Wołynianki. Z Wołynia do PRL

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autorzy: Piotr Jaźwiński, Aleksander Jaźwiński
Wydawca: Tetragon, Erica
Rok wydania: 2014
Stron: 312
Wymiary: 20,6 x 13,9 x 2,4 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-64185-68-7 (Erica), 978-83-63374-26-6 (Tetragon)

Recenzja
Z chęcią sięgnęłam po tę publikację, ponieważ interesuję się tematyką związaną z życiem i problemami ludzi z poprzednich stuleci. Po wstępnym przeglądzie zaciekawiła mnie oprawa graficzna w postaci dużej liczby fotografii i wycinki z „Expressu Wieczornego”. Przedzierając się przez wstęp i prolog, mój zapał troszkę osłabł, ale nie poddałam się. Po rozpoczęciu treści właściwej pochłaniałam książkę, mniej więcej do jej połowy. Później bardziej niż losy bohaterów zaczęły interesować mnie problemy społeczeństwa, a to było zaledwie tło narracji…

Poprawiony: wtorek, 27 stycznia 2015 14:26

Więcej…

 

Medieval Battle – rozstrzygnięcie konkursu

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wzięcie w nim udziału. Tym razem wiele wskazuje na to, że konkurs okazał się trudny (przyznajemy, że po części planowaliśmy zwiększenie skali trudności). Trzeba było odpowiedzieć na trzy pytania i do tego (tu uderzamy się w piersi) pytanie trzecie było początkowo sformułowane nie do końca fortunnie, sprawiając wrażenie, że jest trudniejsze niż było w rzeczywistości. Otrzymaliśmy od Was 17 odpowiedzi.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. W okresie rozbicia dzielnicowego jeden z polskich książąt wymówił się papieżowi z udziału w krucjacie brakiem (niedostępnością) piwa w Ziemi Świętej. Jak nazywał się ów książę?

Leszek Biały

2. Wymień księcia, który brał udział w pewnej XII-wiecznej bitwie, słynnej z pogromu wojsk, w których znajdował się ów książę. W straceńczym ataku książę rzucił się z szarżą na przeciwnika z niewielką częścią wojska, jednak szeregi wroga miały się niespodziewanie rozstąpić przed jego atakiem. W ten sposób nasz bohater wyrwał się z okrążenia i nie powrócił już do bitwy, w której jego pobratymcy zostali zmasakrowani, a król dowodzący pokonaną armią dostał się do niewoli (po bitwie władca, który zwyciężył owego króla, poczęstował go kubkiem wody, której tego dnia jego armii bardzo brakowało). Los nie był jednak zbyt długo łaskawy dla wspomnianego księcia, gdyż w krótkim czasie po bitwie zmarł. Co to za bitwa i o jaką postać chodzi?

Bitwa pod Hattin (albo Hittin) 1187 r., Rajmund z Trypolisu

3. Wymień dwóch słynnych książąt urodzonych w XIV wieku, których łączy Półwysep Iberyjski oraz fakt, że obaj byli wybitnymi synami władców swoich królestw, ale nigdy na ich tronach nie zasiedli.

Edward Woodstock (Czarny Książę) – syn króla Anglii Edwarda III, nie był synem ani następcą tronu żadnego z władców hiszpańskich, ale walczył na Półwyspie Iberyjskim wspierając króla Kastylii Piotra Okrutnego. W 1367 r. w bitwie pod Najera połączone siły Piotra Okrutnego i Czarnego Księcia odniosły zwycięstwo nad armią Henryka de Trastamare, wspieraną przez Francuzów pod wodzą Bertranda du Guesclin.

Henryk Żeglarz – był synem króla Portugalii Jana I Dobrego, znany jako pionier odkryć geograficznych, uważany jest za twórcę portugalskiego imperium kolonialnego.

Oczywiście wystarczyło wymienić te dwie postacie, bez rozpisywania się o nich.

Do trzeciego pytania winni jesteśmy szerszy komentarz. Pierwotnie pytanie naprowadzało na zły trop, bo mowa w nim była o „następcach tronu” w rozumieniu potocznym, co postanowiliśmy zmodyfikować w trakcie konkursu, rozszerzając na „synów władców”. Rzecz w tym, że formalnie Henryk Żeglarz nie był następcą tronu, chociaż był trzecim synem władcy i teoretycznie w razie śmierci braci miał szansę objąć tron. W związku z tymi wątpliwościami i modyfikacją treści pytania, uznawaliśmy wszystkie odpowiedzi, które w miarę sensownie odpowiadały temu o co nam chodziło (zwłaszcza na tle pierwotnej treści pytania). Ostatecznie problem z tym pytaniem okazał się też tego rodzaju, że trudno do końca przesądzić kto był wybitny, a kto nim nie był. W związku z tym postanowiliśmy uznać odpowiedź także jeśli ktoś wymienił następujące postacie:
- Jakub IV z Majorki, syn króla Jakuba III
- Jan z Gandawy, 1st duke of Lancaster, syn króla Edwarda III

Wyniki losowania nagród

Szczęśliwcami, do których trafiają egzemplarze gry „Medieval Battle”, są:

1) Michał Stępowski
2) Andrzej Kręt
3) Paweł Krzemiński

Poprawiony: niedziela, 25 stycznia 2015 09:50

Więcej…

 

Bolesław Wysoki – tułacz, repatriant, malkontent

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Benedykt Zientara
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2013
Stron: 88
Wymiary: 20,5 x 14,5 x 0,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7730-099-2

Recenzja
Bolesław Wysoki, najstarszy syn Władysława Wygnańca, nie doczekał się dotąd w polskiej literaturze historycznej obszerniejszej biografii. Jedyną pracą poświęconą księciu jest obszerny artykuł autorstwa Benedykta Zientary, który ukazał się w 1971 r. w czasopiśmie „Przegląd Historyczny”. Autor tej publikacji, jeden z najwybitniejszych polskich historyków średniowiecza, zmarł przedwcześnie w 1983 r. Wielu znany jest za sprawą znakomitego podręcznika „Historia powszechna średniowiecza”, do dziś zasłużenie uchodzącego za najlepszy polski podręcznik poświęcony historii powszechnej tej epoki. Wśród dorobku pisarskiego Benedykta Zientary szczególne miejsce zajmuje monografia „Henryk Brodaty i jego czasy”. Artykuł o Bolesławie Wysokim, ojcu Henryka Brodatego, miał być do niej wprowadzeniem. Decydując się na wydanie w takiej formie biografii Bolesława Wysokiego, z uwagi na osobę autora i brak innych publikacji na ten temat wydawnictwo Avalon podjęło słuszną decyzję, mimo że sam tekst nie jest zbyt obszerny. Jest to także z pewnością dobra okazja do przypomnienia i przybliżenia, zwłaszcza młodszym czytelnikom, dorobku Benedykta Zientary.

Poprawiony: piątek, 23 stycznia 2015 16:26

Więcej…

 

Burza nad Atlantykiem (t. 1)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autorzy: Andrzej Perepeczko, Wawrzyniec Markowski
Wydawca: Oskar
Rok wydania: 2014
Stron: 502
Wymiary: 23,7 x 15,8 x 3,8 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-63709-77-8

Recenzja
Podobnie jak podczas pierwszego, wielkiego dwudziestowiecznego konfliktu mocarstw, tak i w II wojnie światowej działania prowadzone na Atlantyku miały istotne znaczenie dla przebiegu wojny i jej ostatecznego wyniku. Niemcy, które na mocy podpisanego w 1919 r. traktatu wersalskiego utraciły większość swojej floty wojennej, nie zostały jej jednak całkowicie pozbawione. Już w czasach Republiki Weimarskiej zaczęto przygotowywać plany budowy nowych okrętów, naginając postanowienia traktatowe. Całkowicie złamane zostały one dopiero za rządów Adolfa Hitlera. Stało się to przy milczącej aprobacie Wielkiej Brytanii, która wydawała się wtedy działać tak jakby miała klapki na oczach. Pierwsze lata konfliktu pokazały jak ciężkie błędy popełnili w tej mierze politycy, zwłaszcza brytyjscy. Rozpoczynająca się wojna miała w początkowym okresie przynieść wiele upokorzeń panującej na wodach mórz i oceanów Royal Navy oraz jej sojusznikom. Jednak środki militarne, jakimi dysponowała III Rzesza były ograniczone. Pierwsze błyskotliwe sukcesy Kriegsmarine miały swoją cenę. Stracono bądź zostało poważnie uszkodzonych wiele jednostek, tak że po kampanii norweskiej siły nawodne admirała Raedera, jeśli wziąć pod uwagę tylko ciężkie okręty, składały się z zaledwie jednego ciężkiego krążownika i dwóch lekkich. Istotne straty, mimo znaczących sukcesów, poniosła także Ubootwaffe, nie mówiąc o niemieckiej flocie handlowej, której wiele statków na samym początku wojny zostało przejętych, zatopionych bądź internowanych w portach neutralnych.

Poprawiony: środa, 28 stycznia 2015 00:29

Więcej…

 

Kapitanowie 1941. Pseudonim „Grzmot”

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Tomasz Stężała
Wydawca: Erica
Seria: Trzy armie
Rok wydania: 2013
Stron: 446
Wymiary: 20,4 x 14 x 2,8 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-62329-87-8

Recenzja
Tomasz Stężała długo kazał czekać na kolejną część cyklu „Trzy armie”. Jednak jak najbardziej było warto, gdyż widzimy rosnący poziom warsztatu literackiego autora, a także coraz ciekawszą fabułę. Na wstępie warto wspomnieć o nocie, którą znajdziemy tuż za „Dramatis personae”. Autor ostrzega, że czytelnik nie ma do czynienia z typową powieścią historyczną, gdzie otrzymujemy jakieś mniej lub bardziej oparte na faktach przygody bohaterów w odpowiedniej scenografii. Tutaj jest odwrotnie, czyli na korzyść zgodności ze wspomnieniami i zdjęciami, na które Tomasz Stężała się powołuje, może tracić spójność fabuły, intryg i bohaterów. Co mam na myśli? Otóż uznano, że dla dobra pewnej dokumentacji wydarzeń umieszczono w tekście osoby i zdarzenia niekoniecznie mające wpływ lub znaczenie dla całości tekstu, ale uznano je za warte przytoczenia. Czas i miejsce akcji również nierzadko jest zmieniane i ujmowane w sposób teoretycznie niezgodny ze sztuką literacką. Przykładowo, mamy wydarzenie z roku 1940, a chwilę potem przenosimy się kilka miesięcy wprzód, bez żadnego łącznika czy chociażby zwyczajowego „minęło trochę czasu”. Tak samo balans poświęcania uwagi wszystkim bohaterom po równo nie jest tutaj ważny. O jednym mamy ledwie kilka stron, a o innym całe rozdziały.

Poprawiony: sobota, 14 grudnia 2019 09:45

Więcej…

 

Medieval Battle – konkurs z nagrodami

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Niedawno na Święta Bożego Narodzenia organizowaliśmy konkurs „Gry pod choinkę”. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie, wszystko wskazuje na to, że pomysł chwycił i podobne konkursy z grami planszowymi do wygrania będziemy organizować częściej. W Nowym Roku chcielibyśmy zaproponować Wam udział w kolejnym konkursie z planszówkami do wygrania. Tym razem poświęcony będzie on grze „Medieval Battle” autorstwa Andrzeja Kurka, która ukazała się w zeszłym roku. Jako, że gra przenosi nas w epokę średniowiecza, pytania również dotyczyć będą tego okresu historycznego.

Pytania konkursowe:

1. W okresie rozbicia dzielnicowego jeden z polskich książąt wymówił się papieżowi z udziału w krucjacie brakiem (niedostępnością) piwa w Ziemi Świętej. Jak nazywał się ów książę?

2. Wymień księcia, który brał udział w pewnej XII-wiecznej bitwie, słynnej z pogromu wojsk, w których znajdował się ów książę. W straceńczym ataku książę rzucił się z szarżą na przeciwnika z niewielką częścią wojska, jednak szeregi wroga miały się niespodziewanie rozstąpić przed jego atakiem. W ten sposób nasz bohater wyrwał się z okrążenia i nie powrócił już do bitwy, w której jego pobratymcy zostali zmasakrowani, a król dowodzący pokonaną armią dostał się do niewoli (po bitwie władca, który zwyciężył owego króla, poczęstował go kubkiem wody, której tego dnia jego armii bardzo brakowało). Los nie był jednak zbyt długo łaskawy dla wspomnianego księcia, gdyż w krótkim czasie po bitwie zmarł. Co to za bitwa i o jaką postać chodzi?

3. Wymień dwóch słynnych książąt urodzonych w XIV wieku, których łączy Półwysep Iberyjski oraz fakt, że obaj byli wybitnymi synami władców swoich królestw, ale nigdy na ich tronach nie zasiedli.

Konkurs trwa od 10 do 24 stycznia 2015 r.

Odpowiedzi prosimy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Wśród wszystkich osób, które poprawnie odpowiedzą na największą liczbę pytań, rozlosujemy trzy egzemplarze gry „Medieval Battle”.

Organizatorzy konkursu:

 

 

Poprawiony: niedziela, 25 stycznia 2015 09:48

Więcej…

 

Strona 187 z 311