Do wyboru, do koloru, czyli w co się bawić?

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Starożytność to jeden z najbardziej popularnych w wargamingu okresów historycznych. Dodajmy starożytność bardzo szeroko pojęta, ponieważ zwykle sięgająca średniowiecza. Spowodowało to wysyp różnego rodzaju zasad, że wspomnieć opublikowane w tym roku Hail Caesar oraz Clash of Empires. Często początkującemu graczowi trudno się zdecydować co wybrać. Dlatego postaram się przedstawić trzy różne systemy bitewne prezentujące bardzo odmienne podejście do tematu – DBA, Warmaster Ancients oraz Field of Glory Ancient.

DBA – szybko, abstrakcyjnie, turniejowo
De Bellis Antiquitatis to dosyć stary system bitewny. Ma już ugruntowaną pozycję i zdecydowanie najłatwiej znaleźć grające w niego osoby, również w Polsce. Głównym założeniem DBA jest turniejowy i szybki przebieg rozgrywki. Nie będę się zagłębiał w dokładny opis, ponieważ również na tym portalu znajdziecie teksty opisujące DBA. Dość stwierdzić, że opiera się on na założeniu, że armie to zawsze 12 elementów. Elementy te dzielą się na różne kategorie posiadające różnorodną specyfikę, taką jak zasięg ruchu, ilość punktów ataku, zachowanie w terenie otwartym oraz trudnym itp.

DBA: Armia kapadocka w komplecie – 12 elementów (15 mm)

Poprawiony: poniedziałek, 03 października 2011 19:23

Więcej…

 

Konkurs Modelarski Forum Strategie (I edycja) – galeria prac

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W związku z zakończeniem etapu malowania prac w Konkursie Modelarskim Forum Strategie (I ed.) prezentujemy galerię zdjęć prac biorących udział w konkursie w poszczególnych kategoriach. Więcej zdjęć (z różnych ujęć), a także zdjęcia z przebiegu prac, znajdziecie na forum w dziale konkursu.

KATEGORIA 1: MODELE POSTACI W SKALI DO 15 MM (3 MODELE)

Drużynnicy Mieszka (producent: QR Miniatures)

Malowanie: AWu

Poprawiony: czwartek, 10 stycznia 2013 09:06

Więcej…

 

Moskwa 1941 (TiS)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

No i mamy kolejną bitwę, która w hipotetycznej książce „Mitologia II wojny światowej” otrzymałaby zapewne osobny rozdział. Oczywiście ta recenzja to nie jest artykuł zajmujący się obalaniem/potwierdzaniem jakichkolwiek mitów... ten wstęp ma nieco przybliżyć klimatem czytelnika do tego, co znajdujemy w środku pudełka.

Poprawiony: poniedziałek, 03 października 2011 21:52

Więcej…

 

VI Pola Chwały – gry planszowe

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Poprawiony: piątek, 30 września 2011 11:22

Więcej…

 

VI Pola Chwały – bitwa pod Coutras 1587 (system FoGR)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Podczas tegorocznych Pól Chwały w Niepołomicach wraz z Pablo oraz Pawłem Kurem prezentowaliśmy system Field of Glory: Renaissance. Tym razem tematem była bitwa pod Coutras, która rozegrała się 20 października 1587 roku, podczas francuskich wojen religijnych, miedzy hugenotami a armią królewską. Zapraszam do lektury raportu z rozgrywki. Autorem zdjęć jest Pablo.

W roku 1587 armia hugenotów, dowodzona przez Henryka z Nawarry, dała się zaskoczyć wojskom katolickim, dowodzonym przez księcia Joyeuse, które napierały na posiadłości hugenotów. Obie armie spotkały się w okolicy małego miasteczka Coutras. Henryk musiał przyjąć bitwę, więc przygotował swoją armię do obrony, na co miał czas, dzięki temu, że katolikom bardzo powoli szło ustawianie wojsk do ataku. Armia królewska była silniejsza liczebnie, jednak hugenoci posiadali dobrą artylerię oraz nieco lepszą pozycję

Poprawiony: sobota, 01 października 2011 20:15

Więcej…

 

V Turniej II Ogólnopolskiej Ligi DBA, 25.09.2011 (VI Pola Chwały) i podsumowanie II edycji ligi

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Niżej publikujemy wyniki ostatniego w tym sezonie, V turnieju DBA, odbywającego się w ramach II Ogólnopolskiej Ligii DBA, rozegranego w Niepołomicach na VI Polach Chwały, 25.09.2011 r. oraz ostateczną klasyfikację II Ogólnopolskiej Ligi DBA. W ostatnim turnieju wzięło udział 8 graczy, a właściwie chętnych do gry było 9, z tym, że Robson, jako organizator, z uwagi na nieparzystą liczbę graczy, nie mógł wziąć udziału w rozgrywkach.

Ostateczne wyniki V Turnieju Ligi DBA w ramach II Ogólnopolskiej Ligi DBA:

1. Michał (MiSiO) Ciemniewski – 40 pkt + 5 pkt (dojazd)
2. Paweł (Pablo) Rybak – 37 pkt + 5 pkt (dojazd)
3. Paweł (QR) Kur – 31 pkt + 5 pkt (dojazd)
4. Piotr (Cisza) Ciszewski – 24 pkt + 5 pkt (dojazd)
5. Mikołaj Kowalski – 23 pkt + 5 pkt (dojazd)
6. Szymon (Corsarii) Ruśkowski – 14 pkt
7. Krzyś (Niszczyciel) Brejter – 12 pkt + 5 pkt (dojazd)
8. Jakub (GoBoS) Gowin – 11 pkt

W klasyfikacji Kilerów Generałów:
1. Paweł (QR) Kur: 2 generałów

2. Mikołaj Kowalski: 2 generałów
3. Paweł (Pablo) Rybak: 1 generał

W klasyfikacji Łupieżców Obozów:
1. Michał (MiSiO) Ciemniewski: 2 obozy

Poprawiony: piątek, 30 września 2011 11:50

Więcej…

 

Strona 178 z 204