Mokra 1 września 1939 (Strategemata)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Okładka

75 rocznica wybuchu II wojny światowej, przypadająca 1 września 2014 r., stała się dobrą okazją do przypomnienia tego największego w dziejach konfliktu, a zwłaszcza jego początkowej fazy. Samej II wojny światowej w zasadzie przypominać nie trzeba, bo i tak stanowi statystycznie najpopularniejszy okres jeśli chodzi o planszowe gry wojenne. Gorzej z kampanią wrześniową. Rocznicową okazję wykorzystało wydawnictwo Strategemata. Na celowniku znalazła się do niedawna niezbyt znana bitwa pod Mokrą, gdzie pierwszego dnia wojny Wołyńska Brygada Kawalerii powstrzymała natarcie niemieckiej 4 Dywizji Pancernej, zadając jej poważne straty.

Poprawiony: poniedziałek, 08 grudnia 2014 19:23

Więcej…

 

Pod pogańskim sztandarem

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku
Autor: Artur Szrejter
Wydawca: Erica
Seria: Wojny wikingów i Słowian
Rok wydania: 2014
Stron: 355
Wymiary: 23 x 16 x 3,2 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-64185-58-8

Recenzja
Niedawno wydana kolejna książka autorstwa Artura Szrejtera kontynuuje cykl Wojny wikingów i Słowian. Po bardzo dobrze przyjętej Wielkiej wyprawie księcia Racibora tym razem przyszła kolej na Pod pogańskim sztandarem. Podtytuł – Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku – wyjaśnia, że autor w swojej publikacji będzie starał się przybliżyć czytelnikowi dzieje polityczne plemion słowiańskich żyjących na zachód od Odry, w zasadzie od momentu ich pojawienia się aż po ich upadek.

Poprawiony: niedziela, 24 listopada 2019 09:43

Więcej…

 

Kolejka (IPN)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

„Kolejka” jest bez dwóch zdań fenomenem w polskim przemyśle planszówkowym. Gra, która nie schodziła z pierwszych miejsc w rankingach sprzedaży, która była reklamowana na różnych stronach jako najlepszy prezent na urodziny czy na święta... gra planszowa! Przecież to nudy dla dzieci lub emerytów, jakieś szachy lub chińczyki.

Poprawiony: poniedziałek, 05 stycznia 2015 22:55

Więcej…

 

Wrzesień 1939 – nr 18 (modele dowództwa niemieckiego)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Z numerem 18 serii Wrzesień 1939 czytelnicy, wargamerzy i kolekcjonerzy otrzymali kolejny, drugi już zestaw figurek piechoty niemieckiej. Nosi on nazwę Dowództwo niemieckie, choć nazwa ta, moim zdaniem, jest nieadekwatna do zawartości, o czym piszę dalej.

Poprawiony: środa, 26 listopada 2014 12:18

Więcej…

 

Burza nad Atlantykiem. Tom 1 – zapowiedź książki

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Burza nad Atlantykiem. Tom 1 Wawrzyńca Markowskiego i Andrzeja Perepeczki (Wydawnictwo Oskar) to książka prezentująca całokształt zmagań morskich w czasie II wojny światowej na Atlantyku. Konflikt toczony na wodzie zaangażował znaczne siły aliantów i państw Osi. Była to najdłuższa kampania toczona przy udziale okrętów podwodnych, trałowców, lotniskowców i samolotów. Przez niemal 6 lat na morzach i oceanach trwała zażarta batalia o panowanie nad morskimi szlakami handlowymi i komunikacyjnymi. Z czasem górę nad przewagą liczebną zaczęła brać przewaga technologiczna, która była po stronie koalicji antyhitlerowskiej. Niestety, ofiarą działań wojennych prócz okrętów marynarki padały także jednostki handlowe, pasażerskie i statki szpitalne. Pierwszy tom opisuje działania toczone na wodzie w 1939 roku, w tym walki podczas kampanii wrześniowej (walki o Westerplatte, Hel, Kępę Oksywską). Autorzy oprócz zmagań na Oceanie Atlantyckim przedstawili przebieg walk na przyległych morzach, jak Bałtyk, Morze Północne czy Śródziemne. 584 strony, termin premiery: listopad 2014. ISBN: 978-83-63709-77-8.

Poprawiony: wtorek, 25 listopada 2014 07:53

Więcej…

 

Od Janisławic do Wojciechówki: śmierć i rytuał pogrzebowy w społecznościach epoki kamienia

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

1. Wstęp

W niniejszym artykule poruszę tematykę śmierci i rytuału pogrzebowego w społecznościach na przestrzeni tysięcy lat. Począwszy od paleolitu przechodzić będę do późniejszych (młodszych) epok kamienia, a także opiszę jak wyżej wymienione zagadnienia prezentują się w różnych społecznościach z czasów nam najbliższych. Artykuł ma charakter zapoznawczy i ma jedynie zakreślić problematykę śmierci i sfery rytualnej z nią związanej.

2. Paleolit

Z okresu Paleolitu ciekawym zagadnieniem są intencjonalne pochówki neandertalskie. Zagadnienie to budzi sporo kontrowersji w środowisku archeologicznym. Podstawowym pytaniem jest czy Neandertalczycy w ogóle chowali swoich zmarłych? W świetle dokonanych badań wydaje się, że tak. W jaskini La Ferrassie we Francji szczątki Neandertalczyków znaleziono w kilku zagłębieniach i pod nasypami. Datowane są one na około 70 tys. lat. Można więc przyjąć, że Neandertalczycy chowali swoich zmarłych w specjalnie wykopanych zagłębieniach lub też zasypywali ich kopczykami.

Szkielet Neandertalczyka odkryty w jaskini La Ferrassie

Poprawiony: sobota, 22 listopada 2014 19:35

Więcej…

 

Strona 191 z 311