Oficerowie i dżentelmeni

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Oficerowie i dżentelmeni. Życie prywatne i służbowe kawalerzystów Drugiej Rzeczpospolitej
Autor: Piotr Jaźwiński
Wydawca: IW Erica, Tetragon
Rok wydania: 2011
Stron: 376
Wymiary: 20,5 x 14 x 2,2 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-930318-5-6 (Tetragon), 978-83-62329-33-5 (IW Erica)

Recenzja
Kawaleria – duma polskiej armii z okresu dwudziestolecia międzywojennego wciąż intryguje i fascynuje rzesze polskich historyków, a także zwyczajnych ludzi. Niezwykły nimb, jakim była otoczona, poruszał i elektryzował zarówno ówczesnych naszych rodaków, jak i dzisiejszych Polaków. I właśnie o przedstawicielach tej elity polskiego wojska z lat 1918-1939 traktuje praca Piotra Jaźwińskiego.

Więcej…

 

Tannenberg 1914

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Piotr Szlanta
Wydawca: Bellona
Seria: Historyczne Bitwy
Rok wydania: 2005 (I wyd.), 2010 (II wyd.)
Stron: 219
Wymiary: 19,5 x 12,4 x 1,4 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-10283-5

Recenzja
Tannenberg – polski Stębark, to miejsce, nieopodal którego w 1410 r. polskie i litewskie rycerstwo rozgromiło wojska Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli Krzyżaków. 504 lata później w tym samym miejscu niemieckie wojska rozgromiły carską 2 Armię gen. Samsonowa i uchroniły ówczesne Prusy Wschodnie przed rosyjską inwazją. O tej właśnie, kluczowej dla początkowej fazy I wojny światowej bitwie, traktuje książka p. Szlanty pt. „Tannenberg 1914”.

Więcej…

 

Zwiastun burzy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Informacje o książce
Autor: Bernard Cornwell
Tłumaczenie: Amanda Bełdowska
Wydawca: IW Erica
Seria: Wojny Wikingów
Rok wydania: 2011
Stron: 560
Wymiary: 20,5 x 14 x 3,2 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-62329-20-5

Recenzja
Bernard Cornwell to uznany na świecie brytyjski pisarz, autor bestsellerowego cyklu powieści o mitycznym królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu, znanego pod nazwą „Trylogia Arturiańska”. Kolejną, świetną serią książek fantasy jego autorstwa są „Wojny Wikingów”. „Zwiastun burzy” to druga powieść tego cyklu.

Poprawiony: wtorek, 13 grudnia 2011 19:46

Więcej…

 

Nic dobrego na wojnie

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

 

Informacje o książce
Autor: Mark Sołonin
Tłumaczenie: Anna Pawłowska
Wydawca: Rebis
Rok wydania: 2011
Stron: 331
Wymiary: 20,3 x 13,5 x 2,3 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7510-714-2

Recenzja
Niedawno, nakładem wydawnictwa Rebis, ukazała się na polskim rynku kolejna, piąta już książka Marka Sołonina – pt. „Nic dobrego na wojnie”. Przyznam, że sięgając po ten tytuł miałem pewne obawy, co też tym razem znajdę w środku. Wydawało mi się, że po czterech, dość gruntownie przedstawiających temat początków operacji „Barbarossa” pozycjach, wiele nowego nie da się już powiedzieć. Sam tytuł był zagadkowy, bo o ile poprzednie wprost mówiły o zawartości, to ten wręcz przeciwnie – zupełnie ją zakamuflowywał. Ostatecznie, obecność na odbywających się w listopadzie Targach Książki Historycznej autora i możliwość uzyskania autografu przesądziły sprawę.

Poprawiony: wtorek, 13 grudnia 2011 20:01

Więcej…

 

Piastowie. Narodziny Orła – prezentacja gry

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Przebywający od dłuższego czasu w Mysiej Wieży Popiel – władca plemienia Goplan, już długo dławił się stagnacją i marazmem panującymi na jego dworze. Pozbawieni zajęć podkomendni zaczynali gnuśnieć, coraz trudniej było utrzymać dyscyplinę wśród wojów nudzących się w koszarach. Uciskany lud już nie miał z czego płacić danin. Ich poborcy, jeśli w ogóle udało im się uniknąć linczu ze strony zdesperowanych mieszkańców nadgoplańskich wsi, wracali do Kruszwicy z pustymi rękami. Tak dalej być nie mogło! Popiel musiał znaleźć niezwłocznie nowe łowiska, nowe tereny, na których mógłby prowadzić swoją łupieżczą politykę, napychając kabzę płacidłem, a brzuch dziczyzną, którą tak lubił, a okolice Kruszwicy znane były, wszak, jedynie z doskonałej jakości ziarna… Pewnego razu, przechadzając się popołudniową porą po dachu słynnej wieży, zatroskany Popiel śledził zachodzące słońce. I nagle olśniło go! Jakby to samo słońce za sprawą swoich promieni przesłało wiadomość: „Pójdź za mną, podążaj na zachód! Tam znajdziesz bogactwa, sławę, autorytet i władzę – WŁADZĘ! Zdobądź wzgórze Lecha, zdobądź Gniezno, a nikt nie waży się sprzeciwić Twojej woli!” Popiel już wiedział co należy robić.

…Odprawiwszy na południe ostatnią dostawę bursztynu Kalisław zauważył, że stan jego majątku znacznie przewyższył założone plany. Fakt ten ucieszył go nad wyraz, ale i zaniepokoił nieco… Roztropny Kalisław wiedział, że zbyt duże bogactwo może sprowadzić nieszczęście na niego i wierne mu plemię Glapian. Zdawał sobie sprawę, że jego majątek od dawna kłuł w oczy sąsiadów. Wiedział, że bezczynnie czekając na nieuchronny atak postawi się w roli utuczonego wieprza usiłującego uciec przed sforą wygłodniałych psów. Musiał działać. Musiał zdobyć mir i pozycję, która nie pozwoli innym na zwrócenie się przeciwko ich… Królowi. Królowi? Tak, KRÓLOWI! Słowo to zakotwiczyło na dobre w jaźni Kalisława, nasączając pychą najbardziej skryte zakamarki jego próżnej duszy. Brzmiało coraz głośniej, szczególnie wtedy, gdy pochylony nad mapami planował strategię zdobycia najważniejszych grodów Wielkopolski – Poznania, Ostrowa Lednickiego i Gniezna.

Poprawiony: piątek, 09 grudnia 2011 11:30

Więcej…

 

Premiera „Ogniem i Mieczem” w Kielcach & nowy sklep Wargamera w Bydgoszczy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Jako że wojska na zimowe leże zaległszy, a to popasają a to hultaja i bezeceństwa wyczyniając w rozpuście i warcholstwie się nurzają, czas najwyższy dryl wojskowy przywrócić i manewry zimowe ogłosić. Zatem zwołujemy Wszystkich co to w dziele wojennym obeznani są, a i tych młodych co to u pasa szabli nie mają i z samopałów nie hukali, na okazanie w grodzie sławetnym zwanym Kielce w dniu 10 grudnia A.D. 2011. Tegoż to dnia, sam pułkownik Sosiński przybędzie co by wojska obaczyć, listy zapowiednie wystawiać, barwę przydzielać i insze wojskowe sprawy w dziele mieć etc. etc.

Jak się już zapewne domyślacie w WARGAMER'ze Kielce ul. WSPÓLNA 21

planujemy 10 grudnia premierę „Ogniem i Mieczem”!

Zaczynamy o godzinie 10:00!

W ramach kieleckiej premiery będzie:
- nauka gry w „Ogniem i Mieczem”,
- spotkanie z autorem Konradem Sosińskim,
- warsztaty tworzenia armii w „Ogniem i Mieczem”,
i dodatkowe atrakcje.

Cały zespół Wargamera oraz wspierająca go najemna Rota Muszkieterska będzie w strojach historycznych, będzie możliwość zrobienia wspólnego zdjęcia.
Do zakupu podręcznika dodajemy losową figurkę : Longinusa Podbipięty, lub Michała Wołodyjowskiego, lub Onufrego Zagłoby, lub Jana Skrzetuskiego.

Z przyjemnością informujemy o otwarciu nowej placówki Wargamera. Nasz nowy sklep powstał w Bydgoszczy przy ulicy Krasińskiego 21 (dawny sklep Wszystko Gra). Sklep rozpocznie działalność już w najbliższy poniedziałek 5 grudnia o godz. 12. Z tej okazji planujemy trochę atrakcji. Nasz program „rozrywkowy” z okazji otwarcia będzie trwał 5 i 6 grudnia. Oto co przewidujemy:

- specjalna zniżka 10% na cały asortyment,
- upominki dla każdej osoby, która odwiedzi nasz sklep i coś sobie zakupi,
- pokazy Ogniem i Mieczem – po raz pierwszy w Bydgoszczy (wtorek – cały dzień),
- BARDZO promocyjny draft MTG z niespodzianką (poniedziałek godz. 15.30),
- nauka gry w VETO.

6 grudnia będzie też prowadzona nauka gry w „Ogniem i Mieczem”, serdecznie zapraszamy!

Tekst stanowi materiał promocyjny firmy Wargamer.

Autor: Łukasz Wnuk

Opublikowano 04.12.2011 r.

Poprawiony: czwartek, 08 grudnia 2011 10:22

 

Strona 180 z 212