Kozacy w Wehrmachcie 1941-1945

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Samuel J. Newland
Tłumaczenie: Michał Kompanowski
Wydawca: Bellona
Rok wydania: 2010
Stron: 234
Wymiary : 18,3 x 16,5 x 1,5 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-11882-9

Recenzja
Kozacy! Ta dumna grupa etniczna i społeczna od lat fascynuje rzesze historyków. Ich dzieje, wojskowość, mentalność, sposób życia to zagadnienia niezwykle pasjonujące. Co spowodowało, że ta dumna kasta wojowników, ci pretorianie carów Rosji w trakcie II wojny światowej stanęli do walki ramię w ramię z siłami zbrojnymi III Rzeszy? Na to intrygujące pytanie w książce „Kozacy w Wehrmachcie 1941-1945” postarał się znaleźć odpowiedź Samuel J. Newland.

Więcej…

 

Waterloo – niemieckie zwycięstwo

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Peter Hofschroer
Tłumaczenie: Karolina Bałłaban (rozdziały I-XIV), Jan Szkudliński (pozostałe)
Wydawca: Armagedon
Seria: Biblioteka Napoleońska
Rok wydania: 2006
Stron: 771
Wymiary: 24 x 17 x 5,2 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 83-918106-5-8

Recenzja
Niedawno skończyłem czytać „Waterloo – niemieckie zwycięstwo” autorstwa Petera Hofschroera. Muszę przyznać, że z początku książka ta męczyła mnie bardzo, ale przetrzymałem, ponieważ autor „odrobił lekcje” dotyczące źródeł w sposób nieczęsto spotykany. Męczyłem się zresztą ze złego przyzwyczajenia do szybkiego przechodzenia do zasadniczej części tematu, podczas gdy pan Hofschroer dokładnie opisuje sytuację, postacie dramatu, organizację wojsk itd., co daje wiele interesujących informacji o przygotowaniach do kampanii i pozwala lepiej zrozumieć późniejsze wydarzenia. Bardzo obszerne są fragmenty dotyczące korespondencji między Zietenem a Wellingtonem i Blucherem (na tej bazie buduje autor swoją główną tezę o błędach Wellingtona i przewadze Bluchera oraz Prusaków). Książka opisuje wydarzenia na kilka miesięcy przed rozpoczęciem działań wojennych, w tym interesujące konflikty między państwami koalicji antynapoleońskiej podczas kongresu w Wiedniu. Potem dokładnie ostatnie dni przed rozpoczęciem walk, kolejne dni kampanii z bitwami, a następnie pościg pruski do Paryża i działania w celu zajęcia miasta. W dodatkowym rozdziale opisane są działania przeciw twierdzom na północnej granicy Francji (takie np. Charlemont było oblężone do 30 listopada). Na końcu znajdują się bardzo interesujące załączniki.

Poprawiony: sobota, 07 maja 2011 14:59

Więcej…

 

Problemy Forum Strategie (strategie.net.pl)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Niestety, znowu mamy problem z hostingiem – staramy się jak najszybciej rozwiązać problem.

Poprawiony: niedziela, 08 maja 2011 21:38

 

Najazdy tatarskie na Małopolskę w XIII i XIV wieku

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Problem najazdów tatarskich w wiekach średnich nie doczekał się osobnej monografii. Największą pracą poświęconą najazdom Tatarów, ale dotyczącą tylko XIII wieku jest praca Krakowskiego wydana w 1956 roku. Inni autorzy zajmowali się wyłącznie poszczególnymi najazdami, przy czym najwięcej zbadany jest najazd z roku 1241. Najazdy z XIV wieku nie doczekały się jeszcze opracowań z wyjątkiem próby rekonstrukcji najazdu z roku 1341 przez Paszkiewicza w monografii poświęconej polityce ruskiej Kazimierza Wielkiego wydanej w roku 1925. Na pewno nie sprzyja badaniom szczupłość źródeł. Ograniczają się one w zasadzie do kroniki Długosza oraz do wzmianek w innych pomniejszych źródłach. Przy czym istnieje ostra dyskusja w nauce na temat wiarygodności opisu tegoż autora. Otóż, pisał on na długo po tych wydarzeniach, ale mimo tego jego relacja jest bardzo szczegółowa.

Poprawiony: niedziela, 08 maja 2011 23:02

Więcej…

 

Orzeł i Gwiazda. Kampania 1920 z sowieckiego punktu widzenia

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Z uwagi na spory czas rozgrywki kampania została przeprowadzona w czterech sesjach po ok. 3-4 godziny efektywnego grania z zapisywaniem stanu gry (razem ok. 14h).

Poniższy opis nie jest sporządzony z notatek czy zdjęć, więc może zawierać nieścisłości i przekłamania wynikające z wad pamięci, a także ograniczonej informacji (jak to w OiG) jako utworzony z sowieckiego punktu widzenia.

Sesja I
Miejsce: Agresor
Dowódcy:
- Polacy: Silver,
- Sowieci: Chmurnik
Okres: pierwszy i połowa drugiego etapu.

Front południowy
Stalin (jako niedoświadczony dowódca) podjął b. ryzykowną decyzję twardej obrony już na rubieżach Berdyczowa. Paradoksalnie pozwoliło mu to na dość skuteczne powstrzymanie marszu Biełopolaków bez nadmiernych strat w pierwszych walkach. Doświadczony marsz. Śmigły Rydz wydawał się początkowo nie brać pod uwagę takiej wersji obrony (zdając sobie sprawę z jej absurdalności), co przypadkowo dało Sowietom nieco możliwości. Tym niemniej Berdyczów w końcu padł na przełomie pierwszego i drugiego etapu. Polakom udało się wcielić w swe szeregi wielu jeńców, korzystając z błędnych decyzji komisarza Stalina. W kolejnym etapie Sowieci cofali się, dość często używając rozkazu „wycofanie”, oczekując na maksymalnie spóźnioną Armię Konną Budionnego. Gdy wreszcie się pojawiła, wojska sowieckie były już w opłakanym stanie, choć żadna z jednostek nie została wyeliminowana na stałe, a tylko jedna rozbita dołączyła do rezerwy. Front przesuwał się z wolna na wschód – obecnie nieco na zachód od Kijowa.

Poprawiony: piątek, 31 października 2014 13:50

Więcej…

 

Smoleńsk 1941 – scenariusze z „Dragona Hobby”

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

W porozumieniu z Jackiem Domańskim, autorem gry „Smoleńsk 1941″ zamieszczamy wykaz scenariuszy do tej gry, pierwotnie opublikowanych w czasopiśmie „Dragon Hobby”, wraz z ich opisami (pełnią one jednocześnie funkcję historycznych wprowadzeń). Kierujemy się tym, by, po pierwsze, w internecie była jakakolwiek informacja na temat tych scenariuszy, że takowe wychodziły swego czasu w czasopiśmie „Dragon Hobby”, oraz przynajmniej pokrótce je charakteryzująca. Po drugie, ponieważ sama gra zawierała istotne błędy, dodajmy, powstałe nie z winy autora, sądzimy, że te scenariusze mogą się okazać użyteczne i pozwolą lepiej wykorzystać jej pierwotną wersję. Informacje zawarte w opisach są dość skąpe, jako że bitwa smoleńska była w chwili ukazania się gry pod wieloma względami białą plamą w historii militarnej. Dostępne źródła dotyczące tego okresu walk na froncie wschodnim były wyjątkowo ubogie albo całkowicie nierzetelne. Nie publikujemy konkretnych informacji, rozstawień i danych do samych rozgrywek, jako że autor planuje opracować nową wersję gry i wraz nią powstaną nowe wersje tych scenariuszy. Obecnie, dzięki licznym doświadczeniom, w tym przy tworzeniu map dla wydawnictwa Militaria, jak również mając na koncie kilka publikacji dotyczących II wojny światowej, „popełnionych″ dla tegoż wydawnictwa, jest on w stanie wnieść wiele nowego do swojej gry. Publikując te scenariusze, mamy nadzieję, że zainteresujemy przynajmniej niektórych spośród czytelników tematyką walk na froncie wschodnim, w tym zwłaszcza początkową ich fazą, która w ostatnich latach, m.in. dzięki książkom Marka Sołonina, jest ukazywana w zupełnie innym świetle niż jeszcze przed paru laty.

Poprawiony: niedziela, 08 maja 2011 08:12

Więcej…

 

Strona 176 z 186