Waffen-SS. Hohenstaufen, Grossdeutschland

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autorzy: Patrick Hook, Michael Sharpe, Brian L. Davis
Tłumaczenie: Jerzy Wołk-Łaniewski
Wydawca: Bellona
Seria: Elitarne oddziały Hitlera
Rok wydania: 2010
Stron: 191
Wymiary: 25,9 x 20 x 1,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-11650-4

Recenzja
Niedawno, przypadkowo do moich rąk trafiła książka trzech zachodnich autorów: Patrica Hooka, Michaela Sharpe’a oraz Briana L. Davisa, pod tytułem „Waffen-SS. Hohenstaufen, Grossdeutschland”, z serii wydawniczej „Elitarne oddziały Hitlera”. Książka ta została wydana przez Bellonę. Przeczytanie jej zajęło mi dwa dni, a więc stosunkowo niewiele jak na taką pozycję. Muszę przyznać, że po jej lekturze mam mieszane uczucia.

Poprawiony: niedziela, 10 lipca 2011 08:09

Więcej…

 

[FoG] Bitwa pod Drabescus 465 p.n.e., rozegrana na VI Grenadierze

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Ateński strateg Leagrus wystawił armię w typowym dla Greków szyku z hoplitami w centrum i oddziałami lekkimi na flakach.

1 procarze, 2, 8, 9 peltaści, 3 elitarni hoplici, 4, 5 hoplici w pancerzach, 6, 7 hoplici bez pancerzy

Poprawiony: sobota, 09 lipca 2011 20:05

Więcej…

 

Bitwa pod Ostrołęką 26.V.1831

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Ponieważ bitwa pod Ostrołęka (26.05.1831) zawsze budziła moje szczególne zainteresowanie, zamieszczam kilka mapek do niej, pochodzących z książki Aleksandra Puzyrewskiego „Wojna polsko-ruska 1831”, wyd. z 1899 r. Mapy, szczególnie ostatnia, są dość dużych rozmiarów, tak aby w powiększeniu było widać interesujące nas szczegóły dot. przebiegu walk.

Bitwa pod Ostrołęką (1)

Poprawiony: środa, 23 listopada 2011 21:59

Więcej…

 

Grunwald 1410. Studia nad tradycją i źródłami

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Sven Ekdahl
Tłumaczenie: Maciej Dorna
Wydawca: Avalon
Rok wydania: 2010
Stron: 349
Wymiary: 23,5 x 15,5 x 2 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-60448-13-7

Recenzja
Recenzowana książka ukazała się po raz pierwszy, po niemiecku, około 30 lat temu. Nie oferuje ona czytelnikowi nowej, całościowej wizji bitwy pod Grunwaldem. Znaczną część wywodów autora stanowią żmudne analizy źródeł. Jedyne wyraźniej zaznaczone i udowodnione twierdzenie dotyczy braku wilczych dołów na polu bitwy pod Grunwaldem, za sprawą którego pozycja ta stała się bardziej znana. Autor, snując szczegółowe rozważania na temat różnych aspektów bitwy, jest wyjątkowo wstrzemięźliwy w formułowaniu własnych twierdzeń i ocen. Już we wstępie zaznacza, że jego praca nie ma charakteru wyczerpującego, że starał się będzie raczej przedstawić wybrane zagadnienia. Podobnie w tekście, szczególnie przy omawianiu źródeł (co stanowi objętościowo znaczną część książki).

Poprawiony: piątek, 08 lipca 2011 14:48

Więcej…

 

Polska 1939 (TiS)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Polska 1939 była jedną z dwóch polskich gier strategicznych wydanych na przełomie 2009 i 2010, na które oczekiwałem z dużymi nadziejami. Drugim tytułem było znakomite Stronghold, które, mimo kilku drobnych wad, oceniam bardzo wysoko. Niestety, inaczej ma się sytuacja z Polską 1939 – jedną ze słabszych gier planszowych, w jakie zdarzyło mi się grać ostatnimi czasy.

Już okładka budzi mieszane uczucia. Nie jest brzydka, ale na litość, w 1939 walki powietrzne to był margines kampanii. To tak, jakby robić grę o I wojnie światowej na zachodzie i umieścić na okładce szarżującą kawalerię. Logika niekoniecznie musi iść przecież w parze z brakiem atrakcyjności – że wspomnę bardzo udaną okładkę do Bzury 1939 albo wcale nie gorszą do Mławy 1939 – aby trzymać się jednej tematyki i okresu. Polski P.11 goniący niemieckie bombowce nie jest źle narysowany, ale tematykę gry pokazuje w znikomym stopniu.

Poprawiony: czwartek, 07 lipca 2011 20:44

Więcej…

 

[Operation WW II] Normandia '44, rozgrywka w klubie Agresor 02.07.2011

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Raport dotyczy rozgrywki, która miała miejsce w klubie „Agresor”. Starły się ze sobą oddziały kanadyjskie i niemieckie, w realiach Normandii 1944. Stroną niemiecką dowodził Xardas, zaś Kanadyjczykami Filip i Raleen.

W skład sił niemieckich wchodziły 3 czołgi Pz IV odmian nie późniejszych niż G. Kanadyjczycy dysponowali 6 działami p-panc. 57 mm, 2 drużynami z PIATami oraz 2 średnimi moździerzami. Powyższe wyliczenie nie obejmuje piechoty sensu stricto (w tym uzbrojonej w broń maszynową) oraz dowództw.

Malowanie figur i wykonanie elementów terenu:
Niemcy – xardas, rrober (jeden z plutonów piechoty)
Kanadyjczycy – rrober
Elementy terenu – xardas

Stroną ofensywną byli Niemcy, choćby z racji posiadania 3 czołgów. Kanadyjczycy posiadali siły typowo defensywne (zwraca tutaj uwagę zwłaszcza duża liczba dział przeciwpancernych). Nie precyzowaliśmy w jakiś wyraźny sposób warunków zwycięstwa, gdyż rozgrywka miała raczej charakter roboczy. Zadaniem Niemców było po prostu przebić się przez pozycje alianckie i zadać jak największe straty przeciwnikowi. Kanadyjczycy mieli zadanie utrzymać pozycje i zadać jak największe straty nacierającym oddziałom nieprzyjaciela.

Rozstawienie początkowe prawego skrzydła obrony Kanadyjczyków (widok z pozycji niemieckich). Po lewej stronie w lesie ukryła się piechota oraz PIATy, dalej za płotem działko p-panc. 57 mm, kolejne stoi na drodze między budynkami, w domku po lewej stronie drogi karabin maszynowy, za nim w odwodzie dowództwo, z przodu za barykadą wysunięta druga drużyna z PIATami, w domku po prawej stronie drogi dowództwo obserwujące pole bitwy i dające koordynaty dla dwóch moździerzy stojących za domkami, obok niego za domkiem piechota, na prawo od niej w kolejnym domku karabin maszynowy

Poprawiony: sobota, 09 lipca 2011 20:07

Więcej…

 

Strona 183 z 201