał Niemcom pewne rzeczy. Fakt ten wydaje się dość istotny, by ocenić czy po stronie niemieckiej mamy do czynienia z nieświadomością, czy z celowym działaniem, mającym propagować określoną wizję historii. Niżej pozwolę sobie zamieścić dwa krótkie cytaty z wywiadu z profesorem (podkreślenia w cytatach moje), jaki przeprowadzony został w kwietniu b.r. przez tygodnik „Sieci” (wywiad przeprowadził Mariusz Pilis). Więcej cytatów znajdziecie na portalu wpolityce.pl, pod poniższym linkiem:

http://wpolityce.pl/artykuly/51001-w-tygodniku-sieci-prof-musial-ujawnia-kulisy-konsultacji-wokol-skandalicznego-niemieckiego-serialu-nasi-ojcowie-i-matki

„Panie profesorze, miał pan okazję konsultować niemiecki serial „Nasi ojcowie i matki”, który wywołał taką burzę w Polsce. Jak to się odbyło?

Zadzwonili do mnie i zapytali, czy nie zechciałbym być ich konsultantem historycznym. Poinformowali, że chodzi o serial fabularny. Tematem konsultacji miały być zagadnienia dotyczące partyzantki sowieckiej i polskiej w okresie II wojny światowej. Zajmuję się tym zagadnieniem od dawna. Jestem autorem książek na ten temat [„Sowjetische Partisanen 1941–1945. Mythos und Wirklichkeit oraz Sowjetische Partisanen in Weißrußland. Innenansichten aus dem Gebiet Baranovici 1941–1944. Eine Dokumentation” – przyp. aut.], więc dlatego zwrócili się do mnie z pytaniem, czy oprócz konsultacji udzieliłbym im jakiegoś wywiadu. Przy okazji zapytali, czy nie będę widział problemu w tym, aby mówić o polskim antysemityzmie…

Poprawiony: niedziela, 30 czerwca 2013 20:06

Więcej…

 

Studia nad kampanią 1796-1797 we Włoszech

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Jean Colin
Tłumaczenie: Anna Haberko
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2012
Stron: 226
Wymiary: 24,1 x 17 x 2,4 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-61324-55-3

Recenzja
Kampania włoska Napoleona z lat 1796-1797 uchodzi za jedną z najlepszych i najbardziej znaczących w jego karierze. Młody generał po raz pierwszy objął samodzielne dowództwo nad armią i miał szansę pokazać światu co potrafi. Z zadania tego wywiązał się więcej niż dobrze, wprawiając świat i wrogie Francji mocarstwa w zakłopotanie. Czy był to przebłysk geniuszu, czy i na ile szczęśliwy przypadek pomogły Bonapartemu odnieść sukces, a na ile został on wypracowany przez niego samego i stanowił efekt jego metodycznej pracy – to najważniejsze pytania, na które stara się odpowiedzieć w swojej książce „Studia nad kampanią 1796-1797 we Włoszech” francuski generał Jean Colin.

Poprawiony: sobota, 15 czerwca 2013 10:10

Więcej…

 

Strona 231 z 311