The Great Battles of Julius Caesar: The Civil Wars 48-45 B.C. (GMT Games)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Niewątpliwie rzymska okładka na pudełku

Marszałek Tuchaczewski i admirał Kołczak; generał Grant i generał Lee; Oliver Cromwell i król Karol I; wreszcie Juliusz Cezar i Gnejusz Pompejusz, to najbardziej znani w historii stojący naprzeciw siebie generałowie i wodzowie biorący udział w wojnach domowych. IV część serii Great Battles of History (GBoH) wydawnictwa GMT Games pozwala nam przenieść się po raz kolejny na równiny śródziemnomorskie, na których tym razem pewien ambitny Rzymianin postanowił upomnieć się o swoje miejsce w Wiecznym Mieście i historii.

Co w środku
W środku bardzo ładnego, czarnego, stylowego pudełka, na którym groźnie spoglądają na siebie centurion i świeży rekrut, znajdziemy trzy dwustronne mapy, 1120 żetonów, kostkę, instrukcję, zestaw scenariuszy – czyli standardowy skład gier z systemu GBoH. Grę wydano w 1994 roku, zaprojektowano odpowiednio wcześniej, a jednak od strony graficznej nie mogę żetonom i mapom nic zarzucić. Może jedynie mapa do bitwy pod Mundą jest nieco archaicznie przedstawiona, ale uważam to za szczegół.

Poprawiony: poniedziałek, 16 maja 2011 22:22

Więcej…

 

Rodzaje wojsk w DBR – objaśnienie, charakterystyka, zalety i wady

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

1. Wstęp
2. Mylące nazwy
3. Charakterystyka stopni wojsk
4. Wpływ skali terenu na wojsko
5. Charakterystyka rodzajów wojsk
6. Cztery zdania na koniec

1. Wstęp
System De Bellis Renationis (DBR), którego autorami są Phil Barker i Richard Bodley Scott, jest dość prostym i szybkim systemem do historycznych gier bitewnych, umożliwiającym rozgrywanie bitew z okresu tzw. renesansu, a dokładniej rzecz ujmując z okresu od 1494 do 1700 roku. Jest on jednak, podobnie jak system DBM dotyczący okresu średniowiecza i starożytności, nieco bardziej skomplikowany niż system DBA. Może o tym świadczyć choćby wielkość tego artykułu w porównaniu z podobnym dotyczącym DBA!

Przepisy te, podobnie jak inne przepisy z serii De Bellis tych samych autorów, umożliwiają rozgrywanie bitew wszelkimi armiami z tego okresu, nawet tak egzotycznymi jak armie Indian czy kolonistów z obu Ameryk. Intencją autorów było przedstawienie w miarę prostych przepisów i jednocześnie zachowanie w pełni klimatu bitew i wyzwań, które stawiały one generałom. W związku z tym m.in. wprowadzili specjalny podział wojsk według sytemu umożliwiającego wyodrębnienie jak najmniejszej liczby ich rodzajów mogących być jednocześnie uniwersalnie stosowanych do całego tego okresu i do wszelkich armii. Jest to zresztą jeden z wyróżniających elementów całej serii przepisów DB.

W związku z powyższym w pierwszej kolejności wojska w tych przepisach są klasyfikowane ze względu na metody walki a nie ze względu na ich uzbrojenie i pancerz, jak robiono w innych wcześniejszych przepisach i nadal robi się w niektórych nowszych.

To założenie należy sobie zdecydowanie przyswoić przed jakimkolwiek zapoznawaniem się z tymi przepisami gdyż inne, tradycyjne podejście, budzi natychmiast cały szereg zastrzeżeń!

Poprawiony: piątek, 13 maja 2011 21:59

Więcej…

 

Rodzaje wojsk w DBA – objaśnienie, charakterystyka, siła, zalety i wady

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

1. Wstęp
2. Mylące nazwy
3. Charakterystyka rodzajów wojsk
4. Dwa zdania na koniec

1. Wstęp
System De Bellis Antiquitatis, czyli DBA jest prostym i szybkim systemem do historycznych gier bitewnych, umożliwiającym rozgrywanie bitew i kampanii z dość dużego przedziału czasowego historii, bo od najwcześniejszego okresu starożytności do końca XV wieku. Na dodatek przepisy te umożliwiają rozgrywanie bitew wszelkimi armiami z tego okresu, nawet tak egzotycznymi jak armia tybetańska, koreańska, toltecka czy też brazylijskich Indian Tupi (sic!). Intencją autorów było przedstawienie w jak najprostszej postaci przepisów i jednocześnie zachowanie w pełni klimatu bitew i wyzwań, które stawiały one dowodzącym. Autorzy systemu wprowadzili specjalny podział wojsk według sytemu umożliwiającego wyodrębnienie jak najmniejszej liczby ich rodzajów, mogących być jednocześnie uniwersalnie stosowanymi w całym tym okresie i we wszelkich armiach.

W związku z powyższym w pierwszej kolejności wojska w tych przepisach są klasyfikowane ze względu na metody walki, a nie ze względu na ich uzbrojenie i pancerz, jak robiono to w innych wcześniejszych przepisach i nadal robi się w niektórych nowszych.

To założenie należy sobie zdecydowanie przyswoić przed jakimkolwiek zapoznawaniem się z tymi przepisami, gdyż inne, tradycyjne podejście budzi natychmiast cały szereg zastrzeżeń do tego podziału!

Poprawiony: niedziela, 15 maja 2011 14:59

Więcej…

 

31. Dywizja Grenadierów Waffen-SS. Grenadierzy dunajscy i szwabscy

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Rudolf Pencz
Tłumaczenie: Bogusław Solecki
Wydawca: Bellona
Seria: Zbrodnicze dywizje SS
Rok wydania: 2011
Stron: 282
Wymiary: 24,8 x 19,2 x 2 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-11-11881-2

Recenzja
Waffen SS – jedna z najbardziej okrytych złą sławą formacji wojskowych wciąż jest obiektem pasji i zainteresowań rzeszy historyków. Jej zwycięstwa, ludzie, którzy ją tworzyli, stały się tematem wielu światowych i polskich publikacji. Na pozór może się wydawać, że dzięki natłokowi prac dotyczących Siły Zbrojnej SS wyczerpano ten temat, że wyeliminowano tzw. „białe plamy” w owym zagadnieniu. Tak się jednak nie stało. Jedną z takich właśnie luk postarał się wypełnić Rudolf Pencz pisząc swoją książkę.

Poprawiony: piątek, 13 maja 2011 11:24

Więcej…

 

VI Grenadier (21-22.V.2011) – pokazy grup rekonstrukcyjnych

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Pokazy i inscenizacje historyczne grup rekonstrukcyjnych:

SOBOTA

Godz.11.00
Starcie wojsk napoleońskich z użyciem artylerii i jegrów.
Godz. 12.00
„Geyersdorf-Fraustadt – Wypad na Wschowę” – wypad 55-go pułku piechoty na niemiecki posterunek graniczny 2 września 1939 roku.
Godz. 13.00
„Dni Chwały” – Powstanie Warszawskie sierpień'44 (atak na niemieckie stanowisko z użyciem powstańczego wozu bojowego „KUBUŚ”).
Godz. 14.00
„Spoza gór i rzek...” – 1-sza Armia Wojska Polskiego w walce o wyzwolenie Polski (epizod walk ulicznych).
Godz. 16.00
Starcie wojów średniowiecznych.
Godz. 16.40
„Ostatnie zwycięstwo” – Nijmegen'44 (ostatnie zwycięstwo Niemców w ramach operacji „Market Garden”).

NIEDZIELA

Godz. 11.30
„Geyersdorf-Fraustadt – Wypad na Wschowę” – wypad 55-go pułku piechoty na niemiecki posterunek graniczny 2 września 1939 roku.
Godz. 12.30
Starcie wojsk napoleońskich z użyciem artylerii i jegrów.
Godz. 13.30
„Do końca wierni” – Powstanie Warszawskie wrzesień'44 (obrona barykady).
Godz. 14.30
„Za wolność waszą i naszą” – Chambois'44 (Francja 1944 roku).

Autor: Tomasz Kowalczyk

Opublikowano 13.05.2011 r.

Poprawiony: piątek, 13 maja 2011 13:12

 

Excalibur

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Bernard Cornwell
Tłumaczenie: Paweł Korombel
Wydawnictwo: IW Erica
Seria: Trylogia Arturiańska
Rok wydania: 2011
Stron: 566
Wymiary: 19,5 x 14 x 3,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-62329-11-3

Recenzja
„Zimowy monarcha” i „Nieprzyjaciel Boga” – dwie powieści Bernarda Cornwella wprowadziły nas w mistyczny świat Brytów i Celtów. Ich doskonałym zwieńczeniem jest trzecia książka owego autora pt. „Excalibur”. Razem z dwoma poprzedniczkami jest ona godnym zakończeniem trylogii arturiańskiej Cornwella.

Poprawiony: poniedziałek, 16 maja 2011 22:07

Więcej…

 

Strona 179 z 190