[Kingdom of Heaven] I krucjata – Raleen vs Wilk, rozegrana w klubie Chwila 13.08.2012

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Pierwsza nasza rozgrywka i pierwszy kontakt z długo oczekiwaną nowością na rynku – grą wydawnictwa Multi-Man Publishing „Kingdom of Heaven”, przedstawiającą okres krucjat. Jest to gra typu card driven, na dwóch graczy. Zawiera ona szereg scenariuszy obejmujących całą epokę krucjat. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że całość prezentuje się wyśmienicie, zwłaszcza pod względem graficznym. Długie lata poświęcone na przygotowanie gry nie zostały przez firmę MMP zmarnowane. Zapraszam do zapoznania się z relacją z rozgrywki w pierwszy, szkoleniowy scenariusz, ukazujący I krucjatę.

Scenariusz trwa jedynie 3 tury, w sam raz jak na wprowadzenie. Nie stosuje się w nim zasad dotyczących dyplomacji, tak że ten element mechaniki gry nie miał zastosowania. Rozgrywka rozpoczyna się w chwili, gdy krzyżowcy wyruszają spod Konstantynopola. Po przebyciu Azji Mniejszej i minięciu Ikonium zbliżają się do pasm górskich, za którymi znajduje się Armenia i granic Ziemi Świętej. Celem armii krzyżowej jest zdobycie Jerozolimy. Aby zwyciężyć, gracz kierujący krzyżowcami musi zdobyć 13 punktów zwycięstwa za kontrolę miast oraz zająć Jerozolimę. Bez zdobycia Jerozolimy można co najwyżej zremisować. Zdobycie odpowiednio mniejszej liczby punktów może przynieść remis bądź zwycięstwo Saracenów. W tym scenariuszu punkty liczone są wyłącznie dla gracza chrześcijańskiego. Jeśli chodzi o rozgrywkę, z istotnych rzeczy warto odnotować, że armia krzyżowa ani Bizantyjczycy nie otrzymują w tym scenariuszu żadnych regularnych uzupełnień (w przeciwieństwie do Saracenów). Wszelkie poważniejsze straty są więc nieodwracalne.

Wilk – Saraceni, Raleen – Chrześcijanie.

Armia krzyżowa pod wodzą Rajmunda hr. Tuluzy maszeruje przez Azję Mniejszą, rozbiwszy po drodze siły jednego z lokalnych emirów

Poprawiony: środa, 15 sierpnia 2012 10:34

Więcej…

 

Farby wodne

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

 

Informacje o książce
Autor: Lidia Ostałowska
Wydawca: Wydawnictwo „Czarne”
Seria: Reportaż
Rok wydania: 2011
Stron: 262
Wymiary: 19,5 x 12,5 x 1,6 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7536-286-2

Recenzja
Holocaust, Szoah – te słowa wiążą się z zagładą Żydów podczas II WŚ. Natłok literatury odnoszącej się do przemysłowego ludobójstwa narodu żydowskiego sprawia, że można odnieść wrażenie, że tylko Żydzi ginęli w obozach koncentracyjnych i zagłady. O ile jeszcze o cierpieniach innych, także bardzo doświadczonych przez hitleryzm narodowości (jak np. Polacy) możemy przeczytać w licznych publikacjach i artykułach, o tyle wciąż mamy do czynienia z narodami, o których zagładzie podczas II WŚ świat milczy, wydaje się nie pamiętać. Takimi narodami są niewątpliwie Rosjanie – o cierpieniach jeńców rosyjskich w niemieckich obozach trudno znaleźć szersze opracowania, nie wspominając już o ludobójstwie Cyganów.

Poprawiony: sobota, 23 listopada 2019 21:15

Więcej…

 

Panowie Północy

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: Bernard Cornwell
Tłumaczenie: Agnieszka Zając, Mateusz Pyziak
Wydawca: IW Erica
Seria: Wojny Wikingów
Rok wydania: 2012
Stron: 526
Wymiary: 20,5 x 14 x 3,3 cm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-62329-50-2

Recenzja
„Wojny Wikingów” to, obok „Trylogii Arturiańskiej” i „Kampanii Richarda Sharpe’a”, trzeci świetny cykl powieści fantasy osadzonych mocno w realiach historycznych. „Panowie Północy” to trzecia część tego niezwykłego cyklu.

Poprawiony: niedziela, 24 listopada 2019 09:50

Więcej…

 

No Retreat! The Russian Front 1941-1945 (GMT Games)

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Mój egzemplarz to drugie, luksusowe wydanie tej gry. W poprzedniej żetony były tekturkami, a szata graficzna dość prosto ujęta. Ponieważ gra jest bardzo dużą pozycją, powinienem się nieco streszczać, aby nie zanudzić czytelnika. Proponuję zatem bez przydługich wstępów od razu przejść do samego produktu.

Poprawiony: piątek, 24 sierpnia 2012 13:55

Więcej…

 

Dwie bitwy pod Krotoszynem

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

1. Bitwa polsko-polska pod Krotoszynem

Krótka historia bitwy pod Krotoszynem, która miała miejsce 28 czerwca 1712 r. Udział w niej wzięli stronnicy Stanisława Leszczyńskiego oraz Augusta II.

Geneza konfliktu
W 1700 r. wybuchła wojna północna (niekiedy zwana trzecią lub wielką). Po jednej stronie stanęła Rosja, Saksonia i Dania. Po drugiej Szwecja. Do Szwecji w końcowym etapie dołączyła Turcja oraz Wojsko Zaporoskie, czyli Kozacy, do strony rosyjskiej (po której to stronie walczyła też Rzeczpospolita za sprawą swojego króla, będącego jednocześnie księciem-elektorem Saksonii) Prusy i Hanower. 4 lata później kraj został zalany wojskami szwedzkimi. Wówczas zawiązała się konfederacja warszawska pod przywództwem prymasa Michała Radziejowskiego, wymierzona w króla polskiego (i elektora saskiego) Augusta II. Wtedy to na króla Polski został wybrany Stanisław Leszczyński. W kraju szlachta była podzielona. Do 1709 r. przewaga była po stronie Szwedów, kiedy to w tym roku król Szwecji Karol XII przegrał bitwę pod Połtawą (Ukraina). Walki trwały jeszcze jakiś czas m.in. w Wielkopolsce, gdzie Józef Potocki prowadził wojnę partyzancką i musiał przedostać się na tereny Wołoszczyzny (ob. tereny Mołdawii i Rumunii). Ostatecznie wojna zakończyła się w 1721 r.

Poprawiony: wtorek, 25 grudnia 2012 12:09

Więcej…

 

Nieznani polscy bohaterowie powstania węgierskiego 1848-1849

  • PDF
  • Drukuj
  • Email

Informacje o książce
Autor: István Kovács
Tłumaczenie: Jerzy Snopek
Wydawca: Rytm
Rok wydania: 2010
Stron: 281
Wymiary: 21 x 14 x 2,5 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7399-416-5

Recenzja
Myślę, że każdy w naszym kraju zna powiedzenie „Polak, Węgier dwa bratanki...”. Chyba każdemu zaszczepiono w dzieciństwie myśl, że Węgry i Polska to bratnie narody (niezależnie od tego jak z tą przyjaźnią na przestrzeni wieków faktycznie było). I chyba każdy kto uczył się historii poznał osobę generała Józefa Bema (czy go zapamiętał to już inna sprawa). Niewielu z nas słyszało jednak o Władysławie Bentkowskim, Mieczysławie Woronieckim czy Kazimierzu Paprockim oraz kilkudziesięciu innych Polakach, którzy w okresie Wiosny Ludów walczyli w powstańczej armii węgierskiej, a wielu z nich zginęło na polach bitew lub zostało straconych po zakończeniu walk. István Kovács – węgierski historyk, autor kilkunastu książek dotyczących tematyki historycznych i kulturalnych kontaktów polsko-węgierskich w XIX wieku (m.in. „Józef Bem – bohater wiecznych nadziei”, wyd. 2009) przybliża czytelnikowi ich sylwetki.

Poprawiony: niedziela, 24 listopada 2019 09:15

Więcej…

 

Strona 172 z 224