[GBoA] Issos 333 p.n.e. – Raleen & Wujaw vs RyTo, 05.05.2012

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Bitwa pod Issos (333 p.n.e.) to druga wielka bitwa stoczona przez Aleksandra podczas jego słynnej wyprawy, w wyniku której podbił Imperium Perskie. Przeciwnikiem króla macedońskiego była armia perska pod wodzą samego Króla Królów Dariusza III. Stoczono ją nad brzegami rzeki Pinaros nad zatoką Issos. Wcześniej obie strony intensywnie manewrowały, by zająć dogodną pozycję. Persowie starali się też odciąć Macedończykom zaopatrzenie. Perska pozycja nad rzeką Pinaros była mocna, za sprawą urwistych brzegów rzeki i umocnień ziemnych, które zastosowali Persowie. Prawe skrzydło osłaniały wody zatoki, zaś lewe wysokie wzgórza. Na ogół szacuje się, że armia macedońska liczyła ok. 35 tys. żołnierzy, zaś Persów było mniej więcej 3 razy tyle. Aleksander wygrał bitwę atakując swoją elitarną ciężką jazdą (hetajrami) na lewe skrzydło perskie, po przejściu przez bród. Po rozbiciu znajdujących się tam oddziałów znalazł się na tyłach armii perskiej. Równocześnie pozostałe oddziały macedońskie zaczęły nacierać frontalnie, by związać armię Króla Królów. Persom udało się odnieść pewne sukcesy na swoim prawym skrzydle, gdzie wdarli się po tym, jak powstała tam w pewnym momencie luka. O wyniku bitwy przesądził manewr jazdy Aleksandra i jej uderzenie na tyły przeciwnika i na stanowisko dowodzenia Dariusza. Obawiając się niewoli, Król Królów rozpoczął ucieczkę, która doprowadziła do załamania się morale jego armii. Persowie rozpoczęli bezładny odwrót, w czasie którego ponieśli ogromne straty.

W scenariuszu tym, jak to często bywa w systemie GBoA, nie widać tak bardzo przewagi liczebnej Persów. Macedończycy mają natomiast wyraźną przewagę jakościową, szczególnie jeśli chodzi o dowodzenie. Największą szansą Persów jest ich prawe skrzydło, gdzie dysponują masami konnicy, którymi w sprzyjających okolicznościach mogą wręcz zalać przeciwnika. Natomiast lewe skrzydło perskie ustawione jest tak, że w zasadzie ciężko je przegrupować by zabezpieczyć się przed historycznym kierunkiem natarcia, z którego pojawił się Aleksander. Trzeba sporo się namęczyć by móc przegrupować jakiekolwiek oddziały. W centrum obie strony rozdziela rzeka. Układ terenu jest taki, że nie zachęca do atakowania na tym odcinku, ani w ogóle przekraczania rzeki, jeśli nie jest to konieczne. Podczas naszej rozgrywki uwzględniliśmy zasady o elitarnej inicjatywie z zaproponowaną w instrukcji modyfikacją, że w każdej turze rzuca się, czy Aleksandrowi uda się ją uzyskać (udaje się na 0-7, przy 8-9 jest porażka). Graliśmy również w uwzględnieniem zasad o macedońskich dowódcach kontyngentów (MCC). Próg załamania dla obu stron jest taki sam i wynosi 135 punktów. Scenariusz uchodzi za dający Persom największe szanse, w porównaniu do pozostałych, czego jednak nie można powiedzieć patrząc na pozycje wyjściowe ich lewego skrzydła, na tle ogólnego ugrupowania obu armii.

Macedończycy – RyTo, Persowie – Raleen (prawe skrzydło) & Wujaw (lewe skrzydło).

Rozgrywka miała miejsce w Toruniu, podczas spotkania zorganizowanego przez Miloša Zečevića, w dniach 4-6 maja 2012 r.

Rozstawienie początkowe. Bliżej nas armia perska pod wodzą Króla Królów Dariusza III, po drugiej stronie rzeki w czerwonych barwach armia macedońska pod wodzą króla Aleksandra III

Poprawiony: środa, 09 maja 2012 15:11

Więcej…

 

Piernikowo – reaktywacja!

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Minęło trochę czasu od kiedy miałem ostatni raz okazję zagrać z graczami z Torunia i Bydgoszczy na ich „terenie”. Ostatnią większą imprezą, w której uczestniczyłem, był II Konwent Bydgoski, pod koniec 2007 r. Od tego czasu odbywały się rzecz jasna różne spotkania, jednak tego roku po raz pierwszy od kilku lat postanowiliśmy się zobaczyć w gronie uczestników dawnego konwentu bydgoskiego. Na spotkaniu, którego gospodarzem był Miloš Zečević, lepiej znany bywalcom Forum Strategie jako Zeka, pojawiło się kilka osób spośród tych, którzy dawniej grali na imprezie w Bydgoszczy. Obok tego obecnych było także kilku nowych, miejscowych graczy. Postanowiliśmy wykorzystać długi majowy weekend, a dokładniej jego zakończenie. Spotkanie miało miejsce w Toruniu i potrwało od 4 do 6 maja 2012 r.

Grunwald 1410 (wyd. Dragon)

Poprawiony: wtorek, 08 maja 2012 09:45

Więcej…

 

[Day of Heroes] Petru Rares vs Raleen, 03.05.2012

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Rozgrywka miała miejsce w klubie Paradox. Scenariusz ten był już kiedyś grany i relacjonowany na naszym Portalu. Obie strony dysponują w nim dość dużymi siłami, z tym, że bez pojazdów i jednostek wsparcia (weapon teams). Po stronie amerykańskiej kluczową rolę odgrywają dwa helikoptery, wchodzące w 2 etapie. Jeden z nich ma do tego na pokładzie snajpera. Cel dla Amerykanów jest ambitny. Muszą opanować 6 pól na tyłach pozycji somalijskich, z czego za każde otrzymują 2 punkty zwycięstwa (pz). Somalijczycy punktują za każdy zniszczony oddział amerykański (4 pz), za każdy strącony helikopter (6 pz), za każdą przejętą broń Amerykanów (2 pz) oraz za każdy rozproszony przez Amerykanów tłum cywilów (1 pz). Amerykanie działają dwoma grupami: Delty (mniejsza, bardziej na północ) i Rangersów (większa, bardziej na południe). Somalijczycy rozstawieni są dowolnie w dwóch, z góry określonych pasach pól (z góry na dół planszy i od lewej do prawej). Ich siły są wyposażone w liczne RPG i jeden RPD. Scenariusz trwa 7 etapów.

Petru zagrał Somalijczykami, Raleen Amerykanami.

Pozycje wyjściowe grupy Rangersów (6 squadów) w lewym dolnym rogu planszy. Naprzeciw nich pierwsze oddziały Somalijczyków

Poprawiony: poniedziałek, 07 maja 2012 15:19

Więcej…

 

[Sekigahara] Raleen vs Waffel, 01.05.2012

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Rozgrywka miała miejsce w klubie Paradox. Pod wpływem opinii na temat niezrównoważenia gry postanowiłem sprawdzić jak to jest z szansami Ishidy, uznawanego  za słabszego. Zaowocowało to dwoma rozgrywkami z doświadczonym graczem, jakim jest Waffel (wcześniej grał w tą grę więcej niż ja). Relację z pierwszej, krótszej rozgrywki znajdziecie na Forum, w wątku o grze. Dodam tylko, że zakończyła się dość szybkim zwycięstwem Ishidy, natomiast poniżej relacja z drugiej partii. Tym razem walka o dominację nad Japonią potrwała zdecydowanie dłużej. Ponownie pokierowałem siłami Ishidy (złoci/żółci), zaś Waffel siłami Tokugawy (czarni).

Początkowa faza rozgrywki i od razu marsz czarnych na zamek Aizu. Obrońcy nie stawili większego oporu i po klęsce dwa oddziały zamknęły się w zamku. Wojacy Tokugawy zniszczyli jeden z nich w oblężeniu, drugiemu udało się jednak przetrwać. Potem siłom Tokugawy nie spieszyło się, by dokończyć dzieła i przez jakiś czas zamek kontrolował jeszcze Ishida, ale w zaistniałej sytuacji nie mogło to trwać zbyt długo. Tymczasem na drugim planie, w oddali, widzimy oddziały samego klanu Tokugawa maszerujące pospiesznie nadmorską drogą w stronę Fukushimy

Poprawiony: środa, 02 maja 2012 12:06

Więcej…

 

Piastowie. Narodziny Orła (Rodem z Polski)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Ilustracja na pudełku

Gra „Piastowie. Narodziny Orła” ukazała się jesienią 2011 r. Wspominaliśmy o niej wówczas na łamach Portalu Strategie. Od dłuższego czasu szykowana była jej recenzja, którą niniejszym publikujemy. Postaramy się w niej zweryfikować zapowiedzi wydawcy i opinie na temat gry, które do tej pory się pojawiły, jak również pokusić się o głębszą analizę zastosowanych w niej rozwiązań.

Poprawiony: środa, 02 maja 2012 15:26

Więcej…

 

[Operation WWII] Na pomoc Brytyjczykom! (rozgrywka w klubie Agresor 22.04.2012)

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Choć przeprawa przez Ren nie należała do najłatwiejszych, porucznik Chomiczewski wiedział, że najtrudniejsze dopiero przed nim. Mrok nocy sprzyjał przedarciu się do pozycji brytyjskich, ale nie sposób było stwierdzić, na kogo można natknąć się w ciemności...

W przygotowanym przez Maćka „Xardasa” scenariuszu naprzeciwko siebie stanęły siły 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz Grenadierów blokujących dostępu do okrążonych Brytyjczyków. Celem Polaków było przebicie się przez pozycje niemieckiej obrony, celem Niemców niedopuszczenie do sforsowania tychże. Starcie toczyło się w nocy, co ograniczało zasięg widzenia żołnierzy. Nadal jednak polscy spadochroniarze musieli poruszać się cicho i powoli, by nie zostać wykrytymi przez obrońców.

Wśród dowodzonych przez Sławka „WarHammstera” sił polskich znalazły się:

 • sekcja dowodzenia połączona z sekcją PIAT'a i sekcją granatnika (porucznik, sierżant, szeregowy z PIAT'em, szeregowy z granatnikiem 2", 4 szeregowych z Lee-Enfield),
 • 3 drużyny spadochroniarzy (w każdej sierżant, kapral, strzelec BREN i 7 szeregowych),
 • grupa obserwacyjna (podporucznik, radiooperator i szeregowy),
 • wsparcie artyleryjskie w postaci dwóch moździerzy 4,2".

Z kolei w skład niemieckiej obrony, dowodzonej przez Grześka „GRZ” i Ryśka „Raleena”, weszły:

 • sekcja dowodzenia (porucznik, sierżant i 4 szeregowych z Kar 98k),
 • 3 drużyny grenadierów (w każdej sierżant, kapral, strzelec MG 42 i 6 szeregowych),
 • Flak 38 z sierżantem i 3 szeregowymi obsługi,
 • zakamuflowane okopy.

Polskie drużyny spadochroniarzy zostały umiejscowione na skraju strefy rozstawienia, a drużyna dowodzenia oraz grupa obserwacyjna zatrzymane z tyłu.

Poprawiony: czwartek, 26 kwietnia 2012 17:57

Więcej…

 

Strona 175 z 215