Konkurs Modelarski Forum Strategie – wyniki II edycji

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Po zsumowaniu głosów jury ogłaszam, że:


1) Zwycięzcą w KATEGORII 1: MODELE POSTACI został:

Inkub i jego praca „British Riflemen, 95th Rifles – 1815 r.”

Obrazek

Poprawiony: sobota, 31 grudnia 2011 17:37

Więcej…

 

[FoGR] Hiszpanie kontra Francuzi (ok. 1557), rozgrywka w klubie Agresor

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W jeden z ostatnich grudniowych weekendów udało nam się rozegrać w klubie Agresor bardzo emocjonującą bitwę z okresu samego końca tzw. wojen włoskich w systemie Field of Glory Renaissance.

Bitwa symulowała hipotetyczne starcie, które mogłoby się odbyć w roku 1558 przed bitwą pod Gravelines. Bitwa rozegrała się pomiędzy armią francuską a armią hiszpańską, która z północy wyruszyła na Paryż w roku 1557. Była to hiszpańska odpowiedź na kolejną francuską inwazję na Półwysep Apeniński.

Poprawiony: poniedziałek, 02 stycznia 2012 16:47

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (II edycja) – galeria prac

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W związku z zakończeniem etapu malowania prac w Konkursie Modelarskim Forum Strategie (II ed.) prezentujemy galerię zdjęć prac biorących udział w konkursie w poszczególnych kategoriach. Więcej zdjęć (z różnych ujęć), a także zdjęcia z przebiegu prac, znajdziecie na forum w dziale konkursu.

KATEGORIA 1: MODELE POSTACI (1-3 MODELE)

Talibowie (producent: Zvezda & Caesar)

Malowanie: headache

Poprawiony: czwartek, 10 stycznia 2013 09:07

Więcej…

 

Legion Condor

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Informacje o książce
Pełny tytuł: Legion Condor. Hiszpańska wojna Hitlera
Autorzy: Tomasz Nowakowski, Mariusz Skotnicki
Wydawca: IW Erica
Rok wydania: 2011
Stron: 254
Wymiary: 23,4 x 16,4 x 1,3 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-62329-43-4

Recenzja
Hiszpańska wojna domowa (1936-1939) to jeden z ciekawszych europejskich konfliktów poprzedzających II wojnę światową. Jego znaczenie polega na tym, że faktycznie stanowił poligon, na którym przyszli główni aktorzy tej wojny testowali swoje uzbrojenie w warunkach bojowych, poznawali możliwe typy broni stosowanej przez przeciwnika i opracowywali taktykę użycia różnych rodzajów wojsk. Jednocześnie szkolono swoje oddziały podczas prawdziwej wojny, a nie jedynie pozorowanych manewrów. Wojny, w której ginęli ludzie (nie wspominając o ludności cywilnej) i która sama w sobie była nie bez znaczenia dla późniejszego przebiegu największego światowego konfliktu w dziejach ludzkości.

Poprawiony: środa, 28 grudnia 2011 20:59

Więcej…

 

Szpieg

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Reżyseria: Tomas Alfredson
Scenariusz: Bridget O'Connor, Peter Straughan
Premiera: 25 listopada 2011 (Polska), 5 września 2011 (Świat)
Produkcja: Wielka Brytania, Francja
Czas trwania: 2 godz. 7 min.

„Szpieg” – tytuł jest jak zwykle popisem polskiej szkoły tłumaczeń (w oryginale: „Tinker, Tailor, Soldier, Spy”). Ale żarty na bok – na film wybrałem się z dwóch powodów: po pierwsze jestem wielkim fanem Gary’ego Oldmana i chłonę każdy film z nim, nawet w pobocznej roli, po drugie od dawna miałem ochotę na porządną dawkę kina szpiegowskiego. Od razu również chciałbym podkreślić, że w ogóle nie znam książek Johna le Carre, na którego powieści oparty jest scenariusz filmu.

Poprawiony: sobota, 17 grudnia 2011 09:45

Więcej…

 

Pojazdy pancerne Armii Czerwonej 1939-1945

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Informacje o książce
Autor: David Porter
Tłumaczenie: Przemysław Pyś
Wydawca: Bellona
Seria: Siły Zbrojne Związku Radzieckiego
Rok wydania: 2010
Stron: 192
Wymiary: 24,5 x 19,5 x 2,5 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-11-11694-8

Recenzja
Ostatnio miałem okazję przeczytać książkę pt. „Pojazdy pancerne Armii Czerwonej 1939-1945” należącą do serii monografii o pojazdach pancernych w okresie drugiej wojny światowej. Autorem jej jest David Porter, a wydawcą Bellona, i trzeba od razu stwierdzić, że jest ona wydana graficznie bardzo ładnie. Zawiera liczne kolorowe, realistyczne rysunki wozów bojowych oraz innego sprzętu transportowego używanego w czasie wojny przez Armię Czerwoną. Oprócz rysunków można w niej znaleźć liczne oryginalne zdjęcia z okresu wojny oraz nie mniej liczne struktury organizacyjne. Książka podzielona jest na sześć rozdziałów, które tworzą całość, opisując historię sowieckiej broni pancernej od powstania na początku lat trzydziestych do końca wojny w 1945 roku. Z braku miejsca autor często nie wchodził w szczegóły konkretnych operacji, ale krótko w kilku zdaniach opisywał ich przebieg. Przy tak szerokim temacie zdziwiła mnie skromna bibliografia. Zaczyna się ona i kończy na jednym nazwisku: Zaloga, oraz trzech angielskojęzycznych stronach internetowych, całkowicie pomijając najnowsze rosyjskie publikacje i strony internetowe. Wszystko to spowodowało, że szybko doszedłem do przekonania, że merytorycznie książka jest raczej słaba. Wczytując się uważniej zauważyłem, że autor popełnił wiele prostych błędów, a co najgorsze w kilku miejscach ewidentnie mija się z prawdą historyczną.

Poprawiony: środa, 11 stycznia 2012 17:30

Więcej…

 

Strona 180 z 213