Plastic Soldier Company – T-34

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

The Plastic Soldier Company to relatywnie nowy producent z Wielkiej Brytanii, specjalizujący się w modelach z II wojny światowej, wykonanych z (niespodzianka!) twardego plastiku. Firma jest bez wątpienia najbardziej znana graczom w Flames of War, gdyż jako jedyna na rynku oferuje tanią plastikową piechotę w skali pasującej do tejże gry. Producent zasługuje jednak na uwagę również ze względu na swoją unikalną praktykę wydawania zestawów w trzech najpopularniejszych wśród graczy skalach – 28 mm, 20 mm (1/72) oraz 15 mm. Gdy dodać do tego szybkie tempo wprowadzania na rynek kolejnych zestawów modeli dedykowanych dla graczy gier bitewnych, Plastic Soldier Company jawi się firmą, która wymaga bliższego spojrzenia. Zapraszam więc do zapoznania się z jednym z produktów tej firmy – zestawem rosyjskich czołgów T-34 w skali 1/72.

JA GRAB TRZY, JAK MNIE SŁYCHAĆ?

Poprawiony: poniedziałek, 09 kwietnia 2012 19:41

Więcej…

 

AWACS: Gulf War (Assault Publishing & Oddział Ósmy)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Hind Commander nie zdobył jeszcze mocnego przyczółka w naszym bitewniakowym światku, a Assault Publishing we współpracy z Odziałem Ósmym wydało już kolejną grę – Arm Weapons And Climb Solo: Gulf War. System znacznie różni się od swojego poprzednika: mieści się w jednym pudełku, opisuje konkretny konflikt, dość mocno ogranicza wybór jednostek i kładzie nacisk na zabawę w pojedynkę. Jak te rozwiązania spisują się w praktyce? Czy warto zainteresować się systemem? Odpowiedzi na te pytania postaram się udzielić w poniższej recenzji.

Rozpoznanie
Arm Weapons And Climb Solo: Gulf War (w skrócie AWACS) skupia się na walkach powietrznych z niewielkim udziałem obrony przeciwlotniczej i celów naziemnych. Jak łatwo wywnioskować z podtytułu, rozgrywane starcia umiejscowione zostały podczas I wojny w Zatoce Perskiej. Jednak, jak zaznacza autor, scenariusze są jedynie inspirowane wydarzeniami tego konfliktu, a rozgrywka nastawiona jest na szybką, filmową akcję, a nie dokładne odwzorowanie pola walki. Nie jest to jednak nic nadzwyczajnego – gry Marcina Gerkowicza zawsze były nastawione bardziej na zabawę niż realizm.

Zupełną nowością jest za to fakt, że mamy do czynienia z grą jednoosobową. Jak możemy przeczytać zarówno na stronie internetowej, jak i na pudełku, ma to być „mądrzejsza alternatywa dla marnowania czasu przy grach komputerowych czy serialach telewizyjnych”. Brzmi całkiem nieźle, ale ja mam wątpliwości – dla mnie spotkania z innymi ludźmi zawsze były nieodłączną częścią bitewnego hobby. Na szczęście jest możliwość rozgrywania części scenariuszy z żywym przeciwnikiem – ale o tym za chwilę.

Zawartość zestawu
AWACS jest pakowany w pudełko o dość ciekawym rodowodzie – pierwotnie wzór był przeznaczony dla bielizny erotycznej. Jednak nowy nadruk skutecznie ukrywa tę przeszłość pod pustynnym kamuflażem, dużym, kolorowym logiem gry z przodu i wyczerpującym tekstem z tyłu. Do pełni wizualnego szczęścia brakuje tylko większego zdjęcia z przykładowej rozgrywki, które dalej rozbudzałoby zainteresowanie potencjalnego nabywcy.

Poprawiony: niedziela, 12 października 2014 08:35

Więcej…

 

Leningrad

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Informacje o książce
Pełny tytuł: Leningrad. Nowe światło na straszliwe 900 dni
Autor: David M. Glantz
Tłumaczenie: Miłosz Młynarz
Wydawca: Buchmann
Seria: Wielkie Bitwy
Rok wydania: 2011
Stron: 224
Wymiary: 26,7 x 21,6 x 2,4 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7670-037-3

Recenzja
Niedawno otrzymałem do przeczytania książkę Davida Glantza „Leningrad”, z serii „Wielkie Bitwy”. Ponieważ znam tego autora z kilku jego wcześniejszych artykułów oraz książek, od razu przystąpiłem do lektury. David Glantz jest chyba najlepszym zachodnim autorem piszącym o walkach na froncie wschodnim. Jako jeden z nielicznych otrzymał on możliwość wejścia do tajnych do tej pory sowieckich archiwów, gdzie znajdują się dokumenty RKKA powstałe podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Oczywiście nic za darmo. Można się domyśleć, że dostęp do archiwum jest możliwy tylko dlatego, że David Glantz w swoich publikacjach stara się umniejszać skalę porażek Armii Czerwonej. Z drugiej strony, autor mimo to ujawnia liczne klęski, o których w ogóle się do tej pory nie mówiło i nie pisano. Dlatego warto jednak sięgnąć po tą książkę. Składa się ona z dziesięciu rozdziałów oraz kilku dodatków.

Poprawiony: niedziela, 24 listopada 2019 08:37

Więcej…

 

Corvus Belli – Hundred Years War

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Wojna Stuletnia może silnie oddziaływać na wyobraźnię. Na czas jej trwania przypada wiele ważnych wydarzeń oraz przemian. Nie ma się więc co dziwić, że kogoś może najść ochota, by odtwarzać ten okres w grach bitewnych. Jeżeli i Ty złapałeś bakcyla, ta recenzja jest dla Ciebie. Bez dalszego przeciągania: Wojna Stuletnia w 15mm od Corvus Belli.

Muszę przyznać, że do momentu podjęcia decyzji o rozpoczęciu zabawy z De Bellis Antiquitatis, Corvus Belli kojarzyło mi się głównie z systemem Infinity. Figurki do Infinity mnie jeszcze nie zawiodły, więc gdy zobaczyłem, że mogę łatwo nabyć potrzebne mi modele z oferty tego producenta, stwierdziłem: czemu nie?

Opakowanie i metal

W przeciwieństwie do starożytności, Wojna Stuletnia nie doczekała się własnego pudełka, więc wszystko trzeba kupować na blistry. To nie jest problem. W przeciwieństwie do torebek strunowych, które są opakowaniem. Nie zrozumcie mnie źle, uwielbiam małe torebki strunowe ze wszystkimi ich zastosowaniami. Do przechowywania materiałów w fazie roboczej – świetne. Do transportu – już nie bardzo. Szczególnie oberwało się moim łucznikom i parę łuków jest pogiętych ponad miarę. Co dziwne, włócznicy przetrwali bez większych strat, ale tu chyba główne podziękowania należą się pomyślunkowi obsługi sklepu. Może i bym wolał twardsze opakowanie, ale pewnie dzięki temu cena modeli jest przystępniejsza, więc nie będę już dalej marudził.

Metal, z którego wykonano figurki, jest świetny. Dość miękki i plastyczny, by dało się łatwo zeskrobać wszelakie pozostałości procesu produkcyjnego i naprostować jakieś części bez ich połamania, ale twardy na tyle, by nic się nie wyginało od byle dotknięcia podczas obróbki. Nie polecam lizania, zawiera ołów.

Poprawiony: niedziela, 08 kwietnia 2012 22:02

Więcej…

 

Orsza 1514

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Informacje o książce
Autor: Piotr Dróżdż
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2000
Stron: 220
Wymiary: 19,6 x 12,5 x 1,2 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 831109134X

Recenzja
Dawno nie czułem się już tak poirytowany po przeczytaniu pozycji z cyklu „Historyczne Bitwy” Bellony. „Orsza 1514” Piotra Dróżdża nie jest bowiem pozycją słabą, ale bardzo słabą, a autor powinien pomyśleć o zajęciu innym niż pisanie książek.

Poprawiony: piątek, 06 kwietnia 2012 08:20

Więcej…

 

No Retreat! The Russian Front - tłumaczenie kart

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pobierz

Poprawiony: wtorek, 17 kwietnia 2012 08:41

 

Strona 180 z 219