II Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Kolejne już Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną odbyło się tym razem w innym lokalu niż na wiosnę, mianowicie w Młodzieżowym Domu Kultury „Dom Harcerza” przy ulicy Reymonta 18. Lokalizacja zapewne mniej komfortowa niż położona nieopodal Starego Miasta, jego rozlicznych kawiarń i pubów Wojewódzka Biblioteka Publiczna przy ulicy Rajskiej, jednak zarówno większa przestrzeń do dyspozycji graczy, jak i przede wszystkim czas otwarcia dla nas lokalu do 1.00 w nocy zdecydowały o zmianie miejsca. Może też pewien osobisty sentyment do romantycznych, harcerskich kominków przed trzydziestu laty w tych samych przecież pomieszczeniach…

„Dom Harcerza”, miejsce naszego spotkania, fot. Ryszard Tokarczuk

Poprawiony: piątek, 20 grudnia 2013 17:53

Więcej…

 

Wojny walijskie Edwarda I Długonogiego

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: John E. Morris
Tłumaczenie: Ignacy Kurowski
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2013
Stron: 266
Wymiary: 24,1 x 17 x 1,9 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7889-030-0

Recenzja
Druga połowa XIII wieku to czas, kiedy w cieniu rosnącej potęgi Kościoła w Europie zaczynają powstawać silne państwa narodowe. Niektóre kraje właśnie wtedy przeżywają szczyt swojej potęgi. Wspomnijmy tu Królestwo Czech, rządzone przez ostatnich Przemyślidów, którzy wówczas usiłowali nawet sięgać po koronę cesarską, czy potężniejące Królestwo Węgier. We Francji trwa długie panowanie jednego z najwybitniejszych władców średniowiecza – Ludwika IX Świętego. Również w Anglii ostatnie ćwierćwiecze XIII wieku i początek XIV wieku to rządy jednego z najwybitniejszych jej królów – Edwarda I Długonogiego. Nie wszystkie państwa mogły w tym czasie rozwijać swój organizm polityczny. Wśród tych, którym nie było to dane, jest podzielona na dzielnice Polska, podobnie rozdrobniona i znajdująca się wówczas pod jarzmem Mongołów Ruś, trwające w chaosie Wielkiego Bezkrólewia i późniejszych słabych rządów królewskich Niemcy, czy wreszcie Francja, która choć rządzona przez wybitnego władcę, mimo wytrwałych wysiłków Kapetyngów nadal była wtedy raczej konglomeratem księstw i hrabstw niż jednolitą monarchią i gdzie wyraźne wzmocnienie władzy królewskiej przyniosą dopiero rządy Filipa IV Pięknego.

Poprawiony: piątek, 20 grudnia 2013 12:27

Więcej…

 

Edukacja wojskowa Napoleona

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Jean Colin
Tłumaczenie: Andrzej Szymański
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2013
Stron: 291
Wymiary: 24 x 17 x 2,8 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7889-120-8

Recenzja
Edukacja wojskowa Napoleona – książka, której tytuł jest w pewnym sensie mylący. Zasiadając do lektury nie należy spodziewać się biograficznego opisu lat nauki, jakie przyszły Cesarz Francuzów spędził w szkołach wojskowych czy też w trakcie swojego pierwszego przydziału do jednostki artylerii. Temu zagadnieniu autor poświęca niewiele miejsca. Natomiast zasadniczym celem, jaki chce osiągnąć, jest przedstawienie podstaw w zakresie taktyki i strategii, jakimi dysponował Napoleon w czasach, gdy podejmował naukę, a w oparciu o tą wiedzę udowodnić, iż jego militarny geniusz polegał na przełamaniu obowiązujących w tym względzie prawideł i standardów.

Poprawiony: wtorek, 17 grudnia 2013 13:24

Więcej…

 

Bohatyr. Smocza cesarzowa

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Juraj Červenák
Tłumaczenie: Ilona Lechowicz
Wydawca: IW Erica
Seria: Bohatyr
Rok wydania: 2013
Stron: 554
Wymiary: 20,5 x 14 x 3,3 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-64185-10-6

Recenzja
Urzeczony pierwszą częścią trylogii o bohaterskich przodkach dzisiejszych Ukraińców, Rosjan i Białorusinów, z niekłamaną satysfakcją zasiadłem do lektury kolejnej części tej epickiej sagi (trylogii „Bohatyr”). Juraj Červenák swoimi poprzednimi powieściami udowodnił, że jest świetnym autorem powieści fantasy. W poniższej recenzji podejmę się oceny drugiej części wspomnianej wyżej trylogii – „Smoczej cesarzowej”.

Poprawiony: sobota, 23 listopada 2019 21:04

Więcej…

 

Sargon. Wybrańcy Inanny

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Krzysztof Milczarek
Wydawca: IW Erica
Rok wydania: 2013
Stron: 366
Wymiary: 20,5 x 14 x 2,6 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-64185-12-0

Recenzja
Powieści przygodowe od zawsze cieszyły się przychylnością i życzliwością czytelników, szczególnie, gdy autor akcję umieszczał w ciekawym, specyficznym miejscu. Niewątpliwie sprzyja temu bogata mitologia, którą pozostawili po sobie protoplaści nas samych, w postaci czy to mitów słowiańskich, skandynawskich, czy też mitów i legend będących spadkiem po narodach, społeczeństwach, cywilizacjach i imperiach, które zniknęły już z map świata – funkcjonujących jedynie w historii naszego gatunku. W podróż do bardzo ciekawego miejsca zabiera nas także Krzysztof Milczarek. Do owianej legendami, mitami i po części zapomnianej Mezopotamii, na tysiące lat przed narodzinami Jezusa Chrystusa.

Poprawiony: piątek, 13 grudnia 2019 09:44

Więcej…

 

Złoto Himmlera

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Złoto Himmlera. Argentyna 1945, nazistowskie Eldorado
Autor: Leo Kessler
Tłumaczenie: Joanna Jankowska
Wydawca: IW Erica
Seria: Edelweiss. Strzelcy alpejscy
Rok wydania: 2013
Stron: 276
Wymiary: 13,9 x 20,5 x 2 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-62329-94-6

Recenzja
Powieści historyczne ostatnimi czasy przeżywają renesans popularności. Na rodzimym rynku pojawiło się wiele pozycji z tego gatunku literatury, po które warto sięgnąć – jak chociażby seria książek B. Cornwella „Kampanie Richarda Sherpe’a”, czy pierwsze pozycje w dorobku literackim Svena Hassela. Bardzo podobne, w stylu i zawartości, powieści do Svena Hassela pisze też Leo Kessler, a właściwie Charles Whiting – brytyjski pisarz, historyk. Niestety z książki na książkę czyni to coraz gorzej. W poniższej recenzji podejmę się oceny kolejnej jego pozycji – „Złota Himmlera”.

Poprawiony: sobota, 23 listopada 2019 21:37

Więcej…

 

Strona 220 z 311