Minairons – Hispano-Suiza M-36

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Katalońska firma Minairons znalazła sobie niszę na rynku gier wojennych i wydaje kolejne modele pojazdów wykorzystywanych podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej. Są wśród nich modele bardzo mało znanych pojazdów.

Poprawiony: wtorek, 25 lutego 2014 11:37

Więcej…

 

Ułani, ułani

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Ułani, ułani. Wspomnienia – gawędy – opowieści
Autor: Grzegorz Cydzik
Wydawca: IW Erica, Tetragon
Rok wydania: 2013
Stron: 472
Wymiary: 21,2 x 14,5 x 4,2 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-64185-16-8 (Erica), 978-83-63374-15-0 (Tetragon)

Recenzja
Może trochę przesadzę, ale słynni „Ułani” Cydzika to chyba tak samo obowiązkowa literacka biblia, jak „Wspomnienia żołnierza” Guderiana dla pancerniaków czy „Okręt” Buchheima dla podwodniaków. Jeśli ktoś interesuje się daną sferą, to powinien zapoznać się z najwybitniejszymi książkami, które jej dotyczą. W przypadku „Ułanów” ta opinia wydaje mi się być całkowicie słuszna. Ale po kolei...

Poprawiony: piątek, 13 grudnia 2019 10:21

Więcej…

 

Żywiąc wojnę. Logistyka od Wallensteina do Pattona

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Martin van Creveld
Tłumaczenie: Jan Szkudliński
Wydawca: IW Erica, Tetragon
Seria: Biblioteka Wojskowa
Rok wydania: 2013
Stron: 372
Wymiary: 23,6 x 16,4 x 2,4 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-63374-14-3 (Tetragon), 978-83-64185-07-6 (Erica)

Recenzja
Już starożytni zwracali uwagę na to, że najlepszym sposobem pokonania armii wroga nie jest pobicie jej w polu, ale doprowadzenie do tego, by przeciwnik zaczął cierpieć na braki zaopatrzenia. W historii wojen nieraz zdarzało się, że zwyciężano nie siłą samego oręża, ale pośrednio, np. doprowadzając do wygłodzenia nieprzyjaciela i zmuszenia go do przyjęcia bitwy w niekorzystnych warunkach bądź do odstąpienia od oblężenia. Jednakże przez ostatnie wieki większość autorów zajmujących się historią wojskowości traktowała zagadnienia logistyczne jako „techniczne” i w zasadzie niewarte szerszego opisywania. Tymczasem niejednokrotnie rozstrzygały one o powodzeniu operacji wojennych, a ich niezrozumienie bądź niedocenianie prowadziło do klęski.

Poprawiony: wtorek, 28 stycznia 2014 21:25

Więcej…

 

Bitwa na Ławicy Dogger 24.I.1915 (Cruiser)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Pudełko gry

Gra „Bitwa na Ławicy Dogger 24.I.1915” ukazała się w 1993 r. Jej autorem, jak można wnioskować z notki copyrightowej w instrukcji, jest Marek Martynowski, zaś wydawcą Agencja Wydawniczo-Handlowa „Cruiser” z Chorzowa. Dziś produkcja ta jest już szacownym zabytkiem i co najwyżej ciekawostką dla miłośników historycznych gier planszowych. Patrząc na niektóre jej cechy można by dojść do wniosku, że gra… jest starsza niż wskazuje na to jej rok wydania (o tym jeszcze w dalszej części recenzji). Dla niektórych z pewnością będzie ona szczególnie interesująca ze względu na tematykę morską I wojny światowej, niezbyt u nas popularną. Rozpalać wyobraźnię miłośników bitew morskich na planszy może również fakt, że autor zaplanował całą serię gier (kolejnym tytułem miała być bitwa na Morzu Jawajskim z 1942 r.). Niestety, wszystko wskazuje na to, że nic z tego nie wyszło.

Poprawiony: środa, 02 maja 2018 09:54

Więcej…

 

Wojskowość królestwa Armenii cylicyjskiej w czasach wypraw krzyżowych

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Michał Chlipała
Wydawca: Inforteditions
Seria: Szlakiem krucjat
Rok wydania: 2013
Stron: 128
Wymiary: 21,4 x 15,5 x 0,7 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-64023-07-1

Recenzja
Wyprawy krzyżowe, zwłaszcza pierwsza z nich, stanowiły niezwykłe przedsięwzięcie swoich czasów, zarówno w wymiarze duchowym, logistyczno-organizacyjnym, jak i cywilizacyjnym. Ogromne odległości, jakie musiały przebyć armie krzyżowców, zetknięcie się z zupełnie innymi warunkami klimatycznymi, obcymi kulturami, nieznaną wcześniej sztuką wojenną, sprawiły, że były one jakościowo czymś innym niż nawet najdalsze wyprawy wojenne odbywane w Europie. Działania krzyżowców i powołanych przez nich w Lewancie państw, choć w literaturze poświęconej tamtemu okresowi często występują na pierwszym planie, nie odbywały się jednak w próżni. Świadkami ich sukcesów i porażek, a często aktywnymi uczestnikami, byli miejscowi. Wystarczy wspomnieć, że umiejętne wykorzystanie wewnętrznych konfliktów i niesnasek między islamskimi emirami okupującymi Ziemię Świętą stanowiło jeden z kluczy do sukcesu I krucjaty. Podobnie, zrozumienie lokalnej specyfiki przez Baldwina z Boulogne pozwoliło mu opanować Edessę i stworzyć tam pierwsze, najdalej wysunięte na wschód państwo krzyżowców. Jednym z potencjalnych sojuszników Franków, bardzo specyficznym i mającym swoje interesy w regionie, stało się w XII wieku królestwo Armenii cylicyjskiej. Do końca istnienia państw krzyżowych w Outremer cylicyjscy Ormianie byli na zmianę, raz sojusznikami, raz konkurentami Franków, będąc wraz ze swoimi bitnymi oddziałami jeszcze jednym, istotnym elementem skomplikowanej, lokalnej mozaiki polityczno-militarnej, tak typowej dla czasów średniowiecza. Po upadku Akki terytorium cylicyjskiej Armenii to ostatni obszar, gdzie ostały się zakony rycerskie i „pozostałości” Franków. Nie na długo było ono w stanie dać im schronienie, padając w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat pod ciosami islamu.

Poprawiony: wtorek, 21 stycznia 2014 09:01

Więcej…

 

Wrzesień 1939 – nr 4 (model SdKfz 265 Panzerbefehlswagen)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W ostatnich dniach wszedł w moje posiadanie czwarty numer kolekcji „Wrzesień 1939”, wydawanej przez firmę First to Fight. Tym razem zawiera on model czołgu dowódczego SdKfz 265 Panzerbefehlswagen, na podwoziu czołgu Panzer I Ausf. B – konstrukcji planowanej do wydania w dalszej kolejności, o czym za chwilę. Ten pojazd to gratka dla każdego fana Panzerwaffe, gdyż do tej pory byliśmy skazani na żywiczne wersje tego pojazdu oraz bardzo trudno dostępne (np. na Ebay) modele ESCI z lat 70-tych i 80-tych, obie opcje kosztują majątek.

Poprawiony: środa, 08 października 2014 18:16

Więcej…

 

Strona 214 z 309