Wrzesień 1939 – nr 2 (model PzKpfw I Ausf. A z karabinami maszynowymi)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Z lekkim opóźnieniem pojawił się w sprzedaży drugi numer Września 1939 z dołączonym pudełkiem zawierającym PzKpfw I Ausf. A wyposażonym w karabiny maszynowe*. Czy okaże się równym niewypałem co pierwowzór pojazdu, czy też może zachwyci? Dowiecie się tego z poniższej recenzji.

Autorefleksja

Przymierzając się do zakupu Panzer I, miałem lekko mieszane uczucia po przygodzie z TKS. TKS ułamał mi się w paru miejscach, zirytował montażem detali i zostawił generalny niesmak, złagodzony dość poważnie urokliwym efektem końcowym.

Dlatego też odczuwałem pewien niepokój przed wybraniem się do kiosku. Pominę rzecz jasna opóźnienie w pojawieniu się numeru – każdemu wypadki się zdarzają, chociaż fakt, że trafił on najpierw do pewnej sieciowej księgarni, a dopiero potem do ogólnej sprzedaży, wydaje się lekko podejrzany. Kończąc wstęp, ostatecznie postanowiłem (ponownie) dać szansę serii. Do pisania recenzji zasiadłem z jeszcze jednym, dodatkowym warunkiem: zestaw miał się okazać faktycznie łatwy w montażu i nie zaangażować więcej niż 15-20 minut z mojego wieczora – tak, by rzeczywiście można było wrócić z pracy, zmontować model, chlapnąć farbą i nie strawić na to całego wolnego czasu.

Poprawiony: piątek, 06 grudnia 2013 17:46

Więcej…

 

Bohaterowie Wyklęci (Fundacja Niepodległości & Fabryka Gier Historycznych)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

„Bohaterowie Wyklęci”, gra autorstwa Adama Kwapińskiego i Michała Sieńko, wydana przez Fundację Niepodległości oraz Fabrykę Gier Historycznych, wpisuje się w tegoroczną akcję „Roku Bohaterów Wyklętych” (2013). Przy wsparciu IPN-u oraz Karty udało się zmontować grę z jednej strony oryginalną tematycznie, z paroma nowatorskimi rozwiązaniami, ale jednak powtarzalną. Tym razem recenzję poprowadzę tradycyjnym trybem, czyli od ogółu, przez grafikę, aż po mechanikę.

Poprawiony: środa, 04 grudnia 2013 12:15

Więcej…

 

II Podwawelskie Spotkanie z Grą Historyczną i Strategiczną – zapowiedź imprezy

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Poprawiony: piątek, 20 grudnia 2013 13:23

Więcej…

 

Polskie Figurki – parę słów o współpracy i pierwsze miesięczne podsumowanie

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W Internecie jest coraz więcej stron, portali i blogów poświęconych wargamingowi, głównie w wersji figurkowej. Często publikowane są na nich ciekawe materiały, ale niejednokrotnie bywa tak, że docierają one do ograniczonej liczby odbiorców. W związku z tym pojawiła się inicjatywa, by od czasu do czasu przedstawiać na portalu przegląd polskich nowości ze świata figurkowego, o których niejednokrotnie sami nie mamy czasu pisać. Będzie on opracowywany przez znanego wielu wargamerom Inkuba, stałego bywalca naszego forum, w oparciu o jego znakomicie prowadzony blog „Polskie Figurki”, poświęcony w całości tej tematyce. Nie rozwodząc się zanadto nad szczegółami, miło nam poinformować, że od czasu do czasu (w założeniu co miesiąc) pojawiać się będą na portalu takie właśnie podsumowania działalności polskich firm wargamingowych, zajmujących się produkcją związaną z grami historycznymi. Mamy nadzieję, że pozwolą one polskim producentom lepiej dotrzeć ze swoimi produktami do odbiorców (i vice versa) i pozwolą nam dołożyć swoją, choćby niewielką, cegiełkę do rozwoju naszego rodzimego rynku figurkowego, którego losy nigdy nie były nam obojętne.

***

Przedstawiam pierwsze podsumowanie miesięcznej działalności polskich firm wargamingowych, zajmujących się produkcją związaną z grami historycznymi. Codzienne wiadomości na temat produktów, planów i promocji polskich firm produkujących figurki i gry bitewne można znaleźć na stronie Polskie Figurki (http://www.polskiefigurki.blogspot.com).

Poprawiony: poniedziałek, 02 grudnia 2013 13:33

Więcej…

 

Wyprawa Dziesięciu Tysięcy Greków

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Artykuł pochodzi z czasopisma „Dragon Hobby” nr (5) 1/99 z 1999 roku

Kiedy Aleksander Wielki ostatecznie rozbił perskie wojska w bitwie pod Arbelą i Gaugamelą, a potem stanął nad Nilem i Indusem, przełamana została pewna granica. Nie tylko polityczna, ale przede wszystkim pojęciowa – świat grecki i świat Wschodu połączyły się, stworzona została nowa jakość, promieniująca przez następne stulecia od Italii na Zachodzie po Indie na Wschodzie: kultura hellenistyczna. Dała ona początek zunifikowanemu sposobowi życia, który łączył oddalone od siebie tysiącami kilometrów społeczeństwa Massylijczyków znad ujścia Rodanu i Greków z Baktrii. Łączność owa została definitywnie zerwana dopiero wraz z triumfalnym pochodem islamu.

Mapa ukazująca trasę przemarszu wyprawy Dziesięciu Tysięcy

Ale Aleksander nie był pierwszym Europejczykiem, który zapragnął dotrzeć do skarbców królów azjatyckich. Przed nim podobne podboje planował jego ojciec, Filip Macedoński; wzywał do nich także ateński demagog, Isokrates; jeszcze wcześniej zaś marzył o takim czynie władca Tessalii, Jazon. Jednak i oni nie sami wpadli na ów pomysł. Natchnienia dostarczyła im tzw. wyprawa Dziesięciu Tysięcy Greków, która w latach 401-399 p.n.e. wdarła się do centrum państwa Achemenidów i szczęśliwie stamtąd powróciła, bogata nie tyle w łupy, co w wieczną sławę. O sławie owej świadczy zdanie z dzieła Arriana, biografa Aleksandra Wielkiego, tłumaczące, iż Arrian zdecydował się opisać wyprawę Macedończyka, gdyż w ogólnej świadomości Hellenów nadal jest ona warta mniejszego zainteresowania niż wyprawa Dziesięciu Tysięcy Greków („Wyprawa Aleksandra” I 12.3). Natomiast dzisiaj jest odwrotnie: któż pamięta o owych bezimiennych Grekach, wszak Aleksander osiągnął od nich o niebo więcej. Warto przeto przypomnieć ów prawdziwie heroiczny wyczyn, w którym częścią łatwiejszą okazało się wdarcie się do Babilonii, natomiast znacznie trudniejsze było wydostanie się stamtąd.

Poprawiony: poniedziałek, 09 grudnia 2013 09:55

Więcej…

 

Sztuka wojenna krzyżowców 1097-1193

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: R.C. Smail
Tłumaczenie: Grzegorz Smółka
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2013
Stron: 253
Wymiary: 24,1 x 17 x 1,9 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7889-081-2

Recenzja
Epoka średniowiecza przedstawiana bywa niekiedy jako okres historyczny, w którym życie społeczeństw podporządkowane było prowadzeniu wojny. Elitę tych czasów tworzyli ludzie miecza, a siła władców w dość prosty i bezpośredni sposób zależała od ich zdolności militarnych. Przejawiały się one w indywidualnych cnotach wojskowych, łączących wodzów i szeregowych wojowników, ale również w umiejętności dowodzenia i kierowania wysiłkiem zbrojnym zbiorowości. Rejonem świata, gdzie taka wojna niemal stale się toczyła, był styk dwóch, a w zasadzie trzech kręgów kulturowych, jaki powstał w wyniku sukcesu I krucjaty w Ziemi Świętej. Jaka była natura tej średniowiecznej wojny? Długo wyobrażano ją sobie trochę na podobieństwo czasów późniejszych. Książka, której recenzję mam przyjemność zaprezentować, stała się jakiś czas temu jedną z tych, które wniosły świeży powiew jeśli chodzi o postrzeganie sztuki wojennej okresu wypraw krzyżowych. Szereg wniosków, do jakich doszedł autor, pozostaje aktualnych po dziś dzień.

Poprawiony: czwartek, 28 listopada 2013 22:22

Więcej…

 

Strona 219 z 309