U-Booty II wojny światowej

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Andrzej Perepeczko
Wydawca: IW Erica
Rok wydania: 2012
Stron: 359
Wymiary: 23 x 16 x 2 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-62329-41-0

Recenzja
Najważniejsze starcia II wojny światowej rozgrywały się na lądzie, szczególnie na bezkresnych przestrzeniach Europy Środkowej i Wschodniej. Jednak działania zbrojne w tej najkrwawszej z dotychczasowych wojen toczyły się również wysoko w przestworzach, a także na olbrzymich przestrzeniach wielkich oceanów, gdzie ścierały się floty państw Osi i mocarstw sojuszniczych. W krwawych bojach na bezmiarach wód uczestniczyła też budząca największą grozę broń morska – okręty podwodne. O broni wykorzystywanej przez jedną ze stron drugiego z konfliktów nazywanych światowymi – U-Bootach służących w Kriegsmarine, marynarce wojennej III Rzeszy – traktuje publikacja Andrzeja Perepeczko.

Poprawiony: piątek, 16 marca 2012 11:42

Więcej…

 

Operacja Leopard. Gorzkie zwycięstwo

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Leo Kessler
Tłumaczenie: Joanna Jankowska
Wydawnictwo: IW Erica
Seria: Edelweiss. Strzelcy Alpejscy
Rok wydania: 2012
Stron: 277
Wymiary: 20,5 x 14 x 1,8 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-62329-45-8

Recenzja
Leo Kessler, czyli Charles Whiting to brytyjski pisarz i historyk, autor ponad 300 powieści, w tym bestsellerowej serii książek „Batalion Szturmowy SS”. Kolejną świetną pozycją tego autora jest „Operacja Leopard. Gorzkie zwycięstwo”. Pisarz przenosi nas w niej na śródziemnomorski teatr działań.

Poprawiony: piątek, 09 marca 2012 23:04

Więcej…

 

Flota Czerwona na Morzu Czarnym. Wielka improwizacja 1941-1942

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Pełny tytuł: Flota Czerwona na Morzu Czarnym. Wielka improwizacja 1941-1942 (t. 1)
Autor: Michał Glock
Wydawca: Tetragon
Seria: Seria Morska
Rok wydania: 2011
Stron: 367
Wymiary: 23,5 x 16,5 x 1,8 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-62329-37-3

Recenzja
Książka wygląda niepozornie, a jednak kiedy ją przeczytałem stwierdziłem, że należy o niej napisać parę słów. Autorem jej jest Michał Glock, wydana została przez wydawnictwo Tetragon, w „Serii Morskiej”, a zatytułowana „Flota Czerwona na Morzu Czarnym”. Liczy ona 367 stron (tom 1). W środku czytelnik znajdzie wiele ciekawych zdjęć, 27 tabel i aż 21 map.

Poprawiony: piątek, 16 marca 2012 11:45

Więcej…

 

Systemy w grach planszowych

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Systemy planszówkowe – wcześniej czy później styka się z nimi każdy gracz, zwłaszcza wojenny. Z jednej strony porządkują i ułatwiają poznawanie nowych gier, z drugiej – ograniczają, zwłaszcza nowych autorów, zmuszonych dostosowywać się do zastanych schematów, które nie zawsze przystają do stworzonej przez nich gry. W niniejszym artykule postaramy się przyjrzeć cechom charakterystycznym różnych systemów i odpowiedzieć na pytanie, czy są one obciążeniem czy też wręcz przeciwnie – ich zaletą. Zastanowimy się także nad celami i przeznaczeniem wybranych systemów.

Podczas prowadzenia działalności wydawniczej (nie tylko związanej z grami planszowymi, ale także np. książkami) często znaczenie ma wydawanie produktów w serii. Pierwsza gra czy książka przyciąga klienta, który potem oczekuje czegoś podobnego. Wie już czego się spodziewać po danym tytule, akceptuje jego jakość, cenę i inne cechy charakterystyczne i chętnie kupiłby następny produkt o zbliżonych cechach. Z kolei z punktu widzenia wydawcy, wypuszczając na rynek książki czy gry w serii, może być bardziej pewien zbytu, gdyż z czasem pojawia się grupa odbiorców zainteresowanych konkretnym typem produktu.

Poprawiony: sobota, 03 marca 2012 16:17

Więcej…

 

Kampania hiszpańska Johna Moore’a

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Informacje o książce
Autor: Kamila Cieplińska
Wydawca: NapoleonV
Rok wydania: 2011
Stron: 242
Wymiary: 24,1 x 17 x 2,2 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-61324-09-6

Recenzja
Wojna w Hiszpanii to do niedawna jeden z zapomnianych przez polskich historyków konfliktów, toczących się jakby na uboczu głównego nurtu wydarzeń epoki napoleońskiej. Być może nie byłoby żadnego szczególnego uzasadnienia dla wykazywania zainteresowania tym teatrem działań wojennych, gdyby nie fakt, że w Hiszpanii walczyły polskie oddziały, i to jedne z najlepszych – Legia Nadwiślańska, w tym wchodzący w jej skład Pułk Ułanów Nadwiślańskich (gwoli ścisłości, zmieniający na przestrzeni epoki przyporządkowanie) oraz Pułk Szwoleżerów Gwardii Cesarskiej, który szarżą pod Somosierrą otworzył Napoleonowi drogę do Madrytu. Wojna w Hiszpanii wydaje się ciekawa również z innych powodów – można tam na długim odcinku czasowym obserwować jak armia francuska radziła sobie z przeciwnikami bez Napoleona, oraz przyjrzeć się jak uczyli się z nią walczyć Anglicy, w tym późniejszy zwycięzca Napoleona spod Waterloo – gen. Arthur Wellesley, który za sukcesy w tej wojnie otrzyma tytuł księcia Wellington. Dla zmagających się na obszarze Półwyspu Iberyjskiego wojsk wyzwanie stanowiła także natura: rzadka sieć dróg, trudny, często górzysty teren, nieoczekiwanie zmieniająca się pogoda – przyszło im więc walczyć w warunkach pod wieloma względami odmiennych od tych, które spotykali wcześniej na innych teatrach działań. Powyższe przyczyny i fakt, że walki te to w większości biała plama w polskiej historiografii sprawiły, iż parę lat temu zainteresowanie wojną w Hiszpanii wzrosło i obecnie coraz częściej spotykamy poświęcone jej monografie. Jedną z nich jest recenzowana książka p. Kamili Cieplińskiej pt. „Kampania hiszpańska Johna Moore’a”.

Poprawiony: czwartek, 01 marca 2012 20:41

Więcej…

 

Żelazna Dama

 • PDF
 • Drukuj
 • Email

Reżyseria: Phyllidia Lloyd
Scenariusz: Abi Morgan
Premiera: 10 lutego 2012 (Polska), 26 grudnia 2011 (Świat)
Produkcja: Francja, Wielka Brytania
Czas trwania: 1 godz. 45 min.

Niewiele jest we współczesnej polityce równie wybitnych postaci, które odcisnęły tak wielkie piętno na historii swojego kraju jak Margaret Thatcher. Była premier Wielkiej Brytanii jest przy tym osobą pod jednym względem diametralnie odmienną od tylu innych sprawujących dziś władzę bądź walczących o jej zdobycie – niewątpliwie kierowała się w swoich działaniach wyraźnie określonymi zasadami i miała jasną wizję tego co chce osiągnąć. Stanowi to zupełne przeciwieństwo tak popularnej dziś nie tylko w Polsce „polityki sondażowej”. W związku z tym co zrobiła oceniana bywa różnie, wiele jej posunięć i dalekosiężnych skutków podejmowanych przez nią działań nadal rodzi sprzeczne oceny. Patrząc z perspektywy czasu, nikt jednak nie podważa jej osobistych kwalifikacji i tego, że jej rządy były pod wieloma względami dla Wielkiej Brytanii przełomowe. Niełatwo zrobić film o takiej kobiecie, w dodatku pierwszej i dotąd jedynej, która piastowała w Zjednoczonym Królestwie urząd premiera, niezależnie od polityki będącej po prostu wielką osobowością. Z drugiej strony, jest to znakomity materiał na film.

Poprawiony: sobota, 25 lutego 2012 10:41

Więcej…

 

Strona 173 z 210