Konkurs Modelarski Forum Strategie (VII edycja)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Wszystkich wargamerów malujących figurki zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie modelarskim organizowanym już po raz siódmy przez Forum Strategie. Nieważne w jaki system bitewny gracie i jaki okres historyczny preferujecie. Również jeśli chodzi o skale modelarskie, możliwości wystawiania prac są szerokie (poruszamy się jednak w ramach skal standardowo stosowanych w wargamingu historycznym). Opracowując formułę tego konkursu staraliśmy się zorganizować go w ten sposób, by mogła w nim wziąć udział jak największa liczba uczestników.

Malowanie prac potrwa do 1 lutego 2015 r. Potem nastąpi wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród. Czasu na malowanie jest więc sporo i można spróbować sił w każdej z czterech kategorii konkursowych.

Informacja o kategoriach konkursowych, nagrodach i terminach:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=13740

Regulamin konkursu:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=231&t=13739

Dział konkursu na Forum Strategie, gdzie prezentowane są prace konkursowe:
http://www.strategie.net.pl/viewforum.php?f=231

Sponsorami nagród w konkursie są:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Poprawiony: wtorek, 18 listopada 2014 09:01

Więcej…

 

Steel Wolves – rozgrywka kampanijna (8)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Poniżej ósmy (i póki co ostatni) odcinek relacji z rozgrywki w grę Steel Wolves wydawnictwa Compass Games, poświęconą działaniom u-bootów na Atlantyku. Poprzedni odcinek znajdziecie TUTAJ

1W05 1940
Event: Minelaying (6)
Do misji wyznaczono U-24 i U-49.
Political War: Postanowiłem zaryzykować cześć zgromadzonych punktów prestiżu i korzystając z maksymalnego wpływu w OKM oraz Kancelarii Rzeszy spróbować przeforsować event „Improved Base Facilities”. Jeżeli się uda to będę dostawał bonus +1 do rzutów na Readiness, co oznacza, że ubooty będą krócej przebywać w bazach. Mimo max wpływów sukces to 30% (0-2). Rzut i… 3 pech!!! Prestige -3, OKW-1, Chancellery -1.

Poprawiony: piątek, 31 października 2014 13:56

Więcej…

 

1809. Grom nad Dunajem (tom I)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: 1809. Grom nad Dunajem. Zwycięstwo Napoleona nad Habsburgami (tom I – Abensberg)
Autor: John H. Gill
Tłumaczenie: Cezary Domalski
Wydawca: Napoleon V
Rok wydania: 2014
Stron: 462
Wymiary: 24,1 x 17 x 3,3 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7889-151-2

Recenzja
Rok 1809 przyniósł kolejną już w ciągu kilkunastu lat wojnę Austrii z Francją. Konflikt ten z perspektywy czasu wydaje się, przynajmniej z punktu widzenia Austriaków, niezrozumiały. Kilkakrotnie pokonani w poprzednich latach przez armie napoleońskie stawali do konfrontacji z jeszcze silniejszą niż poprzednio Francją sami. I to ledwie trzy lata po tym, jak nie zdecydowali się włączyć do wojny po stronie Prus w 1806. Jeśli po klęsce pod Austerlitz chcieli ponownie rzucić Napoleonowi rękawicę, wydaje się, że dobra okazja była właśnie wtedy. Później pokonane, okrojone terytorialnie i zmaltretowane militarnie Prusy nie były w stanie zostać ich pełnowartościowym aliantem, a i Rosja po traktacie w Tylży musiała ułożyć sobie stosunki z cesarzem Francuzów na innych podstawach. Na co więc liczyła Austria przystępując do wojny z Napoleonem? Jakie atuty oraz słabe strony posiadały oba mocarstwa? Na te i szereg innych pytań związanych z wojną 1809 roku stara się odpowiedzieć wydana niedawno książka Johna H. Gilla „Grom nad Dunajem”.

Poprawiony: piątek, 30 marca 2018 20:27

Więcej…

 

Archeologia podwodna – metodologia i rozwój badań

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

1. Archeologia podwodna – znaczenie
Niniejszy artykuł ma za zadanie ukazać najważniejsze aspekty archeologii podwodnej, poczynając od przybliżenia osiągnięć prekursorów, których można uznać za pierwszych badaczy, a kończąc na ukazaniu obecnych technik stosowanych podczas badań podwodnych. Intencjonalnie w artykule posłużyłem się licznymi przykładami, które dobrałem tak, aby był on znacznie ciekawszy. Niekiedy przez to prezentowane przeze mnie wydarzenia i znaleziska związane z nimi nieco odbiegają od tytułowej archeologii i są bliższe poszukiwaczom skarbów.

Czym jest archeologia podwodna? Jest to odłam archeologii, wyodrębniony ze względu na badane środowisko oraz stosowane metody badawcze. Archeologia podwodna skupia w swoim kręgu badanie wszelkich zbiorników wodnych, gdzie można dostrzec ślady działalności człowieka. Dzieli się ona na badania śródlądowe (m. in. rzeki, jeziora, studnie) oraz badania morskie (morza i oceany), przez co często w tym drugim przypadku jest nazywana po prostu archeologią morską.

Co można znaleźć pod wodą? Najprostsza i chyba jednocześnie najtrafniejsza odpowiedź brzmi – wszystko! Archeolodzy jednak skupiają się głównie na zabytkach z dość odległych czasów. Często poszukiwane są pozostałości osadnicze (np. zatopione miasta, osady palafitowe), dawne mosty, porty, wraki statków, łodzi, a nawet samoloty, czołgi i inne pojazdy. Generalnie pod wodą możemy natknąć się na całe spektrum różnego rodzaju zabytków ruchomych.

Poprawiony: wtorek, 28 października 2014 08:24

Więcej…

 

Wrzesień 1939 – nr 16 (modele piechoty niemieckiej)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Zacznę od tego, że ten numer FtF wywołał w sieci prawdziwą burzę, bowiem firma wypuściła zrobione po raz pierwszy w Polsce figurki w skali 1:72 mm. Oczekiwania były (i nadal są) wyjątkowo duże. Wynika to z wielu względów, a do najważniejszych należą:

Poprawiony: poniedziałek, 27 października 2014 15:03

Więcej…

 

Od koegzystencji po wojnę. Gruzińsko-osetyjskie konflikty etniczne do 1992 r.

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

W 2008 r. cały świat usłyszał o małej, nieuznawanej na arenie międzynarodowej, separatystycznej republice Południowej Osetii. Wtedy to, ten mały obszar – o powierzchni niespełna 4 tysięcy kilometrów kwadratowych – nabrał szczególnego znaczenia ze względu na bezpośrednie lub pośrednie zaangażowanie się w wojnę alańską (określenie mediów rosyjskich) światowych mocarstw. Konflikt gruzińsko-osetyjski, podobnie jak większość konfliktów etnicznych, jest dość mocno osadzony w przeszłości. W niniejszym artykule autor postara się naświetlić główne uwarunkowania gruzińsko-osetyjskich waśni etnicznych do roku 1992, czyli do podpisania rozejmu pomiędzy władzami gruzińskimi a południowoosetyjskimi separatystami – rozejmu dającego tym ostatnim sukces w postaci „niepodległości”.

Przez prawie osiemdziesiąt lat istnienia Związku Radzieckiego państwo to było uważane za kraj, w którym doskonale poradzono sobie z problemem nacjonalizmów i waśni etnicznych. Dopóty, dopóki partia komunistyczna zachowywała pełnię władzy, a aparat represji utrzymywał posłuch wśród obywateli, mimo dużego zróżnicowania etnicznego ZSRR, na jego obszarze nie występowały zbrojne konflikty etniczne. Sytuacja zmieniła się radykalnie w latach 80. XX w. Polityka przebudowy i jawności (ros. pieriestrojka i głasnost') prowadzona przez I sekretarza Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, Michaiła Gorbaczowa, zamiast zreformowania imperium, spowodowały jego rozkład.

Spacyfikowane przez KGB nacjonalizmy narodów ZSRR odżyły korzystając z większej wolności słowa. Kwestionowane zaczęły być granice administracyjne wytyczone przez władze w Moskwie. Granice te, czy też przynależność niektórych obwodów bądź republik autonomicznych, wyznaczane były bez uwzględniania opinii miejscowej ludności. Spory te szczególnie silnie uwidoczniły się na Kaukazie. Rejon ten zamieszkuje bowiem kilkadziesiąt narodów (niektóre źródła mówią o stu narodach należących do kaukaskiej, altajskiej i indoeuropejskiej rodziny językowej). Jest to również region silnego zróżnicowania religijnego. Ormianie są członkami Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, Azerowie to muzułmanie szyici, narody Północnego Kaukazu to głównie muzułmanie sunnici, Gruzini posiadają Autokefaliczną Cerkiew Prawosławną, która obok Kościoła Ormiańskiego szczyci się najdłuższą historią z Kościołów chrześcijańskich na świecie. Osetyńcy, przynajmniej nominalnie, są prawosławnymi chrześcijanami. Abchazowie wyznają zarówno islam, jak i prawosławie. Oba ostatnie narody zachowały jednak wiele tradycji i wierzeń z czasów pogańskich.

Poprawiony: wtorek, 21 października 2014 17:16

Więcej…

 

Strona 194 z 311